metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Pátek, 24. listopadu 2017. Svátek má Emílie.
Parkování (ilustrační foto)
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Platit parkovné jde v Praze i přes aplikaci

20. července 2017  7:26 Filip Jaroševský Metro.cz
Nový městský program do mobilu má Pražanům pomoci najít místo i pro auta návštěv.

Na obrazovce svého mobilního telefonu si kliknete na zónu a hned vidíte, na kolik vás zde stání vašeho auta vyjde. Před odjezdem z domu si ověříte obsazenost parkoviště P+R nebo zaplatíte parkovné kartou přímo z mobilu. To vše nabízí nová mobilní aplikace pražského magistrátu Zaparkuju.cz.Ceny ročního parkovného v srpnu klesnou

Radní tento týden schválili úpravy ceníku, platbu za parkování snížili například podnikatelům nebo domácnostem s druhým autem.

Změny se dotknou zejména podnikatelů. Město jim zlevní roční poplatek za první auto o pět tisíc korun. Od konce srpna tak zaplatí ročně za parkování místo 12 tisíc korun jen sedm.

Stejné snížení, o pět tisíc korun, čeká i Pražany trvale žijící v městské části, kteří na sebe mají registrované druhé vozidlo.

Držitelé průkazu ZTP či ZTP-P budou platit za první vozidlo stejný poplatek za roční parkování jako lidé starší 65 let, tedy 360 korun.

Nové ceníky budou v platnosti od 24. srpna tohoto roku. Podle Dolínka první měsíce provozu zón ukázaly některé problémy, které lze napravit. Ceny byly podle něj zbytečně vysoké. „Nyní se sníží finanční zátěž pro velké množství Pražanů i živnostníků. V neposlední řadě pak ulevujeme zdravotně postiženým,“ uvedl Dolínek.

Po parkovacích zónách touží i Praha 10, kde se doposud parkuje neomezeně. O tom, kdy a zda se zde bude opravdu parkovat za peníze, rozhodne odborná studie. Ta je rovněž podmínkou schválení zón magistrátem.

Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka je novinka dostupná pro oba běžně používané mobilní operační systémy. Základním cílem jejího vytvoření přitom bylo co nejjednodušší placení parkování mobilem, a to přímo na místě.

„Může to sloužit nejenom pro vás, když parkujete, ale pro kohokoliv, jehož parkování řešíte,“ říká Dolínek.

Registrace přes facebook

Po stažení do mobilního telefonu je nutné se zaregistrovat, je možné se přihlásit i přes facebookový účet. Po zaparkování auta řidič do aplikace zadá SPZ vozidla a zvolí si, na jak dlouho chce parkovat. Platbu poté provede on-line přes platební kartu. Podle Dolínka je tak možné zařídit i parkování třeba pro návštěvy, za které může vše vyřešit hostitel, stačí pouze znát poznávací značku jejich auta.

Naviguje i na místa pro držitele ZTP

Aplikace, jejíž vývojové náklady vyčíslil magistrát na několik desítek tisíc korun, myslí také na držitele karet ZTP. Ty na jejich místa dokáže nejen navigovat, ale také detailně popíše, jak to kolem stání vypadá. Novinka naopak neodráží časové omezení některých míst.

Nová aplikace Zaparkuju.cz

Nová aplikace Zaparkuju.cz

Pokud se tedy někde smí parkovat v omezených hodinách, musí si to řidič prozatím pohlídat sám. Aplikace se ale podle Dolínka stále ještě dopracovává a postupně by v ní měly přibýt další funkce jako mapa dobíjecích stanic pro elektromobily nebo vyhledávání míst na soukromých parkovištích.

Parkovací zóny má hlavní město již od roku 1996. Nejprve byly pouze na malé ploše první městské části, později se rozšířily na celou Prahu 1, 2, 7 a většinu Prahy 3. Loni v srpnu je zavedly také radnice Prahy 5 a 6, v říjnu pak Praha 8. Samy si zóny nyní provozují radnice v Praze 13, 16 a 22.Komentáře

Hlavní zprávy

Zalezte pod zem!

Hanny Firla
vydáno 24. listopadu 2017  5:52

Deset unikátních míst mohou o víkendu lidé navštívit v rámci akce Na den pod zem.  celý článek

Sloupek Vlastimila Vondrušky: Subotnik na dezinformaci

Vondruška
vydáno 23. listopadu 2017  13:13

Do našich voleb totiž zasahuje Rusko! Dříve imperialisté šířili mandelinku.  celý článek

Facky nebo šlápnutí na nohu. Cestující se perou s revizory

revizor, ilustrace
vydáno 23. listopadu 2017  11:55

V první polovině tohoto roku byli kontroloři napadeni celkem 31krát.  celý článek

Z učiliště na Jižním Městě bude opět základka

Přestřižení pásky při otevření školy se zúčastnily také děti.
vydáno 23. listopadu 2017  10:30

Po osmnácti letech opustily prostory školy na Hájích budoucí kadeřnice a kosmetičky. Vrací se menší děti.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám