metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Situace u metra Budějovická
Další 4 fotografie v galerii
Situace u metra Budějovická | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Pasáž k Budějovické musí magistrát opět zprůchodnit

5. června 2018  11:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Ministerstvo dopravy dalo za pravdu městské části. Bourání terasy nepřikázalo.

Od lednového uzavření terasy před domem bytové kultury (DBK) v Praze 4 a pasáže pod ní panuje v této městské části zlá krev. Podle magistrátu, který prostor u metra Budějovická uzavřel, je místo životu nebezpečné a mělo by být zdemolováno. Podle radnice Prahy 4 a zástupců DBK se vedení města chová nesmyslně. Frustrovaným cestujícím, kteří si několik posledních měsíců musejí cestu na místní polikliniku, úřady či autobusové zastávky krátit přes obchodní dům, se ale blýská na lepší časy. Ministerstvo dopravy totiž městu uložilo, aby místo průtahů obratem prověřilo možnost zprůchodnění pasáže do doby, než bude problém vyřešen.„Pasáž mezi severním a jižním vestibulem je klíčovým komunikačním uzlem v této lokalitě. Rozhodnutí magistrátu uzavřít podchod poškozuje všechny, nejvíc hendikepované, seniory a matky s kočárky,“ říká starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.

Fotogalerie

Ministerstvo dopravy rozhodlo na základě odvolání DBK. Tomu se nelíbilo, že chce magistrát terasu zbourat. Již tento měsíc mají mít přitom městští úředníci hotový projekt demolice, po kterém bylo v plánu začít shánět potřebná povolení. Ministerstvo sice potvrdilo původní rozhodnutí o havarijním stavu terasy, zda má ale být opravena či úplně nahrazena, nijak nespecifikovalo.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana ministerstvo svým rozhodnutím posvětilo správnost postupu města. Zároveň však připustil, že možnost zprůchodnění pasáže město již prověřovalo a následně vyloučilo. „Na základě statického posudku jsme museli stavbu podepřít podpěrami, kterých je takové množství, že bezpečný průchod neumožňují,“ vysvětluje Hofman.

Praha původně chtěla terasu opravit, po rozhodnutí statika o havarijním stavu z letošního ledna však nakonec magistrát rozhodl o jejím odstranění. Podle šéfa představenstva DBK Miroslava Velfla ale město jedná v rozporu se zdravým rozumem. Nesmyslnost nařízení podle něj potvrzují také dva nezávislé znalecké posudky, které si centrum dalo vypracovat ČVUT a statikem Markem Lukášem. Podle Lukáše hovoří posudky o tom, že lávku není nutné uzavírat, natož bourat. S tím souhlasí i Velfl. „Demolice ani není možná. Konstrukce lávky a DBK jsou propojeny. Demolice by se také dotkla nosníků, které zabíhají i do budovy DBK,“ reagoval na rozhodnutí magistrátu Velfl.

Po odstranění terasy zbude na Budějovické jen velká díra. Ve hře je tedy prozatím varianta dočasného přemostění, které by zpřístupnilo obchody i po demolici stávající terasy.

Pokud se pasáž u Budějovické brzy znovu neotevře, Praha 4 plánuje svolat koordinační schůzku. Zde by se měly o tématu poradit všechny dotčené strany.Komentáře

Hlavní zprávy

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článek

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
vydáno 18. září 2018  13:30

Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám