metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Také na Praze 4 bude parkovací zóny hlídat toto auto.
Větší foto
Také na Praze 4 bude parkovací zóny hlídat toto auto. | foto: MAFRA

Parkovací zóny brzy odstartují, povolení už vyřídíte bez obtíží

29. června 2018  7:29 Pavel Urban Metro.cz
Na Praze 4 už si vyřídilo oprávnění přes osm tisíc lidí. Zóny začnou platit příští pondělí.

Minulý týden se tvořily před úřady vydávající parkovací povolení dlouhé fronty. Na pomalé odbavování na úřadech si lidé stěžují od začátku června, kdy začala městská část povolení vydávat. Radnice čtyřky ale zřídila další místa a v těchto dnech už je situace o poznání lepší.

„Pro většinu obyvatel Prahy 4 jsou parkovací zóny novinkou, na kterou si budou zvykat a kterou doprovázela řada obtíží, stejně jako v jiných městských částech při zavádění. V současné době probíhá vydávání parkovacích oprávnění rychle a bez dlouhého čekání. Do dnešního dne jich bylo zaregistrováno kolem osmi tisíc. V současné době žádosti vyřizuje bezmála třicítka pracovníků a denně se vydá kolem tisícovky oprávnění,“ říká Verona Ballay, vedoucí oddělení PR na Praze 4.

Kolik řidiči zaplatí

1200

  • První vozidlo fyzické osoby, která má místo trvalého pobytu ve vymezené oblasti, vyjde řidiče ročně na 1200 korun, pololetní oprávnění vyjde na polovinu. Druhé vozidlo stojí ročně sedm tisíc korun.

Podle ní mají zóny pochopitelně své příznivce i odpůrce. „Zkušenosti z jiných městských částí ale především ukazují, že zóny chrání místní rezidenty. Po loňském zavedení zón v městské části Praha 5 zaplnily ulice v Praze 4 automobily mimopražských řidičů. Podél trasy metra C, na Podolském nábřeží, blízko stanic tramvaje v Nuslích a na dalších místech jsou ulice přeplněny těmito vozidly,“ vysvětluje Ballay a dodává: „Nejde jen o krátkodobé parkování. Auta zde parkují celý den a zabírají tak místo obyvatelům Prahy 4, řemeslníkům a dalším podnikatelům, kteří jezdí za zákazníky. A především blokují průjezd a příjezd vozidel záchranné služby, hasičů a policie.“

To se zavedením zón na čtyřce změní. Právo parkovat v ulicích budou mít od 1. července hlavně obyvatelé s trvalým pobytem v této městské části a místní podnikatelé. „Zóny pro ně jsou vyznačeny modrou a fialovou barvou. Pro návštěvníky jsou určeny především oranžové zóny, ale za předem daných podmínek mohou zaparkovat také v modrých a fialových zónách,“ dodává Ballay.

Kde získat povolení

  • Žádosti o parkovací oprávnění přijímá několik pracovišť úřadu. Ten doporučuje využít velké pracoviště na Nuselské radnici v Táborské 500 s otevírací dobou mezi 8. a 20. hodinou. Zejména pozdní večerní hodiny zaručují minimální čekací dobu. Zóny budou v provozu od 2. července.
  • Prodej parkovacích oprávnění datem spuštění zón neskončí. Majitelé aut si mohou parkovací oprávnění vyřídit i nadále na čtyřech místech: V hlavní výdejně na historické Nuselské radnici v Táborské, která má otevřeno v pracovních dnech od 8 do 20 hodin, kde je platba možná v hotovosti, kartou i převodem z účtu. Fungovat bude do pátku do 13. července, pokud by bylo nutné, i déle. Dále v Czechpointech v Jílovské ulici a na náměstí Hrdinů, kde je platba možná jen kartou a převodem, a v budově úřadu v ulici Antala Staška, kde je navíc možná platba i v hotovosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám