metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Sobota, 26. května 2018. Svátek má Filip.
(ilustrační snímek)
Větší foto
(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Při pojištění za pár stovek ušetříte statisíce

3. února 2018  15:12 David Halatka Metro.cz
Lyžování v zahraničí se neobejde bez dobrého pojištění.

Mezi nejčastější úrazy českých lyžařů za hranicemi se počítají především vymknuté kotníky, zlomené horní a dolní končetiny s komplikacemi, poranění měkkých tkání kolene nebo pohmožděniny a odřeniny.„Nejvíce pojistných případů v rámci cestovního pojištění registrujeme v průběhu zimních měsíců v Rakousku, Itálii a Francii, dále pak také na Slovensku,“ upřesňuje manažerka Vanda Kýpeť z pojišťovny Slavia.

Špatná varianta pojištění – to je nejčastější chyba českých lyžařů. „Běžně se stává, že si lyžaři sjednají základní variantu cestovního pojištění, na horách se ale pak věnují rizikovým sportům, lyžují mimo sjezdovky a pohybují se mimo vyznačené trasy,“ upozorňuje Vanda Kýpeť. Ta se dokonce setkala s případem, kdy lyžaři sjížděli na saních ledové koryto.

Klienti také často nedávají pozor a uzavřou cestovní pojištění s nízkými limity. Pokud následně dojde k úrazu, který je finančně nákladný z hlediska lékařské péče či speciálního transportu, pojistka jim celé ošetření nepokryje. Další chybou je také nepozornost při čtení pojistných podmínek. Týká se to například případu, kdy lyžař na sjezdovce požije alkohol. Jak upozorňuje Vanda Kýpeť, na sjezdovce bychom se měli chovat především tak, aby k žádné srážce nedošlo. „Zdatní lyžaři by si měli uvědomit, že ti méně zkušení nejsou schopni na nebezpečné situace reagovat pohotově a jsou nevyzpytatelní,“ varuje zástupkyně pojišťovny Slavia.

Při lyžování v zahraničí je potřeba myslet také na cestovní pojištění, jakož pojištění odpovědnosti. To bývá většinou součástí balíčku s cestovním pojištěním, ale nemusí tomu tak být vždy. Zároveň je třeba dbát na dostatečně velké limity. Když zjistíte až na svahu, že pojištění chybí nebo jsou limity nízké, je už pozdě. „Cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti pro standardní jednotýdenní dovolenou v Alpách stojí pouze pár stovek, zatímco i méně vážné zranění sraženého lyžaře v zahraničí vás může vyjít až na statisíce,“ varuje Vanda Kýpeť.

Jestliže vás v zahraničí srazí lyžař, je potřeba nejdříve opatřit fotodokumentaci místa nehody a jejích následků, tedy poškozené vybavení a zranění. Osobu, která vás na svahu srazila, poproste o kontaktní údaje. O kontakt poproste také svědky nehody a nebojte se s nimi domluvit na zaslání dodatečného písemného popisu nehody. Pokud dojde ke zranění vážnější povahy, volejte bez prodlení horskou službu a také policii. Především policii pak volejte v případě, že viník nehody nespolupracuje nebo z místa nehody ujel. „Může jít o člověka, který nemá sjednané pojištění odpovědnosti a ví, že veškeré škody, ať už majetkové či fyzické, bude muset hradit ze svého,“ uvádí manažerka pojišťovny Slavia s tím, že pokud dotyčný z místa nehody ujede, podejme co nejdříve trestní oznámení na neznámého pachatele. A pokud máte pocit, že viník nehody by něco nadýchal? Pak rozhodně trvejte na testu. Od policie či horské služby zase trvejte na sepsání protokolu o nehodě. „Až budete podepisovat jakoukoliv dokumentaci, jejíž znění v cizím jazyce vám nebude zcela srozumitelné, vepište přímo na papír poznámky, že znění nerozumíte, a dokument podepisujete s výhradami,“ radí dále Kýpeť. V případě jakéhokoli lékařského ošetření si pečlivě uschovejte všechny lékařské zprávy. Po příjezdu do České republiky pak veškeré podklady včetně lékařských zpráv, účtů za léky či původních účtů k poškozenému vybavení předejte co nejdříve své pojišťovně.

V případě, že nastane opačná situace, kdy vlastní nepozorností či nešťastnou náhodou srazíte v zahraničí lyžaře vy a dojde ke zranění, je nejprve nutné zajistit první pomoc či lékařské ošetření. Stejně jako v předešlém případě platí, že je potřeba požádat sraženou osobu o kontakt a zajistit i kontakty na svědky a poprosit je o podrobné výpovědi.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

Ilustrační snímek
vydáno 26. května 2018  5:59

Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.  celý článek

Umělé vlnobití? Sobota bude patřit v akvaparku rychlosti

Akvapark v Čestlicích
vydáno 25. května 2018  16:15

Závodům na toboganech patří tento víkend akvapark na okraji Prahy.  celý článek

Prahou projde velký pochod kominíků

Průvod začíná na Hradčanském náměstí.
vydáno 25. května 2018  14:45

Praha oslaví 150 let Jednoty kominíků. Těšte se na Annu K i historické vozy.  celý článek

Hvězdy míří do Bohnic

Kašpárek v rohlíku, Pavel Kružík
vydáno 25. května 2018  13:13

Víkend bude patřit bohnickému festivalu Mezi ploty.   celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám