metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Dívky vyjíždějí v roller derby společně ve formaci.
Dalších 12 fotografií v galerii
Dívky vyjíždějí v roller derby společně ve formaci. | foto: Tomáš Brabec, MWO

Přichází roller derby! Divoké holky na bruslích řádí v tělocvičně

10. dubna 2012  15:00 Petr Holeček Metro.cz
Jak v divoké představě po LSD. Reportér a fotograf magazínu Men Women Only stojí uprostřed tělocvičny, kolem krouží divoké holky na kolečkových bruslích. Některé mají minisukně, jiné kérky, ale všechny helmy a chrániče. Chystají se na roller derby.

Pravidla derby

 • Dva týmy po pěti bruslí na oválné dráze.
 • Jeden člen týmu, "jammer", získává body pro svůj tým bráněním soupeře.
 • Ostatní, "blokeři", se snaží záškodničit jammerovi protivníka, a tím chránit svého (rameny  a celým tělem).
 • Hra trvá hodinu včetně řady půlminutových pauz.

"Tady k focení nic není," zabouchne se smíchem dveře od šatny Michaela Rýgrová. Uvnitř je třináct holek a chichot. První a jediný dívčí tým roller derby v Česku je v dobré náladě. Jeho členky se právě vrátily ze začátečnického kempu ve Vídni, kde se setkaly se zkušenějšími kolegyněmi divného sportu."Roller derby není divný," směje se i Eva Smělíková, která zdánlivě nesourodou skupinu holek dala začátkem roku dohromady. "Napadlo mě to před dvěma lety, když jsem viděla americkej film Vyfič. Je o derby rollerkách. Postupně jsme se dávaly dohromady a založily občanské sdružení Prague City Roller Derby. Teď máme třináct členů," říká hrdě. Tak jsme se podívali na jejich trénink.

Hrát může jen ten, kdo se naučí dobře padat.
Hrát může jen ten, kdo se naučí dobře padat.

Hrát může jen ten, kdo se naučí dobře padat.

Punk, sex a odvaha

V číslech

 • 19 - roller derby se jezdilo už  80. letech 19. století
 • 60 - až v šedesátých letech povolili kontakt a místo atletiky začalo být derby spíš teatrální.
 • 1202 - tolik ženských lig ve 38 zemích jezdí roller derby, v novém  miléniu totiž už nejde o divadýlko, ale o opravdový sport, který se chce probojovat i na olympiádu.

Tak holky jezdí drsný závody na kolečkových bruslích. Žádný trapný projížďky kolem Ladronky. Je to jejich rokenrolový způsob života, jsou punky, sexy a odvážné. Roller derby je dnes už téměř výhradně holčičí záležitost.

"Ještě nezávodíme. Roller derby je teď v Česku v úplném začátku. Jsme ale první, kdo sem tento sport přinesl. Založily jsme první českou ligu, překládáme pravidla, formujeme tým, samy se učíme. Po prvních nesnázích se nám podařilo najít místo pro tréninky, které jsou každé pondělí večer v tělocvičně kousek od metra Luka," říká Michaela.

Tréninky jsou zatím jediné akce, kde můžete holky vidět. „Regulérní zápasy budeme schopné absolvovat až příští sezónu,“ dodává. Při pohledu na bruslící ranařky je to pochopitelné. Zatím hledají rovnováhu, ale na strkanice s Němkami, Angličankami nebo Švédkami se už těší.

Podívejte se, jak vypadají zápasy roller derby.

Dostanou přes hubu

Chcete se přidat?

Tým Prague City Roller Derby ještě přijímá nové hráčky. Podívejte se na jeho internetové stránky.

"Celá sranda je založená na formaci dvou týmů, které bruslí kolem dokola po oválné trati. Hráčka z jednoho týmu musí probruslit skrz nebo kolem chumlu druhého týmu, té se říká jammerka," vysvětluje velmi, velmi zjednodušeně pravidla Blanka Máčelová.

Její táta pět let závodí na bruslích, jezdí speed skating a také 24hodinové vytrvalostní závody. Kývl na prosby své dcery a od února holky trénuje. Stojí vedle nás. "Je to vlastně dost nebezpečný. K pádům není daleko. Je to hodně kontaktní sport, při předjíždění do sebe holky drkají a snaží se vytlačit z tratě," říká sympaťák Jirka Máčel. Zatím drží svůj tým při zemi. Chce punkerky nejdřív naučit pořádně bruslit.

Dívky vyjíždějí společně ve formaci.
Dívky vyjíždějí společně ve formaci.

Dívky vyjíždějí ve formaci.

"Musí nejdřív najít sebejistotu. Pak se teprve podívají na závody. Ovšem když dostanou pořádně přes hubu třeba od Němek, myslím, že je nadšení trochu přejde. Ale to k tomu patří. A abych řekl pravdu – a zní to od trenéra divně – pro ženský to není moc vhodnej sport. I blbě spadnout na zadek není prdel," dodává a usměje se zvláštnímu, ale všeříkajícímu slovnímu spojení.

Neustálé brblání a nálady

Ale to už třináct divoženek v pruhovaných ponožkách, roztrhaných punčocháčích, krátkých sukních i upnutých trenýrkách předvádí, co se ve Vídni naučily. Jezdí v chumlu kolem tělocvičny, pak dělají hada a jednotlivě se jím proplétají, padají na lokty, na zadek, na bok, třískají se o stěny. Sportovní hala na Lužinách se otřásá. Když si nějaká dívka sundá helmu, rozhodí dlouhé vlasy. Jako ve filmu.

Trénink se musí brát s úsměvem.
Trénink se musí brát s úsměvem.

Trénink se musí brát s úsměvem.

"Tím, že to hrajou ženský, tak chtějí vypadat dobře," říká Blanka. Podle ní je to sport jako každý jiný. Nevidí nic divného na tom, že se něžné pohlaví vytlačuje na bruslích z dráhy. A to za použití různých úderů nad polovinu stehen. Nesmí se jen útočit na ruce, hlavu a nohy. Podle Blanky je roller derby ve světě hodně spojeno s punkovou a takzvanou třetí feministickou vlnou. "Holky jsou temperamentnější, než kluci,“ říká k tomu kouč. A mluví z něj zkušenost. Trénoval hokejisty, basketbalisty i basketbalistky. "Jedna sražená noha a hned je tu fackovaná," dodává.

Podle něj je trénink holčičího týmu kumšt. "Neustálé brblání a nálady. Zažil jsem situaci, kdy v basketu jedna holka nenahrála druhé, ačkoli měly zápas a stála dobře nastavená pod košem. Dělala, že jí nevidí. Asi se den předtím na něčem neshodly. To se u kluků nestane. Ať se v šatně stane cokoli, hrají pak jako tým," říká. Trénovat holky, které jsou navíc od rány a chtějí bojovat s chrániči zubů, to chce notnou dávku odvahy.

Na bruslích se dají dělat různé prostocviky.

Na bruslích se dají dělat různé prostocviky.

Holky trénují každé pondělí.

Holky trénují každé pondělí.

"Až se to pořádně naučíte, nakreslíme si transparenty a přijdeme fandit na zápas," slibujeme při závěru tréninku s fotografem. Ten se nemůže odtrhnout od focení dlouhých nohou v punkových punčocháčích a krátkých trenýrkách. Jo, je to kontaktní sport.

Přečtěte si nové číslo našeho magazínu.

Přečtěte si nové číslo našeho magazínu.

Tento článek najdete v dubnovém vydání magazínu Men Women Only, které dnes vychází

Dubnový magazín je plný zajímavých témat:

 • Uvažuji o dítěti. Aneta Langerová se svěřila Metru, že ve hře je i adopce. (přečtěte si rozhovor na www.metro.cz)
 • Chybovat je lidské. Penicilin, dynamit nebo suchý zip. I toto jsou vynálezy, které vznikly omylem
 • "Divadlo a fotbal? Skoro to samé" Ladislav Hampl, hvězda Divadla na Zábradlí a Okresního přeboru, v rozhovoru nejen o řevnivosti mezi herečkami.
 • V utajení před tabulí. Byli jsme falešnými učiteli. Zbaštili nám to studenti?
 • Nejlepší kamarádky, nejhorší kolegyně. Proč si ženy dělají v kancelářích peklo? A proč řeší konflikty v práci jinak než muži?

Podívejte se na seznam distribučních míst, kde si můžete magazín zdarma vyzvednout.

Magazíny si můžete v elektronické přečíst i na našem webu. Můžete si přečíst mužskou i ženskou část našeho magazínu.Komentáře

Hlavní zprávy

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článek

Inspirace z Amsterdamu

Praha, 28.8.2018 Ondřej Mirovský, volební lídr Strany Zelených, komunální a...
vydáno 25. září 2018  17:40

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám