metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Zakladatelky taxislužby Taxita
Větší foto
Zakladatelky taxislužby Taxita | foto: ArchivMetro.cz

Obtěžovali ji chlapi. Rozjíždí taxislužbu pro něžné pohlaví

21. března 2018  7:58 David Halatka Metro.cz
Většinu života psala články do novin a překládala. Jednoho dne ucítila, že potřebuje změnu. Daniela Vrbová začala taxikařit pro Liftago. V dubnu v Praze rozjede vlastní taxislužbu Taxita. Bude od žen pro ženy.

Jak se zrodila idea ryze ženské taxislužby?
Především nás s kamarádkou inspirovaly samotné zákaznice, kdy si snad každý den některá z nich pochvalovala, že ji veze žena, a mnohé z nich i řekly, že by bylo skvělé mít ženské taxíky i v Praze.Co následovalo?
Udělaly jsme si výzkum a zjistily, že podobné služby v zahraničí dobře fungují a jsou velmi oblíbené. Také jsme si všimly, že si nás ženy často objednávají pro své vlastní děti, protože mají k ženským řidičkám větší důvěru. Ženy, matky, děti, i senioři – to je cílová skupina se specifickými potřebami a většími nároky na bezpečnost.

S jakými negativními zkušenostmi jste se setkala?
Pro ženskou řidičku je nejnebezpečnější nabírat lidi „z ulice“, případně přes low cost aplikace a dispečinky. Nesrovnatelně lepší je to přes aplikace typu Liftago nebo seriózní dispečink. Já jsem několik nepříjemných zážitků měla, vždy byly charakteru obtěžování. Nic hrozného, s čím bych si neporadila. Závisí to také na štěstí a denní době. Znám kolegyně, které se chovají opatrněji a nemají takto vyhrocený zážitek ani jeden, ale také znám kolegyni, která se zaměřuje na zákazníky z ulice a už pětkrát ji přepadli a okradli. Víte, jaká je úplně nejčastější otázka, na kterou se mě zákazníci ptají? Každý druhý řekne: „A nebojíte se?“ A já vždy odpovím, že se tak trochu bojím. Vím tedy, že naše taxislužba bude příjemnější pro zákaznice i řidičky.

Jak jste se k taxikařině dostala?
Většinou jsem během svého života pracovala na vedoucích postech v různých nakladatelstvích a vydavatelstvích. K tomu jsem si ještě přivydělávala psaním článků a překládáním. Jednoho dne jsem ucítila, že potřebuji změnu a vyčistit si hlavu. A že potřebuji do intelektuálního světa, ve kterém jsem se pohybovala, dostat trochu zemitosti. Tak jsem začala jezdit a bavilo mě to. Začala jsem se zajímat o celý ten mikrosvět, o problémy řidičů i taxislužeb. Získala jsem spoustu nových známých, ba i blízkých lidí do svého života. Mám tak kolem sebe naprosto odlišné sociální bubliny, a je vlastně celkem zábavné i náročné, když potom sleduji to vzájemné nepochopení mezi nimi.

Co garantujete u Taxity? Jaké jsou benefity nové služby?
Uvedu to na příkladech. Žena jede na jednání a zapomněla se namalovat. V aplikaci si přivolá vůz s kosmetikou zdarma. Nestíhá odvézt dítě na kroužek – naše řidička ho odvede z vozu za ruku až na místo. Jede z večírku a má žízeň, ale ve voze je voda. Potřebuje odvézt pejska, stačí jen přivolat vůz se symbolem tlapky. Rodiče se chtějí pohodlně svézt i se svými třemi dětmi, a tak si vyberou vůz požadované velikosti.

Chystáte jenom aplikaci?
Zatím budeme od dubna fungovat pouze přes aplikaci. Zda vytvoříme i klasický dispečink, to ukáže teprve poptávka. Z technického hlediska funguje naše aplikace po celé republice, ale řidičky samozřejmě máme jen v Praze. V budoucnu můžeme se službou snadno vstoupit do jiného města tím, že tam najdeme řidičky. V tom se také lišíme od ostatních aplikací – nejsme z hlediska lokální funkčnosti nijak technicky vázány. Naše aplikace funguje úplně jednoduše, propojí zákaznici s řidičkou. Zákaznice vyšle na svém mobilu poptávku, odkud kam chce jet, případně zadá i cílovou destinaci, a získá nabídky od nejbližších řidiček. Pak už jen stačí, když si vybere tu, která je jí nejsympatičtější.

Spolupracujete s nějakým ženským sdružením?
Naší jedinou ideologií je, aby byla zákaznice spokojená. Neřešíme ženskou otázku, feminismus, nic podobného. Jsme prostě ryze holčičí taxík.Komentáře

Hlavní zprávy

Chceme zdravou Prahu, říká Jan Čižinský

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský
vydáno 24. září 2018  14:11

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článek

Pošlu vaše nahé fotky kolegům, hrozí vyděrač

Ilustrační snímek
vydáno 24. září 2018  11:11

„V telefonu máte software, přes který dokážu vašim přátelům a kolegům poslat fotky, na kterých masturbujete“.  celý článek

Na seniory se nemůžeme zlobit, že šíří mailové spamy, říká šéf Elpidy

Jan Bartoš
vydáno 24. září 2018  9:45

Vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš se věnuje vzdělávání seniorů. „Senioři netuší, že nevyžádaná zpráva může být nebezpečná,“ říká v rozhovoru pro deník...  celý článek

Lukáš Veverka: Moje příští práce je pro mě větší ocenění než Český lev

Lukáš Veverka
vydáno 24. září 2018  7:55

Práce držitele Českého lva za nejlepší filmový plakát, režiséra a designéra znělek televizních pořadů a reklamních spotů Lukáše Veverky je v posledních...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám