metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Subaru Impreza. BiLED přední světlomety se automaticky natáčí v zatáčce.
Další 2 fotografie v galerii
Subaru Impreza. BiLED přední světlomety se automaticky natáčí v zatáčce. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Pějme ódu na podvozek

17. února 2018  13:12 Petr Holeček Metro.cz
Impreza dostala na kapotu razítko potvrzující, že dál zůstává kultem!

Známý model Impreza japonské automobilky Subaru se nečekaně vrátil do Evropy. Asi hned neutrhne první příčky prodejů v kompaktním segmentu, i vzhledem k tomu, že dodávky nových subaru do Evropy váznou, ale i tak by ho zákazníci při výběru neměli přehlížet – je to totiž dost zajímavý kousek.

Před čtyřmi lety byla impreza stažena z českého trhu s tím, že se už nevrátí. Osud ale naštěstí zamíchal kartami, a přesto před námi stojí hatchback postavený na zcela nové platformě – má tužší karoserii a z japonských i evropských crashtestů si odvezl skvělá hodnocení. Vypadá moderně, má krásné světlomety, ale nechce nijak vyčnívat. I to, že designéři zůstali spíše při zemi, mu může nahnat body.

Fotogalerie

První, co vás překvapí, když do imprezy nastoupíte, je moderně vypadající přístrojová deska. Interiér je povedený, působí díky různým kovovým prvkům svěže, navíc veškeré ovládání je pěkně po ruce. Infotainment se ovládá intuitivně, jen občas měla navigace problémy trefit silnici, ale věřím, že by to vyřešila aktualizace podkladů.

Druhé překvapení – kolik je tu místa na nohy spolujezdců v druhé řadě, paráda! Zajímavé je umístění vnějších zpětných zrcátek. Jsou řidiči o něco blíže a v mém případě jsem musel možná až moc natáčet hlavu, abych si obrázek za sebou prohlédl. Svůj důvod to má, Subaru se totiž snažilo minimalizovat veškeré slepé úhly, takže se i díky určitému posunu zrcátek můžete dívat lépe do boku při zatáčení.

Impreza ale vyniká i dalšími bezpečnostními prvky – tuhá karoserie a níž položené těžiště vozu se hodí při vyhýbacích manévrech, plechy a rám lépe vstřebávají energii při nárazu a pak jsou tu řidičovy druhé oči, systém Eyesight pracující se dvěma kamerami, který hlídá cestu před vámi a upozorňuje na možné překážky.

Co se týče motorů, moc na výběr není. K mání je čtyřválcová zážehová šestnáctistovka (114 k) nebo stejně stavěný dvoulitr (156 k). Ten jsme také v testu vyzkoušeli. Měl trochu vyšší apetit, ale v zásadě fungoval dobře. Slušela by mu však větší míra porozumění s variátorovou převodovkou Lineartronic, která ho při přeřazování během akcelerace nechává zbytečně vytáčet a drží zbytečně pod krkem. Poklonu si ale zaslouží tužší podvozek, který společně s elektronikou přibrzďující vnitřní kola v zatáčce a symetrickým pohonem všech kol umí vdechnout autu parádní sportovnost. Cena nové imprezy startuje na částce 560 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Francouzský film oslaví sto let ČSR

Fotografie z filmu Utop se, nebo plav
vydáno 20. listopadu 2018  6:45

Sto let od založení Československa připomene i Festival francouzského filmu (FFF). Ten se koná od 21. do 28. listopadu ve Světozoru, Lucerně, Kině 35 a v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám