metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Strážníci kontrolují pivní kolo na náplavce u Dvořákova nábřeží.
Větší foto
(ilustrační snímek) | foto: MHMPMetro.cz

Přes zákaz a pokuty brázdí pivní kola Letnou

4. září 2018  14:14 Filip Jaroševský Metro.cz
Vozítka pro šestnáct pijanů, určená zejména turistům, štvou místní i radnici Prahy 7.

Pojízdné cyklobary, označované jako pivní kola, nejsou jen problém centra metropole. Hlučící turisté, kteří se na vozítkách často řítí po chodnících nekontrolovatelnou rychlostí, obtěžují dle místních také návštěvníky Letenských sadů. A to i přesto, že jim má již měsíc bránit ve vjezdu nový zákaz.

„Vadí mi, že si myslí, že si tu mohou dělat, co chtějí, že pro ně žádné obecně závazné právní normy neplatí,“ stěžuje si na Facebooku Robert Krásný. Podle Zuzany Keltnerové, která se do parku chodí projít, podnapilí turisté nejen hlučí a překážejí, ale také močí, kde se dá. „Bez jakýchkoliv zábran. A to jezdí po oválu, kde je spousta malých dětí,“ píše na sociální síti Keltnerová.

Pojízdné bary nesmí do Letenských sadů z iniciativy místní radnice. Ta zde nechala na začátku srpna rozmístit značky, které omezují šířku pro vjezd kol na 1,2 metru. Tento parametr pivní kola rozhodně nesplňují. Dle místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského byl zákaz krok správným směrem. Zároveň ale přiznává, že ho provozovatelé kol porušují i nadále, a to i přesto, že zde strážníci rozdávají pokuty jako diví. „Městská policie tam je dost často a vše řeší, chodí to na správní řízení,“ uvádí na Facebooku Mirovský.

Pivní kola obvykle pojmou dvanáct až šestnáct lidí, bývají vybavena stereo systémem pro pouštění hudby a efektovými světly pro noční jízdu. Na hluk a zdržování dopravy si lidé stěžují hlavně v centru metropole. Zatím však není jasné, jak a zda vůbec bude vedení města problém řešit.

Kvůli stížnostem na hlučné a podnapilé turisty zakázali minulý rok pivní kola například v Amsterodamu. V Praze jsou ale pivní vozítka zařazena do kategorie nemotorových prostředků. Jedná se tedy o kolo. Pokud tedy jeho účastníci dodržují základní pravidla provozu, strážníci na ně nemohou.

„Jakmile se v blízkosti objeví uniformovaný strážník, chovají se většinou cizinci předpisově,“ vysvětlují strážníci, kteří desetitisícové pokuty mohou rozdávat jen tam, kde se nesmí pít na veřejnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám