metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 30 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Nádraží Bubny
Větší foto
Nádraží Bubny | foto: IPRMetro.cz

Příbytky bezdomovců nově nahradí úředníci

4. dubna 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Koncertní sál pro filharmonii, kanceláře i administrativní centrum pro úředníky. Plány magistrátu na znovuoživení brownfieldu Bubny-Zátory, zanedbané plochy u Vltavské a v okolí stanice Nádraží Holešovice nejsou právě malé.

Radní proto zadali pražskému Institutu plánování a rozvoje, aby do konce května vybral dodavatele územní studie, jež navrhne další rozvoj tohoto území. Zástavbu nyní blokuje stavební uzávěra, kterou chce magistrát zrušit do dvou let.„Bubny jsou území o velikosti 110 hektarů, což je jen o něco méně než rozloha pražského Starého Města. Cílem dodatečných analýz a posudků bylo zajistit, že vzniklá územní studie bude odpovídat jak potřebám lokálním, tak celého města. Můžete si to představit jako výrobu chybějícího dílku puzzle, který dlouho nikdo nemohl najít. Měl by pohodlně propojit Holešovice a Letnou a dobře navazovat na oblasti za řekou,“ říká náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Brownfield Bubny-Zátory označují terénní a sociální pracovníci z prevence a léčby drogových závislostí jako jednou z frekventovaných ploch, kde se lze setkat s bezdomoveckými příbytky či uživateli drog.

Studie, která by měla místo pokryté použitými injekčními stříkačkami zvelebit, by měla být hotová na konci léta a dle dřívějších odhadů vyjde její pořízení na zhruba tři miliony korun. Výstavba by mohla podle vedení magistrátu začít za čtyři roky.

„Součástí zadání bude i realizace koncertního sálu u metra Vltavská a prověření rozvoje okolí holešovického nádraží,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. „Z hlediska rozvoje širšího centra jsou Bubny nejvýznamnějším transformačním územím. Důraz je kladen na synergii bydlení, pracovních příležitostí, obchodu, kultury a služeb. To vše při zajištění komfortní dopravy, jak osobní, tak hromadné,“ dodává.

Bubny a Zátory řeší Praha přes 20 let

  • Dvacetiletá čekací doba není podle šéfa Institutu plánování a rozvoje (IPR) neobvyklá.
  • „Například londýnské nádraží King’s Cross, celosvětově uznávaný úspěšný příklad revitalizace brownfieldu, se připravoval na transformaci od počátku 90. let a dokončení je plánováno na rok 2020. Přitom King’s Cross má čtyřikrát menší rozlohu než Bubny,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.
  • Studie, kterou magistrát plánuje, bude jakýmsi hracím polem a podkladem pro změnu územního plánu. Na filharmonii, administrativní centrum i jednotlivé stavební bloky budou poté vypisovány architektonické soutěže.
  • Podle odhadů agentury CzechInvest se v Česku nachází více než 11 tisíc brownfieldů – nevyužitých ploch. Jejich rozloha je přes 38 tisíc hektarů. Tato rozloha odpovídá ploše třikrát větší, než má Plzeň.
  • Největší podíl na tomto čísle mají bývalé průmyslové areály.Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Byla zábava zkusit si věci, které jsem na deskách neměl

Ondřej Ládek v civilu
vydáno 19. září 2018  14:45

Ondřej Ládek vydává pod přezdívkou Xindl X pozítří šestou studiovou desku. Nese název Sexy Exity a přináší pestrou škálu písní. Autor většiny z nich se v...  celý článek

„Začalo to vlaštovkou de luxe,“ říká spisovatel Václav Šorel

Z publikace Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví...
vydáno 19. září 2018  11:32

Podzimní Velký knižní čtvrtek nabídne patnáct novinek napříč žánry. Na pultech knihkupců se objeví mimo jiné i publikace Vzduch je naše moře – Historie...  celý článek

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám