metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Tramvaj Vymlouvačka
Dalších 9 fotografií v galerii
Tramvaj Vymlouvačka | foto: ROPIDMetro.cz

Předstírání hluchoty i lovení fiktivního lístku z popelnice

31. května 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Dvojice tramvají Vymlouvaček, které včera vyjely, prezentuje revizory jako pohodové chlápky se smyslem pro humor.

„Mám jiné starosti. Dnes mi chcíplo morče.“ „Včera mě o všechno okradli. Fakt! I o jízdenku.“ „Nemohla jsem si poslat SMS jízdenku. Byla mi zima.“ Tak znějí podle pražských revizorů nejtrapnější výmluvy černých pasažérů chycených při činu.Některé z nich si můžete přečíst ve formě komiksu při jízdě dvojicí nových černých tramvají 14T, které od včerejška brázdí ulice metropole. Takzvané Vymlouvačky, pokryté i zvenčí řadou humorných výmluv, mají za cíl nejen pobavit, ale také podpořit kampaň Prahy, organizace Ropid a dopravního podniku Nejedeš načerno?

Pokuta za půlku

2902

  • Tolik chycených černých pasažérů dosud využilo takzvanou pokutu za půlku. Po setkání s revizorem si totiž zakoupili roční kupon za 3650 korun a snížili si tím výši pokuty na čtyři sta korun oproti běžným osmi či patnácti stovkám. Tržby z ročních kuponů přesáhly 10,5 milionu korun.

„Věřím, že se lidé pobaví. Nejspíš budou nad některými výmluvami kroutit hlavami, ale odráží to každodenní realitu,“ říká Jaroslav Mach z odboru rozvoje a financování dopravy magistrátu.

Revizoři v pražské MHD denně čelí nejen výmluvám, ale také časté agresi od černých pasažérů. Ti se dle zjištění deníku Metro v mnoha případech vymlouvají na fakt, že musí prostředky hromadné dopravy mnohdy sdílet s bezdomovci, se kterými se často revizoři znají i jménem. Na Vymlouvačce ani uvnitř ní ale podobně negativní témata neuvidíte.

„Vymlouvačku jsme vytvořili opravdu na základě reálných výmluv černých pasažérů, jen některé jsme museli trošku zjemnit, aby byly vůbec publikovatelné,“ dodává Mach.

Fotogalerie

S jednou z dvojice nových tramvají se cestující setkají zpravidla na lince číslo 17, s druhou na lince číslo 13. Hlavní rolí Vymlouvačky je upozornit na to, že při ceně deset korun denně cestování načerno za žádné výmluvy a trapné situace nestojí. Tutéž myšlenku také vyřkne na konci každého krátkého komiksu umístěného uvnitř vozu sympatický vtipný revizor se špičatou bradou. V těchto krátkých příbězích zažije s cestujícími mnohé.

Od předstírání hluchoty či neznalosti jazyka až po hledání údajně ztracené jízdenky v koši na odpadky. „V rámci kampaně se už cestující setkávají na řadě tramvají a autobusů se samolepkami, které je upozorňují, aby si nezapomněli označit jízdenku. Ke kampani patří také předem ohlašované Akce revizor,“ vysvětluje náměstek ředitele Ropidu Martin Šubrt. Podle něj se hromadné nahánění černých pasažérů v nejbližší době opět chystá – 7., 19. a 20. června.

Jen za loňský rok revizoři v pražské MHD přistihli celkem 273 741 cestujících bez platného jízdního dokladu. Od začátku letošního roku do konce dubna jich bylo přes 90 tisíc. Díky kampani se dle dopravního podniku lépe prodávají roční kupony. Loni si jich poprvé cestující zakoupili přes 300 tisíc, tedy o zhruba 28 tisíc více než v roce 2016.Komentáře

Hlavní zprávy

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám