metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Den s třeboňským kaprem.
Ilustrační foto | foto: Marek Podhora

Obžerství. Po Vánocích čekají poradny nápor

24. prosince 2017  12:13 Pavel Hrabica Metro.cz
Lidé si stále častěji pod stromeček kupují poukázky na hubnutí.

Přejídání. To je charakteristický rys českých oslav narození Ježíše Krista. Tuny kaprů, chipsů, bramborového salátů a cukroví přivádějí hned v lednu do poraden výživových poradců tisíce zájemců o shazování kil. Zájem se projevuje i­ na internetu.Jídlo. Jen když jde reklama

„Největší chybou je, když si lidé dají předsevzetí, že začnou hubnout od prvního,“ říká Iva Málková. „Protože se pak do začátku roku přejídají,“ doplňuje.

Je lepší hubnout bez předsevzetí?
Ano. Ti, kteří nemají problém s nadváhou, se třeba na Štědrý večer přejedí, ale v ­dalších dnech se omezí. Obézním naskočí automaticky negativní myšlenky. „Když už jsem se přejedl, tak je to jedno. Teď se nebudu omezovat, začnu od Nového roku.“ A přejídají se několik dní.

Kolik toho musí člověk sníst, aby víc přibral?
Aby nabral kilo tuku, musel by spořádat 25 tisíc kilojoulů. To jsou kila salátu, nevím kolik porcí kapra. To se za jeden den nikomu nepovede. Když se ale bude člověk přejídat jedenáct dnů, klidně dvě kila přibere. Po Novém roce podlehne lákavým nabídkám na rychlé zhubnutí deseti kilo za měsíc, což se mu nepovede. Takhle prohubne neúčinně celý život.

Máte nějakou radu?
Pokud už něco jíte během sledování televize, zkuste jíst během reklamní přestávky. Protože když sledujete film, tak vlastně ani nevíte, co jíte a hlavně kolik toho doopravdy sníte.

„Návštěvnost portálu jde nahoru asi o čtvrtinu oproti běžnému provozu,“ řekla deníku Metro Zuzana Málková z organizace STOB obezitě.

Podobně jsou na tom v poradnách zabývajících se snižováním nadváhy. Potvrzují to slova Zuzany Koubové ze Světa zdraví. Největší nápor prý bývá již tradičně v lednu, ale první sondy ve formě telefonátů nebo e-mailů přicházejí hned po Štědrém dnu. „Přejídání a přemíra cukroví,“ komentuje Koubová největší hříchy zájemců, které pak při návštěvě přiznávají. Pro některé se povánoční obžerství stává startem k tomu, aby se rozhodli zhubnout.

Pavla Picková z jiné poradny Světa zdraví říká, že hned po svátcích u nich bývá klid. „Největší nápor očekávám podle zkušeností z minulých let koncem ledna a v únoru,“ uvedla. Hubnutí však lidi zajímá už před svátky, jak potvrzuje Kamila Jančeková z poradenské organizace Nutrifit. „Lidé si pořizují dárkové vánoční certifikáty na nejrůznější balíčky služeb, které pak dávají pod stromeček,“ říká poradkyně. Jestli si výživové kúry kupují lidé sami pro sebe, aby po Vánocích eliminovali následky nezřízeného přejídání, ale neví. 

„Spíše to souvisí s­ předsevzetími. Taky se konečně rozhoupou před Vánoci nebo po nich konečně něco se svou váhou udělat,“ konstatuje Jančeková. Víc práce mívají o svátcích sanitky. Jen v Praze stoupá počet výjezdů záchranky o deset procent v porovnání se zbytkem roku. Nedá se ale přesně určit, kolik z výjezdů je třeba k ledvinovým kolikám a těžkým žlučníkovým záchvatům. 

„Loni jsme na Štědrý den vyjížděli k 371 případům, určitě mezi nimi bylo i několik kostí v krku,“ říká mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Jaká je nejlepší rada, aby kila po svátcích nevyskočila směrem vzhůru? „Lidé by si měli uvědomit, že svátky jsou tři dny a ne deset,“ radí Pavla Picková. 

Miliardy za přípravky

6

Přibližně tolik miliard korun utratí Češi za rok za potravinové doplňky, které mají splnit jejich touhu po zhubnutí. Odborníci jim marně vymlouvají, že jsou určené pro zdravé a obezitě nezabrání.Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám