metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Zakladatelky taxislužby Taxita
Větší foto
Zakladatelky taxislužby Taxita | foto: ArchivMetro.cz

Obtěžovali ji chlapi. Rozjíždí taxislužbu pro něžné pohlaví

21. března 2018  7:58 David Halatka Metro.cz
Většinu života psala články do novin a překládala. Jednoho dne ucítila, že potřebuje změnu. Daniela Vrbová začala taxikařit pro Liftago. V dubnu v Praze rozjede vlastní taxislužbu Taxita. Bude od žen pro ženy.

Jak se zrodila idea ryze ženské taxislužby?
Především nás s kamarádkou inspirovaly samotné zákaznice, kdy si snad každý den některá z nich pochvalovala, že ji veze žena, a mnohé z nich i řekly, že by bylo skvělé mít ženské taxíky i v Praze.

Co následovalo?
Udělaly jsme si výzkum a zjistily, že podobné služby v zahraničí dobře fungují a jsou velmi oblíbené. Také jsme si všimly, že si nás ženy často objednávají pro své vlastní děti, protože mají k ženským řidičkám větší důvěru. Ženy, matky, děti, i senioři – to je cílová skupina se specifickými potřebami a většími nároky na bezpečnost.

S jakými negativními zkušenostmi jste se setkala?
Pro ženskou řidičku je nejnebezpečnější nabírat lidi „z ulice“, případně přes low cost aplikace a dispečinky. Nesrovnatelně lepší je to přes aplikace typu Liftago nebo seriózní dispečink. Já jsem několik nepříjemných zážitků měla, vždy byly charakteru obtěžování. Nic hrozného, s čím bych si neporadila. Závisí to také na štěstí a denní době. Znám kolegyně, které se chovají opatrněji a nemají takto vyhrocený zážitek ani jeden, ale také znám kolegyni, která se zaměřuje na zákazníky z ulice a už pětkrát ji přepadli a okradli. Víte, jaká je úplně nejčastější otázka, na kterou se mě zákazníci ptají? Každý druhý řekne: „A nebojíte se?“ A já vždy odpovím, že se tak trochu bojím. Vím tedy, že naše taxislužba bude příjemnější pro zákaznice i řidičky.

Jak jste se k taxikařině dostala?
Většinou jsem během svého života pracovala na vedoucích postech v různých nakladatelstvích a vydavatelstvích. K tomu jsem si ještě přivydělávala psaním článků a překládáním. Jednoho dne jsem ucítila, že potřebuji změnu a vyčistit si hlavu. A že potřebuji do intelektuálního světa, ve kterém jsem se pohybovala, dostat trochu zemitosti. Tak jsem začala jezdit a bavilo mě to. Začala jsem se zajímat o celý ten mikrosvět, o problémy řidičů i taxislužeb. Získala jsem spoustu nových známých, ba i blízkých lidí do svého života. Mám tak kolem sebe naprosto odlišné sociální bubliny, a je vlastně celkem zábavné i náročné, když potom sleduji to vzájemné nepochopení mezi nimi.

Co garantujete u Taxity? Jaké jsou benefity nové služby?
Uvedu to na příkladech. Žena jede na jednání a zapomněla se namalovat. V aplikaci si přivolá vůz s kosmetikou zdarma. Nestíhá odvézt dítě na kroužek – naše řidička ho odvede z vozu za ruku až na místo. Jede z večírku a má žízeň, ale ve voze je voda. Potřebuje odvézt pejska, stačí jen přivolat vůz se symbolem tlapky. Rodiče se chtějí pohodlně svézt i se svými třemi dětmi, a tak si vyberou vůz požadované velikosti.

Chystáte jenom aplikaci?
Zatím budeme od dubna fungovat pouze přes aplikaci. Zda vytvoříme i klasický dispečink, to ukáže teprve poptávka. Z technického hlediska funguje naše aplikace po celé republice, ale řidičky samozřejmě máme jen v Praze. V budoucnu můžeme se službou snadno vstoupit do jiného města tím, že tam najdeme řidičky. V tom se také lišíme od ostatních aplikací – nejsme z hlediska lokální funkčnosti nijak technicky vázány. Naše aplikace funguje úplně jednoduše, propojí zákaznici s řidičkou. Zákaznice vyšle na svém mobilu poptávku, odkud kam chce jet, případně zadá i cílovou destinaci, a získá nabídky od nejbližších řidiček. Pak už jen stačí, když si vybere tu, která je jí nejsympatičtější.

Spolupracujete s nějakým ženským sdružením?
Naší jedinou ideologií je, aby byla zákaznice spokojená. Neřešíme ženskou otázku, feminismus, nic podobného. Jsme prostě ryze holčičí taxík.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám