metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Je to kamarádka, nebo spíše kariéristka?
Větší foto
Je to kamarádka, nebo spíše kariéristka? | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Polovinu lidí u nás práce baví, nejvíc na jihu Čech

28. dubna 2018  12:12 Petr Holeček Metro.cz
Motivace Čechů je jasná. Na prvním místě jsou peníze, nejspokojenější jsou na jihu Česka.

Motivací českých zaměstnanců se zabýval rozsáhlý průzkum společnosti Sodexo Benefity. Zaměstnanci v Česku se podle něj v přístupu k zaměstnání výrazně liší, nejdůležitější motivací k práci však zůstává finanční zabezpečení (59 procent). Třetině lidí dává jejich práce především pocit jistoty, zároveň ale většinu lidí práce baví (55 procent). Nejvíce zábavná přijde obyvatelům Jihočeského kraje, nejméně pak lidem z Pardubického kraje.

Nejsilnější touhu po zabezpečení cítí lidé z Libereckého a Pardubického kraje, tam je důležité pro 68 procent obyvatel. Třetina Čechů chce čelit zajímavým pracovním výzvám a být ceněna jako profesionálové svého oboru. Skoro 30 procent dává práce pocit, že někam patří, a každý desátý dotázaný hledá v práci kvalitní přátelství.

Ke spokojenosti v zaměstnání nejvíce přispívá dobré finanční ohodnocení (65 procent), dobrý kolektiv (60 procent) a férový šéf. „Finanční ohodnocení a dobré vztahy s kolegy a šéfem jsou pro spokojenost v zaměstnání zásadními faktory. V práci strávíme více než polovinu našeho celého života, proto jsou tam důležité nejen materiální, ale i sociální a psychologické aspekty. „Potřeba uznání, ocenění, podpory a lidskosti vede nejen ke spokojenosti, ale i větší motivaci odvádět dobře svou práci,“ potvrzuje psychoterapeutka Zuzana Douchová.

Flexibilita pracovní doby je důležitá jen pro čtvrtinu lidí, stejně tak možnost kariérního růstu. U mladých lidí je potřeba volnějšího pracovního režimu mnohem důležitější než pro ostatní, bez ní si dobré zaměstnání neumí představit 40 procent studentů. Dobrého zaměstnavatele si bez zaměstnaneckých benefitů neumí představit skoro třetina respondentů. „Nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem zůstávají stravenky v papírové nebo digitální podobě na kartě. Ty v Česku dostává skoro polovina zaměstnanců. V posledních letech je na vzestupu poptávka po volnočasových benefitech, které zaměstnance motivují ke zdravějšímu životnímu stylu a působí jako prevence řady civilizačních onemocnění,“ říká Štěpán Tůma ze společnosti Sodexo Benefity Česká republika. Pětina zaměstnanců se chce v práci učit novým věcem a pro desetinu lidí je důležité moderní pracovní prostředí, setkávání se zajímavými lidmi nebo dobré postavení v rámci firmy. Významný post ve firmě je důležitější pro muže a obyvatele Jihočeského kraje. Nejspokojenější ve své práci jsou zaměstnanci kancelářských profesí a nejméně pak lidé pracující jako dělníci.

Typologie zaměstnanců

  • Na základě průzkumu vytvořilo Sodexo společně s agenturou Ipsos přehled sedmi typů zaměstnanců.
  • Kamarád je nejčastěji žena ve věku 25–37 let, pracující ve veřejném zdravotnictví, sociálních službách, maloobchodu nebo ve finančnictví.
  • Pro Pracanta je nejdůležitější pocit jistoty. Nejčastěji jde o muže staršího 38 let, pracujícího ve stavebnictví nebo v dopravě.
  • Finanční zabezpečení hledá v práci Konzervativec, tedy nejčastěji žena nad 45 let, absolventka střední školy, pracující v administrativě nebo obchodu.
  • Práce rovná se výzva pro zaměstnance Profesionála – vysokoškolsky vzdělaného muže ve věku 25–37 let, který pracuje nejspíš v IT, vědecké nebo v technické oblasti.
  • Kariérista potřebuje ve svém zaměstnání zažívat především úspěch – ve finančnictví, pojišťovnictví nebo v energetice. Půjde o vzdělaného muže do 30 let.
  • Jako poslání vnímá svou práci Altruista, pravděpodobně žena s vysokoškolským vzděláním jakéhokoliv věku, která pracuje ve školství či zdravotnictví.
  • Pohoda a klídek, hlavně aby nikdo moc neotravoval – to je to, co zajímá Pohodáře. Potkáte ho nejčastěji v administrativě a je mu mezi 38 a 45 lety.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám