metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Malostranský hřbitov | foto: malostranskyhrbitov.cz - Ivo Řehák

Opravy Malostranského hřbitova vyjdou asi na 30 milionů korun

  8:51
Malostranský hřbitov v Praze čekají opravy za více než 30 milionů korun, potom se areál s hroby některých slavných osobností otevře veřejnosti. Hotovo by mělo být v září příštího roku. V současné době je většinou nepřístupný, otevírá se jen výjimečně, naposledy u příležitosti svátku Všech svatých. Na hřbitově se nepohřbívá už přes 100 let.

„Hřbitov je specifický velkým počtem zde pohřbených významných osobností a představuje prostor, kde lze kombinovat pobyt v zeleni s uměleckými hodnotami a geniem loci,“ píše se v uveřejnění veřejné zakázky.

Hřbitov je místem posledního odpočinku slavných

Mezi pohřbenými osobnostmi jsou například pěvkyně Josefína Dušková (1754-1824), strahovský opat Benedict Pfeiffer (1783-1834), rodiče Jana Nerudy, malíř Adolf Kosárek (1830-1859) či František Odkolek (1792-1856), který byl předním pražským mlynářem.

O areál se stará Správa pražských hřbitovů, na opravy přispěje prostřednictvím operačního programu Konkurenceschopnost také Evropská unie. V první fázi přijde příští rok na řadu šetrná úprava zeleně, která mnohdy zasahuje přímo do hrobů a narušuje jejich statiku. Vznikne kamenná zeď s průhledy a nový vstup se schodištěm, které poslouží i jako pódium pro přednášky nebo koncerty.

Hřbitov bude hlídat kamerový systém

Návštěvníkům bude k dispozici zázemí s toaletami, nové pěšinky a kvůli zajištění bezpečnosti a ochraně před vandaly i osvětlení a kamerový systém. V další fázi se počítá s restaurátorskou a kamenickou obnovou cenných náhrobků a sochařských děl.

Hřbitov na hranici Smíchova a Košíř byl založen v roce 1680 za morové epidemie a náležel k malostranskému kostelu sv. Václava, zbořenému v 18. století. Kostel Nejsvětější Trojice v jeho areálu byl postaven v letech 1831-1837. V roce 1787 učinila reforma Josefa II. z hřbitova městské pohřebiště pro celý levý břeh Vltavy, tedy Hradčany, Malou Stranu a pak i Smíchov. Když hřbitov obklopila zástavba, byl v roce 1884 uzavřen. Kvůli ochraně před vandaly je tato kulturní památka přístupná od roku 2001 jen výjimečně.

Pražské hřbitovy

Na území hlavního města Prahy se v dnešní době rozkládá celkem 70 hřbitovů. Z toho jich 29 spadá pod Správu pražských hřbitovů, 38 je svěřeno péči jednotlivých městských částí, dva areály krematorií s urnovými hřbitovy a jeden zatím nefunkční hřbitov (Evangelický hřbitov v Praze 10-Strašnicích) spravuje Památkový ústav Hlavního Města Prahy. Zbývající pražské hřbitovy jsou ve správě církví.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek