metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Pondělí, 22. října 2018. Svátek má Sabina.
Chcete změnit svou čtvrť? Hlasujte, za co utratit peníze z­ rozpočtu.
Chcete změnit svou čtvrť? Hlasujte, za co utratit peníze z­ rozpočtu. | foto: www.moje-stopa.czMetro.cz

Přechod, kluziště nebo hřiště. Pražané na desítce si mohou vybrat

14. března 2017  10:10 Robert Oppelt, Pavel Urban Metro.cz
Chcete změnit svou čtvrť? Hlasujte, za co utratit peníze z­ rozpočtu.

Jeden z projektů, který má vylepšit Prahu 10, je oživení bezejmenného vršovického parku, prostoru mezi ulicemi Bělocerkevská, 28. pluku a Konopišťská. Projekt počítá s­obnovením přírodního dětského hřiště, které by v zimě sloužilo jako venkovní kluziště.„Už naši dědové v zimě hřiště polévali vodou a děti na něm bruslily,“ říká Jan Žáček. Právě skupina sousedů přišla s­návrhem na vylepšení: umístění pítka, laviček, knihovničky, šachového stolku, jedlých keřů a­návrat oblíbeného dětského kluziště.

O tom, jestli uspěje právě tento projekt, rozhodnou lidé z desítky. „O přízeň veřejnosti a­část z pěti milionů bojuje 21 návrhů z celé Prahy 10. Hlasuje se ve dvou kategoriích – malé projekty s předpokládanými náklady do půl milionu korun a návrhy velké, jejichž náklady jsou vyčísleny v rozmezí půl milionu až milion korun,“ říká radní Bohumil Zoufalík.

Hlasování začalo 1. března ve 12 hodin a ukončeno bude už pozítří – 16. března v­19 hodin. Hlasující na webu www.moje-stopa.cz mohou, uplatnit pozitivní i negativní hlasy. Pro některý z projektů už hlasovalo skoro tři tisíce lidí. Vítěz bude znám hned po uzavření hlasování.

Kde všude rozhodují o penězích z rozpočtu lidé?

Projekt se šíří po celém Česku.

V minulých letech si zkusili různé modely participativních rozpočtů například v Semilech, Rumburku, Litoměřicích, Žďáru nad Sázavou a v městské části Ostrava-jih.

Letos se přidává Brno s projektem Dáme na vás, v jehož rámci rozdělí 20 milionů korun. Hlasovat se bude na podzim. Od zítra do konce března se hlasuje o návrzích v Mnichovicích. V červnu budou hlasovat také v Sadské. Co se týče Prahy, úspěšně proběhl v minulých letech projekt v Praze 7, kde bylo dovybaveno a zpřístupněno veřejnosti školní hřiště ZŠ T.G.M.

Loni vybrali občané pět vítězných projektů také v Praze 8. Nejvíce hlasů dostala venkovní učebna pro výuku předmětů přírodních věd.

Městská část Praha-Zbraslav vyčlenila z rozpočtu jeden milion korun a už zná letošní vítěze. Uspělo celkem pět projektů, přičemž nejvíce hlasů získala venkovní posilovna. Milion korun je ve hře také v Horních Počernicích.

Praha 3 uvolnila dva miliony korun a do zítra můžou zájemci podávat nápady. Na každý návrh je ale vyčleněno maximálně 300 tisíc korun. Hlasovat se bude během června.

Praze 6 se letos v lednu sešlo 66 nápadů v rámci projektu Mám nápad pro Šestku. Vyčleněno je pět milionů korun.

Praha 10 má zkušenosti z­ loňska. Do výše pět milionů korun se vešlo sedm projektů. Úpravy už proběhly u metra Strašnická či v parku Solidarita.Komentáře

Hlavní zprávy

Sociální žraloci z Česka učí s Facebookem i Gruzínce

Petr Andrýsek založil agenturu před deseti lety. Nyní úspěšně prosperuje.
vydáno 22. října 2018  13:12

Třicetiletý Petr Andrýsek v roce 2008 založil agenturu Socialsharks. Od té doby jsou největší agenturou specializující se na sociální sítě v Česku. Tento...  celý článek

Sloupek Ondřeje Hrabce: Gamifikace

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 22. října 2018  11:11

Realita je brána jako něco, co opravíme natlačením do herních pozlátek.  celý článek

Nevejdou se do dílny, tak si staví novou

Práce v chráněné dílně
vydáno 22. října 2018  8:45

Po rekonstrukci bude moci vyrábět ozdobičky o sedm zájemkyň víc.  celý článek

Pozor! Do chaty vleze zloděj i myš

Ilustrační snímek
vydáno 22. října 2018  5:55

Na co nesmíte zapomenout při zazimování letní haciendy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám