metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Pondělí, 19. března 2018. Svátek má Josef.
Trojkolky a koloběžky vám půjčí ve Ski centru Říčky
Trojkolky a koloběžky vám půjčí ve Ski centru Říčky | foto: Lucie Mottlová, Metro.cz

Orlické hory: Menhiry, léčivý pramen, středověká vesnice i socha služky

24. června 2017  12:19 Lucie Mottlová Metro.cz
Orlické hory jsou trochu opomíjené, ale v tom je právě jejich kouzlo. Turistů je tu méně a můžete objevovat místa, která nejsou profláklá. V zimě tu vládne Rampušák a v létě Kačenka.

Pokud pojedete přes obec Rampuše u Rychnova, na chvíli se tu zastavte. Na návsi má totiž svou sochu zdejší nejslavnější rodačka – Rampepurda z románu Bylo nás pět. Orlické hory jsou ideální pro dovolenou na kolech.Letní akce v Orlických horách

Poláčkovo léto je divadelní festival, který probíhá od 24. června do 4. července v Rychnově nad Kněžnou.

● Na akci Tavení skla dřevem roztopí pece 5. až 7. srpna v Deštném v Orlických horách. Foukané sklo tu i koupíte.

Víkend středověkých technologií vás přenese do 13. století. Ukázky řemesel proběhnou 12. a 13. srpna v archeoskanzenu Villa Nova Uhřínov.

Neratovské poutní slavnosti se konají 11. až 15. srpna.

Anenská pouť oživí Rokytnici 28. a 30. července.

Více na www.mojeorlickehory.cz

Z Dobrušky přes Rychnov nad Kněžnou, Vamberk až do Potštejna si můžete dát Podorlickou pivní cyklostezku.

Nejdelší pivní cyklostezka u nás je rozdělena do úseků po 5, 31 a 49 kilometrech. Zároveň můžete soutěžit, sbírat razítka na speciální mapu nebo posílat selfie, za ně pak dostanete pivo zadarmo. Pokud nemáte rádi kopce, můžete se nechat vyvézt lanovkou ve Ski centru Říčky a odtud pokračovat po Jiráskově hřebenovce. Milovníci adrenalinu si mohou podél sjezdovek sjet trailové cesty.

„Na léto připravujeme rozšířit půjčovnu horských kol o elektrokola a potěšíme také bikery, protože připravujeme trailové tratě,“ říká Jan Duffek, ředitel Ski centra Říčky. Těšit se můžete na tři úrovně trailů. V těsné blízkosti horského střediska je také lanový park Spiders Centrum, kde mají okruhy i pro nejmenší děti. Dále jsou tu okruhy pro větší děti od 110 centimetrů a pak pro děti a dospělé od 150 centimetrů mají hned devět okruhů. Nejoblíbenější je asi ten se sjezdy, nejdelší přes potok Hluboký má 85 metrů.

Netradiční archeologické muzeum v přírodě vám ukáže, jak to měli lidé těžké ve 13. a 14. století. Obytné roubené domy, tzv. polozemnice, v archeoparku Villa Nova Uhřínov nechal postavit historik a archeolog Bohumil Dragoun, který tu se studenty archeologie zkouší na vlastní kůži, jak se polozemnice vytápěly otevřeným ohněm, když ještě nebyly komíny. Na komentovaných prohlídkách vám ukážou, jak vypadala past na vlka a možná si pohladíte i plaché ovečky a kozy. Otevřeno tu mají od května do října o víkendech a během letních prázdnin denně.

Pokud máte rádi tajemno, zastavte se u menhirů nad vesničkou Říčky, kde se tyčí dva až pět metrů vysoké křemencové kvádry. Nikdo neví, kdo je sem umístil, podle německého tisku tu byly už mezi válkami.

Zázračný kostel v Neratově

Dalším místem zázraků je poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, kde se často také konají koncerty. Zpívala tu například také Lucie Bílá. Kniha zázraků dokazuje, že poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově a jeho pramen můžou mít zázračné účinky. Jeho dominantou je prosklená střecha ve tvaru kříže. Ta vznikla během ještě probíhající rekonstrukce.

Kostel vyhořel po 2. světové válce, kdy jej zasáhla pancéřová pěst Rudé armády. Kostel stále opravuje sdružení Neratov, které také pomáhá lidem s postižením zapojit se do života. Chráněné dílny a jejich obchod najdete v Bartošovicích.Komentáře

Hlavní zprávy

Český Krumlov zdraží, ale přesto bude letošním tahákem

Křivolaké uličky nad Vltavou milují cizinci i Češi.
vydáno 19. března 2018  14:45

Už poslední březnový den začíná v perle jižních Čech sezona.  celý článek

Sloupek Ivy Málkové: První jarní den

Iva Málková
vydáno 19. března 2018  13:13

Jarní únavu nedělá jen nevhodné jídlo, ale také rozhozená psychika.  celý článek

Digi umění v CAMPu

Myriam Bleau
vydáno 19. března 2018  11:59

Festival hudby, světla a performancí Spectaculare pokračuje dalšími vystoupeními.  celý článek

Zastávka přinese pivo zdarma

Smíchovský pivovar
vydáno 19. března 2018  9:59

Smíchovský pivovar stojí v Praze 5 už 150 let, tak proč po něm nepojmenovat místo, kde skoro každou minutu zastavuje tramvaj?  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám