metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Česká výprava navštívila most přes řeku Kwai
Větší foto
Česká výprava navštívila most přes řeku Kwai | foto: Václav Loučka

Olympionik ze střední školy zazářil v Thajsku. A není sám

31. srpna 2018  8:21 David Halatka Metro.cz
Že české školství ustrnulo v dobách Marie Terezie? Že na Západě se učí úplně jinak, lépe, progresivněji? Opakované úspěchy českých středoškoláků na mezinárodní scéně hovoří proti. Jen během posledních dvou měsíců uspěly české hlavičky ve třech odlišných předmětech, v zeměpisu, chemii, ve fyzice. Deník Metro si popovídal s jedním z úspěšných reprezentantů, oktaviánem Václavem Loučkou z pražského Gymnázia Nad Alejí.

Řada lidí žehrá, že se na školách údaje jenom drtí nazpaměť, jak se to dělalo kdysi, že by se spíš mělo cvičit kreativní myšlení. Co vy na to
Jsou věci, které se prostě vymyslet nedají. Buď je vím, nebo ne. Proto jsem vděčný našim profesorům zeměpisu, že nás nutili naučit se nazpaměť například pohoří, nížiny a vodní plochy všech kontinentů, koneckonců zdá se, že na zeměpisné olympiádě IESO v Thajsku si také nejlíp vedli ti, kteří se spoustu věcí předem naučili zpaměti. Samozřejmě to neznamená, že bychom ve škole nedělali nic jiného, výklad v hodinách zeměpisu je doprovázen prezentací, používáme internetový atlas a sledujeme různé cestopisy, také si připravujeme vlastní prezentace na zeměpisná témata. Na našem gymnáziu máme navíc v kvintě takzvaný geologický týden, kdy se během celého týdne učí jen geologie a máme různé exkurze. Myslím, že na IESO mi to taky pomohlo.

IESO. Přiblížíte mi prosím, co tohle zaklínadlo znamená? Jak jste se na tu olympiádu probojoval?
IESO, International Earth Science Olympiad, se volně překládá jako Mezinárodní zeměpisná olympiáda, ta letošní se konala na Mahidol University v thajské provincii Kanchanaburi, kam jsem postoupil z národního kola české zeměpisné olympiády. To znamená, že jsem předtím musel projít školním, obvodním a krajským kolem. Na celostátní úrovni jsem neměl nejvyšší celkové skóre, ale nejlépe vyřešené úlohy v psaném testu.

Jak vypadal praktický test?
Jeho plnění probíhalo v terénu v Jílovém u Prahy, jedním z úkolů bylo například zjistit, jaké musí být srážky, aby se naplnilo jezírko na pozemku místní školy. Podmínky byly autentické, neboť během celého měření vytrvale pršelo. Ale když se vrátím k písemnému testu, zadání vybraných úloh byla v angličtině, jelikož na mezinárodních soutěžích se bez znalosti angličtiny těžko obejdete, a otázky, pokud si dobře vzpomínám, se týkaly geomorfologie, což je nauka o útvarech na povrchu Země. Měli jsme například schéma říčního koryta a k různým jeho částem jsme měli přiřadit správné názvy v angličtině a vybrat pravdivá tvrzení o dané řece.

Jakou jste měl v půli srpna v Thajsku konkurenci?
Ta byla obrovská, dorazilo kolem 160 soutěžících z téměř 40 zemí celého světa. Ačkoliv způsob výběru i počet reprezentantů je čistě na rozhodnutí jednotlivých zemí, mnoho týmů vzešlo z vícekolových soutěží – v českém týmu jsme například byli dva postoupivší z celostátního kola zeměpisné olympiády a dva z geologické olympiády. Byli to tedy v rámci své země ti nejlepší z nejlepších. Z rozhovorů s ostatními účastníky jsme zjistili, že některé týmy se intenzivně připravovaly i několik týdnů, my jsme měli čtyřdenní soustředění ve východočeské Dobrušce. Mnozí soupeři se třeba učili různé materiály nazpaměť ještě pár minut před zahájením testů.

Kteří soutěžící měli největší tah na branku?
Zřejmě nejambicióznější se zdáli Asiaté, což se koneckonců projevilo i na výsledcích. A tím nemám na mysli jen členy týmů asijských zemí. Studenti zjevně asijského původu byli hojně zastoupeni i v týmech neasijských a všichni dosahovali nejlepších výsledků. Například o týmu ze Spojených států by člověk na první pohled neřekl, že jeho členové pocházejí z Ameriky.

Jak jste si pobyt v jihovýchodní Asii užil, jak klapala organizace?
Pořadatelé nebrali nic na lehkou váhu – vždyť slavnostní zahájení soutěže provedla sama princezna z thajské královské rodiny – a dbali i na nejmenší detaily. Kromě samozřejmostí, jako je například neustálá možnost se občerstvit, měl každý národní tým svého vlastního thajského průvodce. Během všech výletů jsme měli ozbrojený doprovod, ambulanci, a dokonce za námi převáželi pojízdné toalety. Konalo se několik zajímavých exkurzí, obvykle s nějakým přírodopisným zaměřením. Navštívili jsme místní dolomitové lomy, největší thajskou přehradu nebo například tradiční vesnici. Na mě nejvíc zapůsobila jízda speciálně vypraveným vlakem po Železnici smrti, při jejíž stavbě za druhé světové války zemřelo mnoho zajatců z řad Spojenců, a také procházka po slavném mostě přes řeku Kwai, známém díky stejnojmennému románu a filmu z roku 1957 s Alekem Guinessem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám