metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Nová scéna Národního divadla
Další 2 fotografie v galerii
Nová scéna Národního divadla | foto: Archiv Národního divadlaMetro.cz

Pražská divadla chystají premiéry, mají i finanční starosti

7. září 2015  5:58 ČTK, Metro.cz
Pořadem Barování na piazzettě Národního divadla začala další divadelní sezona v Česku. Pražská divadla představí nové herce i premiéry, některé soubory jsou však v ohrožení kvůli nedostatku peněz.

„Kromě devíti premiér přichází činohra se třemi večery v každé z budov Národního divadla, kde se diváci mohou setkat se svými herci a zároveň si projít prostory a najít tam nějaké skryté poklady z historie,“ řekl nový šéf Činohry Národního divadla Daniel Špinar.První scéna připravila na listopad tři večery s názvy Zábor, Šaráda a Výprava, které umožní návštěvníkům nahlédnout na jeho soubor z dosud nevídané perspektivy. Činohra do ní vkročí 10. září hudební revue s názvem V rytmu swingu buší srdce mé v režii Ondřeje Havelky. V historické budově dále uvedou slavnou hru Vítězslava Nezvala Manon Lescaut a Shakespearův Sen čarovné noci - Sen noci svatojánské. Obě inscenace divadlo uvede příští rok.

Švandovo divadlo nahlédne i do života ve věznici

Černou gangsterskou grotesku, drama z pankrácké věznice, zpověď prokletého básníka, vzpomínky z protialkoholní léčebny a temný příběh o křehkém dospívání nabídne v nové sezoně divákům Švandovo divadlo. Soubor posílí od září dva nováčci - Eva Josefíková z kladenského divadla a Jacob Erftemeijer. Sezonu zahájí Jacksonova černá groteska Zabít Johnnyho Glendenninga v režii Daniela Hrbka 17. října.

U Švandů uvítají nový rezidenční soubor Spektákl složený ze studentů DAMU. Pokračovat bude cyklus Scénické hovory se zajímavými osobnostmi, jimiž budou například hudební publicista Jiří Černý a moderátorka Daniela Drtinová. Další novinkou v repertoáru bude koncem ledna 2016 text Iana McEwana Betonová zahrada v režii uměleckého šéfa Doda Gombára.

Svou 14. sezónu otevře Divadlo Na Jezerce Hřebejkovou tragikomedií Na dotek, a připíše si tak na své konto 3001. představení. Posledního uvedení se dočká Cesta kolem světa z dílny herečky a režisérky Terezy Němcové. Poslední příležitost ke zhlédnutí této komedie divadlo avizuje 1. října.

„Nastudujeme pro diváky čtyři nové premiéry, z toho dvě uvedeme v Česku jako první,“ sdělil principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. „Režisér Radek Balaš chystá na jaro kanadskou hru Marka Leiren-Younga, Shylock, kde se v roli herce Jona představí poprvé Na Jezerce slovenský herec Milan Kňažko,“ dodal.

Divadlo Komedia a Fidlovačka se cítí v ohrožení

V ohrožení je kvůli nedostatku peněz Divadlo Komedie, jehož zástupci ze sdružení Company koncem sezony upozornili na nedostatečné a nekontinuální financování, bez možnosti dlouhodobě plánovat. Na provoz scény vyhráli v roce 2011 výběrové řízení. Divadlo před nimi ze stejného důvodu opustil režisér Dušan David Pařízek, jehož inscenace Směšná temnota, kterou uvedl ve vídeňském Burgtheatru, právě zvítězila v prestižní německé anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015. Pařízkovi nástupci zatím pobírají dvanáctimilionovou dotaci, a i kdyby získali grant na rok 2016, o kterém se bude teprve rozhodovat, budou ho mít k dispozici až na jaře.

Podobně ohroženo kvůli penězům je i Divadlo na Fidlovačce, které má zatím finance jen do konce roku. Ředitelka Eliška Balzerová v březnu oznámila, že opustí k 1. lednu příštího roku tuto funkci. Za důvod označila neudělení grantu na činnost souboru této scény.Komentáře

Hlavní zprávy

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článek

Inspirace z Amsterdamu

Praha, 28.8.2018 Ondřej Mirovský, volební lídr Strany Zelených, komunální a...
vydáno 25. září 2018  17:40

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článek

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám