metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Čtvrtek, 22. listopadu 2018. Svátek má Cecílie.
Nová scéna Národního divadla
Další 2 fotografie v galerii
Nová scéna Národního divadla | foto: Archiv Národního divadlaMetro.cz

Pražská divadla chystají premiéry, mají i finanční starosti

7. září 2015  5:58 ČTK, Metro.cz
Pořadem Barování na piazzettě Národního divadla začala další divadelní sezona v Česku. Pražská divadla představí nové herce i premiéry, některé soubory jsou však v ohrožení kvůli nedostatku peněz.

„Kromě devíti premiér přichází činohra se třemi večery v každé z budov Národního divadla, kde se diváci mohou setkat se svými herci a zároveň si projít prostory a najít tam nějaké skryté poklady z historie,“ řekl nový šéf Činohry Národního divadla Daniel Špinar.

První scéna připravila na listopad tři večery s názvy Zábor, Šaráda a Výprava, které umožní návštěvníkům nahlédnout na jeho soubor z dosud nevídané perspektivy. Činohra do ní vkročí 10. září hudební revue s názvem V rytmu swingu buší srdce mé v režii Ondřeje Havelky. V historické budově dále uvedou slavnou hru Vítězslava Nezvala Manon Lescaut a Shakespearův Sen čarovné noci - Sen noci svatojánské. Obě inscenace divadlo uvede příští rok.

Švandovo divadlo nahlédne i do života ve věznici

Černou gangsterskou grotesku, drama z pankrácké věznice, zpověď prokletého básníka, vzpomínky z protialkoholní léčebny a temný příběh o křehkém dospívání nabídne v nové sezoně divákům Švandovo divadlo. Soubor posílí od září dva nováčci - Eva Josefíková z kladenského divadla a Jacob Erftemeijer. Sezonu zahájí Jacksonova černá groteska Zabít Johnnyho Glendenninga v režii Daniela Hrbka 17. října.

U Švandů uvítají nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU. Pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi, jimiž budou například hudební publicista Jiří Černý a moderátorka Daniela Drtinová. Další novinkou v repertoáru bude koncem ledna 2016 text Iana McEwana Betonová zahrada v režii uměleckého šéfa Doda Gombára.

Svou 14. sezónu otevře Divadlo Na Jezerce Hřebejkovou tragikomedií Na dotek, a připíše si tak na své konto 3001. představení. Posledního uvedení se dočká Cesta kolem světa z dílny herečky a režisérky Terezy Němcové. Poslední příležitost ke zhlédnutí této komedie divadlo avizuje 1. října.

„Nastudujeme pro diváky čtyři nové premiéry, z toho dvě uvedeme v Česku jako první,“ sdělil principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Režisér Radek Balaš chystá na jaro kanadskou hru Marka Leiren-Younga, Shylock, kde se v roli herce Jona představí poprvé Na Jezerce slovenský herec Milan Kňažko,“ dodal.

Divadlo Komedia a Fidlovačka se cítí v ohrožení

V ohrožení je kvůli nedostatku peněz Divadlo Komedie, jehož zástupci ze sdružení Company koncem sezony upozornili na nedostatečné a nekontinuální financování, bez možnosti dlouhodobě plánovat. Na provoz scény vyhráli v roce 2011 výběrové řízení. Divadlo před nimi ze stejného důvodu opustil režisér Dušan David Pařízek, jehož inscenace Směšná temnota, kterou uvedl ve vídeňském Burgtheatru, právě zvítězila v prestižní německé anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015. Pařízkovi nástupci zatím pobírají dvanáctimilionovou dotaci, a i kdyby získali grant na rok 2016, o kterém se bude teprve rozhodovat, budou ho mít k dispozici až na jaře.

Podobně ohroženo kvůli penězům je i Divadlo na Fidlovačce, které má zatím finance jen do konce roku. Ředitelka Eliška Balzerová v březnu oznámila, že opustí k 1. lednu příštího roku tuto funkci. Za důvod označila neudělení grantu na činnost souboru této scény.

Komentáře

Hlavní zprávy

Black Friday: Nákupní rej s temnou historií

Black Friday
vydáno 22. listopadu 2018  10:17

Černý pátek má v dnešní době podobu maratonu po obchodech. Dějiny však mluví jinou, drsnou řečí.  celý článek

Dokud povídku nedopíšu, sama nevím, jak to dopadne, říká blogerka

Blogerka Michaela Dočkalová
vydáno 22. listopadu 2018  8:07

Blogerka Michaela Dočkalová zvládla za čtrnáct měsíců psaní to, co jiní současní autoři nestihnou za celý život. Nespokojila se totiž „jen“ s virtuálními...  celý článek

Přehled: všechny „velké“ městské části už mají starostu

Jiří Ptáček, starosta Prahy 3
vydáno 22. listopadu 2018  6:21

Starostkou Prahy 10 se včera stala senátorka Renata Chmelová (nestr. za koalici Vlasta). Desátá městská část byla poslední, která z „velké desítky“...  celý článek

Pražské vánoční trhy budou i moderní

Vizualizace
vydáno 21. listopadu 2018  16:42

Trhy na Staromáku nebo Václaváku s davy lidí známe všichni. Podnikaví mladí lidé si ale vánoční trhy dělají po svém, a tak město může svým obyvatelům i...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám