metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Pitnou vodou hasíme požáry, splachujeme a taky myjeme auta

  14:35
Na vysokou cenu vody si stěžujeme stále. Draze upravenou tekutinu k pití používáme ale jen minimálně.
Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Spotřeba pitné vody na hlavu nedosahuje v Česku ani devadesáti litrů za den. Do tohoto čísla se započítává veškerá její spotřeba, bez ohledu na to, jestli je to doma, nebo v práci. Skutečná průměrná spotřeba na jednu osobu tak může být ve skutečnosti mnohem nižší, nežli udávají statistiky.

Voda na dlažbě 
Hodně vody proteče v průmyslu, ale také přes nejrůznější servis, který poskytuje každé město. V létě se jedná například o kropení ulic, jež snižuje přízemní ozon v ulicích, omezuje výrazně prašnost a celkově upravuje mikroklima ve městech. „Kropení-mlžení se musí provádět z hygienických důvodů pouze pitnou vodou, protože se vytváří jemný aerosol, který kolemjdoucí vdechují,“ vysvětluje Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací hlavního města. Stejná voda se používá i na vysokotlaký splach ulic při čištění.

Většina jde do kanálu

5

Jen tolik procent pitné vody v domácnosti použijeme opravdu na pití. „Zbytek jde na osobní hygienu, splachování, praní, mytí nádobí a další provoz,“ říká Jakub Hořický, zakladatel projektu Český ostrovní dům. Ten se snaží vrátit část spotřebované vody zpět třeba na splachování.

„Uvažovalo se o využití průmyslové vody, která musí také splňovat určité hygienické podmínky. Problém je ale s distribucí, tato voda nemá dost odběrních míst,“ dodává Lišková. Podobně jsou na tom hasiči.

Obce, především ty menší, mají vybudované požární nádrže, odkud lze při větších zásazích čerpat vodu nutnou k hašení. „V cisternách máme vodu z nadzemních i podzemních hydrantů,“ potvrdil Metru Martin Kavka, mluvčí pražských hasičů. „V hydrantech je normální pitná voda,“ upřesnil Tomáš Mrázek, tiskový zástupce Pražských vodovodů a kanalizací.

Podobné je to v dalších činnostech. Drahou vodou se v myčkách umývají auta, zavlažují zahrady, pitná voda teče v městských kašnách. Jde o to, že historicky neexistuje infrastruktura, která by umožňovala v jednom potrubí distribuovat vodu určenou k pití a v jiném vodu vyčištěnou jen pro splachování, kropení či úklid.

Češi jsou šetřílci

  • Italové spotřebují na osobu téměř 250 litrů vody, Portugalci přes dvě stě. Češi se pohybují mezi 88 až 89 litry na osobu a den. Před 29 lety připadalo na jednoho obyvatele denně 173 litrů spotřebované pitné vody.

Soběstačnost má smysl
Úsporná řešení lze aplikovat zatím spíš u rodinných domů. „Náklady na vybudování alespoň částečně energeticky soběstačného domu, který využije jak dešťovou vodu, tak část spotřebované pitné vody zrecykluje pro druhotné použití, se mohou zvýšit v porovnání s běžnou stavbou asi o dvacet procent,“ říká Jakub Hořický, zakladatel projektu Český ostrovní dům. Letos vyrostou na Šumavě u Lipna dva vzorové rodinné domy, které řeší jak energetickou, tak „vodní soběstačnost“.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek