metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Úterý, 19. června 2018. Svátek má Leoš.
Nemocnice Na Františku
Větší foto
Nemocnice Na Františku | foto: Wikimedia

Po Františku touží magistrát

10. ledna 2018  7:52 Filip Jaroševský Metro.cz
Má být Nemocnice Na Františku provozována soukromou firmou a její vlastník, městská část Praha 1, jí má ještě vyplácet desítky milionů? Tahle otázka se řeší déle než rok. Nyní strach místních z převodu nemocnice do nejistých rukou soukromníka vzrostl natolik, že včera před historickou budovou uspořádali happening.

Na setkání začali organizátoři snahy o referendum se sběrem podpisů pro jeho vyhlášení. Podle opozičního zastupitele Prahy 1 Petra Kučery k jeho vyhlášení stačí podpora deseti procent oprávněných voličů.Magistrát má pro řešení problému první městské části vlastní návrh. Provozování Františku chce od Prahy 1 převzít sám. Podle primátorky Adriany Krnáčové to zaručí dostatečnou lůžkovou péči pro Pražany. Převzetí také zároveň zapadá do dlouhodobější strategie města.

„Je to spádové zařízení pro Prahu 1, ale i pro Prahu 7 a já naprosto rozumím tomu, že stejnou jistotu chtějí mít i lidé, kteří v těchto částech Prahy žijí. Zároveň to dává smysl i ze širší perspektivy, protože v současné době nevlastníme žádné zařízení s akutními lůžky,“ uvedla primátorka.

Magistrát nyní čekají s městskou částí rozsáhlá jednání. Jejich výsledek ale není zdaleka jistý. Vedení Prahy 1 se sice podle svého vyjádření jednání nebrání, převod nemocnice na magistrát však odmítá a tendr na provozovatele zatím rušit také nehodlá. „Věřím, že nám Nemocnici Na Františku svěří,“ dodává radní Jan Wolf.

Praha má ze zákona možnost převzetí budovy pouze nabídnout, finální rozhodnutí, a tedy i prst na spoušti, má však stále v kompetenci Praha 1. Proti záměru pronájmu soukromníkovi vystoupila v minulosti také Praha 7, jejíž obyvatelé nemocnici využívají. Zastupitelstvo Prahy 7 usnesením vyzvalo sousední městskou část, aby řízení zrušila.

Radnice Prahy 1 zahájila výběrové řízení na soukromého provozovatele nemocnice prostřednictvím takzvané koncesní smlouvy. Firmy mají pro podání čas do 23. ledna, zájem zatím projevily nejméně čtyři společnosti. Finální počet bude znám při otevírání obálek koncem ledna. Celková hodnota plánované koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun. Praha 1 stanovila nájemné ve výši půl milionu měsíčně, zároveň však podmínky navrhují kompenzaci ze strany radnice kolem 50 až 60 milionů korun za rok.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Ondřeje Šteffla: Empatie - chvalitebně

Ondřej Šteffl
vydáno 18. června 2018  13:13

Je kreativní a má radost z hledání – chvalitebně.  celý článek

Lidé žijí v satelitech, ale daně pořád platí jinde

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2018  11:55

Jedna nepřihlášená rodina připraví obecní kasu až o třicet tisíc korun za jediný rok.  celý článek

Sandra se změní, lahve už z oken házet nebudou

Výšková budova Sandry na Jižním Městě.
vydáno 18. června 2018  10:40

Výškovou budovu tyčící se nad stanicí metra Opatov, která nepatří k chloubám Jižního Města, čeká změna.  celý článek

Ze železničního mostu během renovace drhnou rez pískem

Práce na obou stranách spojnice jedou ve velkém.
vydáno 18. června 2018  8:35

Zatímco se Praha hádá, zda dopravní spojnici zbourat, či ne, TSK ji opravuje.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám