metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Čtvrtek, 18. ledna 2018. Svátek má Vladislav.
Autobus (ilustrační foto)
Autobus (ilustrační foto) | foto: DPP

Praha vyfasuje dvě stě klimatizovaných autobusů

29. září 2017  9:32 Filip Jaroševský Metro.cz
Nové posily pražské MHD vyjdou dopravní podnik na 1,2 miliardy korun.

Sto padesát nízkopodlažních kloubových a padesát standardních autobusů nakoupí do pěti let pražský dopravní podnik. Ten podepsal smlouvu s českou firmou SOR Libchavy, která dodávku nových autobusů získala v tendru.Celkové náklady mají dosáhnout částky 1,2 miliardy korun. Důvodem investice je podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka snížení průměrného stáří vozového parku.

„ Jde o významnou investici . Cílem je, abychom se ze současného průměrného stáří devět let dostali na ideální úroveň sedm a půl roku,“ říká náměstek Dolínek.

Autobusy

1177

  • Tolik autobusů nyní provozuje v hlavním městě dopravní podnik. Náklady na jejich provoz v rámci pražské integrované dopravy činí ročně téměř čtyři miliardy korun.

Přesné termíny dodávek vozů budou stanoveny až po jednání s dodavatelem a s ohledem na momentální potřeby a finanční možnosti podniku. Smlouva je nicméně uzavřena na pět let, takže v tomto období by měla být objednávka dokončena.

Jeden kloubový autobus vyjde dopravce na něco přes sedm milionů korun, v případě standardních, částečně nízkopodlažních vozů pro příměstské linky jde o částku 4,3 milionu korun. Podle generálního ředitele dopravního podniku Martina Gillara je hlavním cílem investice snížení provozních nákladů. „Jsem také rád, že budeme zvyšovat standard kvality poskytovaných služeb našim cestujícím,“ dodává Gillar.

Ve výběrovém řízení hrála podle dopravce velkou roli spotřeba nafty a nové vozy plní aktuálně nejpřísnější emisní limity. Vozy budou klimatizovány a vybaveny automatickým hasicím systémem pro případ poruchy motoru.

Vnitřní část vozidel budou snímat kamery a novinkou je systém automatického počítání cestujících. V kloubových autobusech bude možné současně přepravovat dva invalidní vozíky a ve standardních bude možné kupovat jízdenky prostřednictvím bezkontaktních platebních karet.

Dopravce před více než rokem rozhodl o výrazné obnově vozového parku a v současné době probíhá další výběrové řízení na tři stovky standardních nízkopodlažních autobusů.Komentáře

Hlavní zprávy

Jaroslav Dušek a Čtyři dohody jdou proti překupníkům lístků

Jaroslav Dušek - ČTYŘI DOHODY
vydáno 17. ledna 2018  18:59

Nový úder proti nepoctivcům přeprodávajícím lístky na kšeft je dobročinná dražba.  celý článek

Na vyhození? Ne, do druhého kola

Typický pohled na sběrný dvůr
vydáno 17. ledna 2018  18:20

Praha otevře v Holešovicích centrum odložených věcí. Zásobovat ho budou také sběrné dvory. Otřískané, staré, ale přitom stále funkční věci nevyhazovat....  celý článek

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
vydáno 17. ledna 2018  16:48

Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc...  celý článek

Opatrní Češi. Uzavřeli nejvíc smluv o majetku

Svatební veletrh v hotelu Diplomat 2011
vydáno 17. ledna 2018  15:56

Než zaznějí svatební zvony, míříme stále častěji k notáři kvůli riziku. Podle odhadů statistik se loni uzavřelo v Česku kolem padesáti tisíc manželství....  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám