metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 28 °C

Neděle, 27. května 2018. Svátek má Valdemar.
Víte, jak to vypadá, když vás zašlápne apatosaurus? Takhle.
Další 3 fotografie v galerii
Víte, jak to vypadá, když vás zašlápne apatosaurus? Takhle. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Plzeň je plná zážitků

16. září 2017  7:31 Petr Holeček Metro.cz
Za 50 minut jízdy z Prahy se ocitnete ve městě, které vám ušije na míru rodinný víkend.

Nabídka vyzkoušet si v Plzni všechny ty atrakce, nešla odmítnout. Podívat se za jeden víkend do zdejší vyhlášené zoo, DinoParku, Muzea loutek a Techmanie je snem pro děti, ale i rodiče. Nemusí si lámat hlavu s vymýšlením programu na víkend.Fotogalerie

Zvláště když návštěvu všech čtyř míst nabízí plzeňská novinka pro tento rok – Velká rodinná vstupenka. Dáte za ni bez koruny tisícikorunu a užít si můžete cokoli dle libosti, od návštěvy první atrakce ovšem 48 hodin běží její platnost. Víkend je tedy na prozkoumání Plzně ideální. Akce, kterou vymyslela plzeňská kancelář pro propagaci cestovního ruchu, však běží už jen do konce září.

Plzeň vždycky byla, je a bude městem piva, nicméně rychle tam zjistíte, že je to také město plné vědy, přírody a umění.

Na návštěvu Techmanie si vyhraďte celý den. A i ten je podle nás málo. Součástí objektu je totiž jediné 3D Planetárium v Česku. Projekční sál nabízí dvoj- a trojrozměrné projekce na kulovou plochu. Samotná projekce má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě. Sál disponuje 90 polohovacími sedadly a během promítání můžeme navštívit až 140 tisíc hvězd, uvidíme věrný model naší Galaxie, desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru.

Techmania ovšem není jen tato krásná podívaná. Zdejší interaktivní exponáty ožívají jako velmi neobyčejné hračky a děti budou v bývalé tovární hale u vytržení – vše si mohou osahat a vyzkoušet, přičemž každý z exponátů má za úkol vysvětlit jim některé z tajemství přírodních jevů a zákonitostí nebo z oborů lidských činností. Na každý den Techmania připravuje řadu vědecko-technických show, sledujte program.

Velmi příjemné překvapení poskytla zoologická zahrada, která se rozkládá kousek od centra města na jedenadvaceti hektarech. Je to druhá nejstarší zoo v Česku, ale drží jedno prvenství – chová nejvíce druhů zvířat ze všech zoo u nás. Unikátní je spojení s botanickou zahradou. Zvířata se tak nacházejí v členité krajině, kde jsou vodní plochy i skály, přičemž v arboretu je zastoupeno téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin. Perlou zahrady je pak botanický skleník se sbírkou sukulentů.

Když navštívíte všechna zmiňovaná místa, ušetříte téměř třetinu peněz, které byste utratili za jednotlivé vstupenky. Celkově byste totiž za rodinné vstupenky dali 1410 korun. Nabídka Velké rodinné vstupenky platí pro dvě dospělé osoby a dvě děti od 3 do 15 let. Můžete ji koupit v plzeňském informačním centru na náměstí Republiky 41 nebo na www.plzenprodeti.cz.

DinoPark

 • DinoPark sousedí se zoo a nabízí desítky ozvučených modelů prehistorických zvířat v životních velikostech.
 • Je součástí sítě dinoparků, které jsou i v Praze, Liberci, Ostravě a ve Vyškově.
 • Největším modelem je gigantický apatosaurus dlouhý 23 metrů (na fotce vlevo). Součástí DinoParku je i 3D kino, dětské paleontologické hřiště či naučná stezka pro děti.
 • Adresa: Nad Zoo 1, www.dinopark.cz

Zoo

 • Plzeňská zoo je unikátní nejen tím, že chová nejvíce druhů zvířat ze všech zahrad v České republice, ale i svým jedinečným spojením s botanickou zahradou.
 • V orientální expozici se seznámíte s makaky, gibony a nosorožčí rodinkou. Nechybí tu samozřejmě ani afričtí velikáni jako žirafy, gepardi a lvi. V blízkosti statku Lüftnerka se projdete expozicí Česká řeka s vydrami.
 • Adresa: Pod Vinicemi 9, www.zooplzen.cz

Techmania

 • Děti ocení návštěvu Techmania Science Centra, které nabízí zábavné poznání světa kolem nás včetně 3D kina a 3D planetária.
 • K dispozici jsou interaktivní expozice, vědecká show, atraktivní programy ve špičkově vybavených laboratořích a dílnách a zajímavosti ze světa vědy a techniky, které si budete moci vyzkoušet na vlastní kůži.
 • Adresa: U Planetária 2969/1, www.techmania.cz

Muzeum loutek

 • Loutkářství má v Plzni bohatou tradici, vždyť právě v Plzni se v dílně Josefa Skupy před necelými sto lety zrodily známé postavičky Spejbla a Hurvínka.
 • V Muzeu loutek si děti budou moci vyzkoušet, jak se loutky vodí, a zahrát si vlastní divadlo. Muzeum také nabízí speciální father-friendly program připravený na míru pro návštěvu tatínků s dětmi.
 • Adresa: nám. Republiky 23, www.muzeumloutek.cz

Tatínkové, pivo!

 • Rodinný výlet by si měla užít celá rodina včetně maminek a tatínků. Pokud se jim v Plzni podaří najít čas i na zdejší pivovary, bude zážitek z města dvojnásobný.
 • Začněme u legendy. Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell je jistě zajímavá, ale stojí za to okořenit si ji školou čepování. Tříhodinová škola pro rodiče vyjde na 550 korun na osobu. V ceně je samozřejmě pivo a vlastní půllitr, na který vám vygravírují jméno. Na závěr dostanete i gulášek. A za 180 Kč se můžete podívat i na exkurzi do pivovaru Gambrinus. Více na www.prazdrojvisit.cz.Komentáře

Hlavní zprávy

Hygiena navštívila hospody i kavárny

Ilustrační snímek.
vydáno 26. května 2018  16:15

Pražská stravovací zařízení dostala pokuty za bezmála 800 tisíc korun.  celý článek

Drony už dokážou létat i v lese

Alex Novotný
vydáno 26. května 2018  13:45

Drony se šíří rychle. V některých oblastech jsou užitečné. Mezi běžnými uživateli je však velké procento těch, kteří v přísné legislativě, co je povoleno...  celý článek

V Rakousku vyjde cigareta na 100 eur

Ilustrační foto - kouření za volantem
vydáno 26. května 2018  11:11

Počet zemí, které zakazují kouření i v soukromém vozidle, když v něm veze řidič děti a mladistvé do věku 18 let, neustále přibývá. Původních „sedm...  celý článek

Sochy opět míří do ulic

Instalace jedné ze soch Jakuba Flejšara na festival Sculpture line v Praze
vydáno 26. května 2018  9:18

Od 13. června začne sochařský festival Sculpture Line.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám