metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Neděle, 21. ledna 2018. Svátek má Běla.
Muchova epopej ve Veletržním paláci.
Muchova epopej ve Veletržním paláci. | foto: MAFRA

Praha mě dohnala až k žalobě, říká John Mucha

19. ledna 2017  7:41 Robert Oppelt
Zatímco Slovanská epopej odpočívá před odletem do Japonska v depozitáři, soud rozhoduje o jejím majiteli.

Vnuk malíře Alfonse Muchy John se ve středu pokoušel přesvědčit soud, že dvacítka obrazů ikonické Slovanské epopeje nikdy nepřestala být majetkem jeho rodiny. John Mucha podal žalobu na určení vlastnictví, protože se snaží zabránit zapůjčení Slovanské epopeje do Asie, kam má dílo odcestovat již příští měsíc. Podle něj ho ke smutnému kroku dohnala Praha, řekl před soudem.Kam se vrátí?

Na magistrátu se intenzivně jedná, kam se slavné dílo vrátí, kde pro ně vznikne nový důstojný pavilon.

Podle primátorky Adriany Krnáčové vybrala odborná komise jako nejvhodnější místo Těšnov, parčík, kde dříve stávala budova nádraží.

Podkladem pro rozhodování města je analýza zpracovaná Institutem plánování a ­rozvoje města. Posuzováno bylo celkem sedm míst – kromě Těšnova třeba Letná, Vítkov, Výstaviště a Vyšehrad.

John Mucha je jediným z dědiců malíře, který vlastnictví metropole zpochybňuje. S ­Prahou se prý deset let snažil dohodnout mimosoudně. Po marných pokusech se rozhodl město žalovat.

Vnuk malíře argumentuje tím, že Praha nikdy nesplnila malířovu podmínku. „Kruciální doklad je dopis Alfonse Muchy z ­roku 1909, kdy učinil Praze nabídku, že vytvoří Slovanskou epopej, a­ projevil úmysl ji darovat, zbuduje-li k tomu Praha zvláštní nemovitost, výstavní síň. O­ pár dní později město nabídku přijalo s velkým vděkem. Mucha závazek splnil, ale hlavní město za bezmála sto let nebylo schopno svému závazku dostát,“ uvedl advokát František Vyskočil. S tím však metropole nesouhlasí. Právník města Roman Felix proto tvrzení Muchových advokátů před soudem odmítl. „Odvozujeme vlastnictví z rozhodnutí ministerstva kultury z února 1993 vydaného na základě zákona o ­majetku obcí, nikoliv z historických dokumentů. Vychází z dobré víry, se kterou v roce 1993 sbírku převzala,“ prohlásil advokát.

V majetku města ale je dílo mnohem déle, už od dob 1. republiky. Podle města ho navíc nezískalo od Muchy, ale od jeho mecenáše, amerického milionáře a filantropa Charlese Cranea.

Čína i Korea?

Epopej by se do Prahy měla vrátit příští rok. Kromě Japonska se jedná i o zapůjčení do Koreje nebo Číny.

Proti asijskému turné protestovala řada laiků i odborníků. Obávají se o­ osud pláten. Podle Galerie hl. města Prahy jsou plátna v dobrém stavu a­ na převoz připravena.

„Obrazy nikdy nebyly ve vlastnictví Muchy,“ uvedl právník. Z korespondence podle něj vyplývá, že tím, kdo obrazy daroval, byl Crane, nikoliv Mucha. Obec dílo přebírala postupně, v ­jednom z­ předávacích protokolů se podle města výslovně hovoří o­ tom, že dárcem je Crane. V ­roce 1913 navíc mezi Muchou a Cranem vznikla smlouva, která podle Prahy splňuje znaky smlouvy o dílo – Američan si u malíře objednal zhotovení 20 pláten a zavázal se mu za to zaplatit 100 tisíc dolarů. Právník poznamenal, že dnes by tato částka představovala zhruba 60 milionů korun, a že ji tedy nelze pokládat za finanční příspěvek, ale za řádnou odměnu.

Cesta do Asie není první cestou do zahraničí. Epopej vystavovali ve Spojených státech, později také­ v ­Rakousku, kde byla vystavena v Kunsthalle v­ Kremsu.

Co je Muchova Epopej

Dvacítka velkoformátových obrazů je považována za Muchovo vrcholné dílo.

Obrazy, které znázorňují dějiny Slovanů, maloval na zámku Zbiroh celkem 18 let. Inspiroval se slovanskou mytologií a­ historií českého národa.

Celá Epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci.

Za války byla ukryta před nacisty v nevyhovujících podmínkách. Později byla zrestaurována a desítky let k vidění v ­kapli a rytířském sále zámku v Moravském Krumlově.

Zpět do Prahy se přesunula v­roce 2012. Opět byla vystavena od roku 2013 do 2016 ve Veletržním paláci, kde ji zhlédlo přes 380 tisíc lidí.Komentáře

Hlavní zprávy

Na koncertu zazní mariachi, klasika i swing

Státní fond kultury pronajímá dům U Hybernů společnosti Hybernia slovenského...
vydáno 21. ledna 2018  13:15

Atmosféru nefalšované fiesty plné temperamentu, slunce a vášně přinese ve středu 24. ledna do pražské Hybernie projekt México Mágico / Magické Mexiko.  celý článek

Klasika a flamenco, festival Ibérica připravil hudební aperitiv

Zpěvačka Rocío Márquez
vydáno 21. ledna 2018  11:30

Festival iberoamerických kultur Ibérica slaví letos půlkulaté výročí. Oblíbený letní festival si k 15. ročníku netradičně nadělil zimní koncert. Obstarají...  celý článek

Luxusní alternativa

Auto je ozdobou, kdekoli zastaví. Designu dominuje přední maska.
vydáno 21. ledna 2018  9:30

SUV s hybridním pohonem od Lexusu stále patří mezi nejlepší kousky na trhu. Zejména kvůli designu.  celý článek

Požár hotelu nepřežili čtyři lidé, hasiči dalších 34 zachránili

Požár hotelu v Náplavní ulici
vydáno 21. ledna 2018  8:43

V Náplavní ulici na Novém Městě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému u požáru hotelu. Operátoři tísňové linky přijali oznámení v 18. hodin....  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám