metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Sobota, 21. dubna 2018. Svátek má Alexandra.
Chcete změnit svou čtvrť? Hlasujte, za co utratit peníze z­ rozpočtu.
Chcete změnit svou čtvrť? Hlasujte, za co utratit peníze z­ rozpočtu. | foto: www.moje-stopa.czMetro.cz

Přechod, kluziště nebo hřiště. Pražané na desítce si mohou vybrat

14. března 2017  10:10 Robert Oppelt, Pavel Urban Metro.cz
Chcete změnit svou čtvrť? Hlasujte, za co utratit peníze z­ rozpočtu.

Jeden z projektů, který má vylepšit Prahu 10, je oživení bezejmenného vršovického parku, prostoru mezi ulicemi Bělocerkevská, 28. pluku a Konopišťská. Projekt počítá s­obnovením přírodního dětského hřiště, které by v zimě sloužilo jako venkovní kluziště.„Už naši dědové v zimě hřiště polévali vodou a děti na něm bruslily,“ říká Jan Žáček. Právě skupina sousedů přišla s­návrhem na vylepšení: umístění pítka, laviček, knihovničky, šachového stolku, jedlých keřů a­návrat oblíbeného dětského kluziště.

O tom, jestli uspěje právě tento projekt, rozhodnou lidé z desítky. „O přízeň veřejnosti a­část z pěti milionů bojuje 21 návrhů z celé Prahy 10. Hlasuje se ve dvou kategoriích – malé projekty s předpokládanými náklady do půl milionu korun a návrhy velké, jejichž náklady jsou vyčísleny v rozmezí půl milionu až milion korun,“ říká radní Bohumil Zoufalík.

Hlasování začalo 1. března ve 12 hodin a ukončeno bude už pozítří – 16. března v­19 hodin. Hlasující na webu www.moje-stopa.cz mohou, uplatnit pozitivní i negativní hlasy. Pro některý z projektů už hlasovalo skoro tři tisíce lidí. Vítěz bude znám hned po uzavření hlasování.

Kde všude rozhodují o penězích z rozpočtu lidé?

Projekt se šíří po celém Česku.

V minulých letech si zkusili různé modely participativních rozpočtů například v Semilech, Rumburku, Litoměřicích, Žďáru nad Sázavou a v městské části Ostrava-jih.

Letos se přidává Brno s projektem Dáme na vás, v jehož rámci rozdělí 20 milionů korun. Hlasovat se bude na podzim. Od zítra do konce března se hlasuje o návrzích v Mnichovicích. V červnu budou hlasovat také v Sadské. Co se týče Prahy, úspěšně proběhl v minulých letech projekt v Praze 7, kde bylo dovybaveno a zpřístupněno veřejnosti školní hřiště ZŠ T.G.M.

Loni vybrali občané pět vítězných projektů také v Praze 8. Nejvíce hlasů dostala venkovní učebna pro výuku předmětů přírodních věd.

Městská část Praha-Zbraslav vyčlenila z rozpočtu jeden milion korun a už zná letošní vítěze. Uspělo celkem pět projektů, přičemž nejvíce hlasů získala venkovní posilovna. Milion korun je ve hře také v Horních Počernicích.

Praha 3 uvolnila dva miliony korun a do zítra můžou zájemci podávat nápady. Na každý návrh je ale vyčleněno maximálně 300 tisíc korun. Hlasovat se bude během června.

Praze 6 se letos v lednu sešlo 66 nápadů v rámci projektu Mám nápad pro Šestku. Vyčleněno je pět milionů korun.

Praha 10 má zkušenosti z­ loňska. Do výše pět milionů korun se vešlo sedm projektů. Úpravy už proběhly u metra Strašnická či v parku Solidarita.Komentáře

Hlavní zprávy

Už nejsem tolik paličatá, usmívá se Barbora Poláková

Barbora Poláková na cenách Anděl (20. března 2018)
vydáno 21. dubna 2018  14:52

Ještě před samotným vydáním svého očekávaného druhého řadového alba ZE.MĚ si Barbora Poláková odnesla Cenu Anděl 2017 za klip k prvnímu singlu Po válce a...  celý článek

Orloj bez lešení i Blob má Praha jen z kostek

Redaktoři Metra na výstavě lega v centru Prahy.
vydáno 21. dubna 2018  11:54

Třicítku propracovaných lego staveb si lze prohlédnout na výstavě. Kaplického Chobotnice, jež měla stát na Letné, Tančící dům, Chrám sv. Víta nebo již...  celý článek

Pět moderních novinek, které v běhání momentálně frčí

Běhání je stále populárnější.
vydáno 21. dubna 2018  9:57

Běhání v Česku zažívá už několik let velký boom. K malému výklusu nepotřebujete balon, hřiště nebo spoluhráče. Stačí chuť, trenky a tenisky. Aktuální...  celý článek

Stres nakonec „sejme“ všechny

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. dubna 2018  5:55

Nervy na pochodu. Nejčastější manažerské selhání, které oslabí psychické zdraví lidí.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám