metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

  5:02
Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.
Zachráněná kachna | foto: Archiv

Zapomeňte na rohlíky. Vodní ptáky je lepší krmit zeleninou. Podobné titulky se v deníku Metro objevují pravidelně již řadu let. Podle čtenářky Magdalény Vrbové, která bydlí v Modřanech, je to však stále málo. Její sousedé u místního rybníka Lipiny totiž zakrmují vodní ptactvo pečivem denně, a ve velkém.

„To samozřejmě kachnám škodí. Mimo to by se nemělo toto ptactvo krmit vůbec. Je to však pozůstatek od našich dědečků a babiček, který mnoho lidí dál předává svým dětem v domnění, že tím ptákům pomáhají. Mnoho z nich však vůbec netuší, že zvířatům naopak výrazně škodí,“ stěžuje si deníku Metro Vrbová s tím, že úkol informovat o škodlivosti zakrmování pečivem leží na bedrech médií. „Problém by řešilo umístění cedule se zákazem krmení u rybníka. Takovéto cedule jsou však podle těchto institucí zbytečné a ještě navíc nehezké,“ dodává Vrbová.

Kachní jídelníček

  • „Ptáci nejsou hloupí a sdružují se tam, kde jsou nejvíc krmeni. Je ale potřeba vědět, co jim neublíží,“ říká ornitolog Petr Suvorov.
  • Ptákům nejvíce škodí různé druhy uzenin a zbytky jídla připraveného pro člověka. Poté následuje pečivo. Naopak nejvíce jim prospívá krájená zelenina. 

K zakrmování vodních ptáků pečivem, jehož konzumace jim podle ornitologů následně výrazně zkracuje život, dochází u Vltavy i pražských rybníků denně. Radnice Prahy 12 i magistrát města mají podle čtenářky svázané ruce.

Podle zákona tuto činnost nelze Pražanům žádným způsobem zakazovat, a tak je výběr krmiva na každém, kdo se do této činnosti pustí.

Něco jako test úspěšnosti varovných cedulí, jaké navrhuje umístit v Modřanech čtenářka, proběhl v červenci u rybníků v Královské oboře. Zde se u místních jezírek veprostřed parku objevily po domácku vyrobené cedulky varující před travičem, který zde způsobil apatický stav několika labutím. Ačkoliv bylo ve hře právě nevhodné krmení, návštěvníky parku cedule od dalšího házení pečiva neodradily. „Labuťák zemřel s největší pravděpodobností na otravu,“ uvedla Správa Stromovky. Kolik labutí a kachen kvůli neznalosti Pražanů v hlavním městě každý rok reálně pomře, nemá k dispozici ani magistrát, ani pracovníci záchranných stanic. Ti naopak vykazují stovky zachráněných vodních ptáků. Většinou se však jedná o osiřelá mláďata. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek