metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Železniční most spojující pražský Smíchov s Výtoní. (23. května 2018)
Větší foto
Železniční most spojující pražský Smíchov s Výtoní. (23. května 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Padne železniční most? Je to ve hře

28. května 2018  9:54 Filip Jaroševský Metro.cz
Zrezlý je železniční most ze dvou třetin. Oprava konstrukce se podle posudku správce nevyplatí.

Skoro to vypadá, jako by se postupně měly zlikvidovat původní pražské mosty přes Vltavu. Po Libeňském mostě je teď ve hře ten železniční, který téměř 120 let spojuje Výtoň se Smíchovem. Na stejném místě by pak mohla vzniknout jakási replika původního monumentu.

Koroze jeho konstrukce údajně v posledních letech dosáhla takového stupně, že se musel pro letošní rok uzavřít alespoň pro pěší. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se o most stará, nyní přichází s novým plánem. Dílčí opravy lávek, které zde provádí Technická správa komunikací, jsou podle nového znaleckého posudku zbytečné a rezavějící památkově chráněnou konstrukci prý bude lepší zbourat.

„Stávající nosná konstrukce je ve výrazně horším stavu, než se původně předpokládalo. V rámci rekonstrukce je nutné vyměnit minimálně šedesát procent prvků s efektem prodloužení životnosti o pouhých třicet let. Tyto nepříliš pozitivní výsledky průzkumu nás přiměly k opětovnému přehodnocení navržené koncepce,“ uvedla pro deník Metro mluvčí SŽDC Kateřina Šubová, podle které most přesluhuje bezmála deset let.

Průzkum, kterým správce mostu nyní argumentuje, vypracovala společnost SUDOP Praha za účasti ČVUT. Výhodami bourání je podle jejich posudku podstatné zkrácení doby výluk na trati a také prodloužení životnosti mostu na dalších sto let.

Sám správce však přiznává, že prosadit bourání nebude nic jednoduchého. „Vše bude záviset na projednání s orgány památkové péče, příslušnými útvary magistrátu a ministerstvem dopravy. Teprve po schválení výše uvedené varianty řešení budeme schopni přesněji stanovit předpokládaný termín realizace stavby,“ podotkla Šubová. Pokud by SŽDC nápad s demolicí vyšel, z původního mostu by zůstala jen jeho spodní část.

Proti tomuto záměru se však staví řada odborníků včetně architekta Jaroslava Zimy či historika architektury Zdeňka Lukeše. Proti je také náměstkyně primátorky Petra Kolínská, podle které je most ikonickou stavbou, kterou Praha ztratit nesmí. „Pokud je most opravdu neopravitelný, podpořila bych v nejzazším případě vznik co nejvěrnější repliky ze stejného materiálu a za použití stejné konstrukce. Je ale nepřijatelné, aby o osudu národní kulturní památky rozhodovala jen SŽDC,“ kroutí hlavou Kolínská.

S vyjádřením k celé situaci prozatím vyčkávají památkáři, pod jejichž ochranou stavba je. Na mostě jsou nyní pracovníci Technické správy komunikací, která zde plánuje v září otevřít jednu z lávek pro pěší, druhou pak příští rok. Pokud by však most měl jít v dohledné době k zemi, jsou nynější práce, za které město platí padesát milionů korun, zbytečné.

O možném zbourání mostu se mluvilo již před třemi lety, a to nejen kvůli jeho špatnému stavu. SŽDC i Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) tehdy tvrdily, že most je dopravně plně vytížen a měl by se ideálně rozšířit ze dvou kolejí na tři. S širší variantou se však nyní opět nepočítá.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám