metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 6 °C

Pátek, 17. listopadu 2017. Den boje za svobodu a demokracii.
Ivan Bartoš (Piráti)
Ivan Bartoš (Piráti) | foto: archiv iDNES.cz

Preferenční hlasy. ODS a ANO nejvíc

24. října 2017  11:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Kteří voliči byli letos nejdisciplinovanější? A kteří nedali na to, jak jim stranické sekretariáty seřadily kandidáty na lístcích?

Pohled na výsledky sněmovních voleb není zcela nezajímavý. Například velmi „poslušní“ byli voliči Pirátů. Ti využili kroužkování jen v jednom případě a posunuli jednoho z uchazečů ve výsledkové listině výš, než byl na hlasovacím lístku. Důvodem bylo i to, že Piráti jsou pro voliče zatím neznámé tváře – až na dredatého předsedu Ivana Bartoše.Stejně uvědomělí byli už tradičně komunističtí voliči. Ti zamíchali pořadím jen v jednom případě. Na předem stanovené pořadí nedali jen jednou také voliči Starostů.

Dvakrát se díky preferenčním kroužkům posouvali poslanci lidovců (bez mandátu tak zůstal ministr kultury Daniel Herman). Třikrát zasáhly kroužky do pořadí u sociálních demokratů a třikrát u TOP 09. Afro účes a bezprostřední chování vystřelilo z posledního na první nejen topáckého Dominika Feriho, ale i celou jeho stranu do Sněmovny, i když v minimální sestavě.

Kroužkování se ale nejvíc zamlouvalo těm, kteří volili ODS a ANO. Sedmnácti šťastlivcům v obou politických subjektech pozměnili pořadí směrem nahoru. V ODS nejvíc řádili fanoušci historika Pavla Žáčka, kteří ho na volitelné čtvrté místo dostali z nevolitelné sedmnácté příčky. Celkově to bylo v případě této strany devětkrát.

Druhý nejvyšší počet nahoru vykroužkovaných politiků mělo letos hnutí ANO – celkem osm. Určitě jim může děkovat textilní továrník a senátor Jiří Hlavatý. Ten poskočil z osmnáctého místa až na druhé.Komentáře

Hlavní zprávy

Na Čokoládovém festivalu ochutnáte i tu z Afriky

Letošní ročník se ponese v duchu oslav původu čokolády, a proto organizátoři...
vydáno 17. listopadu 2017  17:44

Oslaďte si sychravý podzim na Čokoládovém festivalu v Praze.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Načasování

Julie Červená
vydáno 17. listopadu 2017  15:37

„Já bych do toho šla, to bude dobré.“ Tahle věta rozhodla.  celý článek

Noc divadel nabídne přes 500 událostí

Noc divadel v Brně
vydáno 17. listopadu 2017  12:55

Pátý ročník celorepublikové akce láká v sobotu na představení, setká ní s herci či noční prohlídky divadel.  celý článek

Kreslí mapy podle paměti, třeba zoo

Matěj Hošek je nyní hvězdou.
vydáno 17. listopadu 2017  11:38

Třináctiletý Matěj Hošek je autista, ale velmi nadaný. Jeho produkty jsou oblíbené.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám