metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Šéf STAN Petr Gazdík míří do Poslanecké sněmovny (22.10.2017)
Větší foto
Šéf STAN Petr Gazdík míří do Poslanecké sněmovny (22.10.2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Opět k urnám? Politici váhají

9. dubna 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Půjdeme na podzim k dalším sněmovním volbám? Otázka, která zní stále častěji. Krach rozhovorů o vládní koalici mezi hnutím ANO a ČSSD nutí politiky přemýšlet o nouzové variantě, protože žádný z devíti sněmovních subjektů nenašel ani půl roku po říjnových volbách společnou řeč nutnou pro sestavení vlády, která získá v parlamentu podporu.

Deník Metro sondoval mezi politiky, jak vidí variantu předčasných voleb. Významným faktorem, který může jejich rozhodování ovlivnit, je stav stranických pokladen. Investovat během dvanácti měsíců až desítky milionů do další kampaně může některé strany vyčerpat.

„Začnu být nervózní až 8. června,“ uvedl už v pátek večer Radek Vondráček, předseda Sněmovny za ANO. To podle něho uplyne 230 dní, které potřeboval pro vyslovení důvěry za pomoci přeběhlíků premiér Mirek Topolánek v lednu 2007.

Ze současných parlamentních stran se mohou předčasných voleb nejméně obávat například Piráti. „Finančně pro nás není problém předčasné volby absolvovat,“ řekl Metru Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. Jeho strana má tradičně extrémně levné kampaně. „Navíc jsme za loňský rok 50 milionů korun v plusu,“ říká Ferjenčík. Peníze, které plánují rozložit rovnoměrně na fungování strany po čtyři roky, by tedy částečně využili na kampaň a ještě by zbylo.

„Předčasné volby by byla facka voličům,“ připouští Kateřina Valachová z ČSSD. „V komunálních i senátních volbách se snažíme být maximálně úsporní, rozšíření o volby do Poslanecké sněmovny může znamenat zátěž,“ uvedla pro Metro. „Andrej Babiš není schopen ustoupit z vlastního ega,“ vidí situaci Radek Hlaváček z Mladých sociálních demokratů. I když stojí volby značné peníze, podle Hlaváčka strana, které se bojí voleb, nemá místo na slunci.

Předčasné volby jako řešení nevidí bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Byl stručný. „Příčinou současného stavu je neschopnost Andreje Babiše. Předčasné volby nemohou na jeho neschopnosti nic změnit,“ říká politik. Řešením je podle Kalouska sestavit vládu.

„Nemyslím, že by pokaždé, když politici selžou ve vyjednávání, měli požadovat po voličích, aby znovu rozdali karty,“ říká předseda Starostů Petr Gazdík. Podle něho může prezident republiky pověřit sestavením vlády druhou nejsilnější stranu ve Sněmovně (tou je ODS), nebo by mohlo ANO nominovat jiného premiéra než Andreje Babiše.

Nejvíc peněz má nyní KSČM

  • Předčasné sněmovní volby by některým stranám provětraly poloprázdné stranické pokladny.
  • Nejvíc peněz v hotovosti mají na účtech komunisté – přes 300 milionů korun. Ve volbách však přišli o značnou část poslaneckých křesel.
  • Volby by finančně neuškodily ani hnutí ANO. Jeho hospodaření v roce 2017 skončilo ve výrazném plusu 143 milionů korun.
  • ČSSD vykázala ztrátu 40 milionů korun, přišla o peníze za voličské hlasy i příspěvky na poslance, kterých má nyní jen patnáct.
  • Nervózní je TOP 09. Za loňské volby dala 75 milionů korun a je 24 milionů ve ztrátě, nyní se pohybuje na hranici vstupu do Sněmovny.
  • Stejně jako lidovci, ti ale vykázali v roce 2017 přebytek 20 milionů korun.
  • Více než 50 milionů korun šlo za sněmovní volby v roce 2017 do pokladen ODS, SPD a Pirátům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám