metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C - oblačno až zataženo, přechodně místy i polojasno.

Pondělí, 20. února 2017. Svátek má Oldřich.
Přihlášení
David Nedvídek radí hráčům v pražské prodejně Ráj deskovek na Smíchově.
Další 4 fotografie v galerii
David Nedvídek radí hráčům v pražské prodejně Ráj deskovek na Smíchově. | foto: Metro.cz

Nikomu nevěřte! Přichází hry zombie a Zima mrtvých

2. prosince 2016  5:45 Jan David Metro.cz
Deskové a karetní hry jsou u Čechů velmi oblíbené. Metro.cz přináší deset tipů na vánoční dárek. David Nedvídek je specialista na deskové hry, jejich prodejce i vášnivý hráč.

Podle čeho jste vybíral deset deskových her jako tipy pro čtenáře deníku Metro?
Chtěl jsem, abych doporučil od všeho něco. Zdaleka není tento výčet kompletní a mnoho skvělých her by si podobnou pozornost také zasloužilo. Nicméně tyto hry obstály v mém kritickém oku a bavily mě. A tak věřím, že se budou líbit i vašim čtenářům.

Co nejvíc zákazníky zajímá při výběru hry?
Kromě obligátní ceny je to jakási univerzálnost. Lidé chtějí dát takový dárek, který bude mít nejširší uplatnění. Zkrátka hru, která bude splňovat co nejvíce kritérií. Je zábavná, má jednoduchá pravidla, jde hrát ve dvou, ale i ve více lidech. Není dlouhá, ale nesmí být hloupá. Je třeba si uvědomit, že každá hra vyžaduje určitou ideální situaci, ve které ji můžete hrát.

Jaké jsou u nás tři dlouhodobě nejprodávanější hry?
Rozhodně je to Dobble, který zaznamenal velký úspěch. Dále asi nestárnoucí Carcassonne nebo Osadníci. Tyto hry se prodávají, protože jsou už velmi rozšířené a lidé si je doporučí mezi sebou. Pak je tu ještě rozšířený trend takzvaných licencí jako Star Wars či Hra o trůny. U těchto her výrazně doporučuji se poradit s odborníkem, protože často koupíte příliš složitou nebo naopak hloupou hru.

Na co se mohou zájemci o­ hry těšit před letošními Vánoci?
Kromě desítek nových zajímavých titulů je to i větší odvaha vydavatelů. Nebojí se totiž přinášet na náš trh specializovanější hry pro užší spektrum hráčů.

Liší se Češi ve výběru deskových her oproti zákazníkům v cizině?
Myslím, že mezi Čechy je stále hodně zakořeněná představa, že desková hra rovná se dětská hračka. Přitom mnohé hry jsou opravdu složité a v drtivé většině je hrají jen dospělí. Rád bych, aby se to změnilo v názor, že deskovky jsou chytrou společenskou zábavou.

Co byly hity loňských Vánoc? A proč zrovna tyhle hry?
Rodiče a jejich děti se zpravidla orientují podle televizních reklam. Což většinou není nejlepší řešení. Nicméně hitem několika posledních Vánoc jsou jistě hry pro jednoho. Za sebe doporučuji hlavně logické hry Smart Games a ThinkFun.

10 tipů na deskové hry s postřehy odborníka

  • Krycí jména – párty hra: Rozhodně hitovka, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Chytře pracuje s asociacemi různými významy slov. Vyhrála prestižní ocenění a navíc je to český nápad. Nyní také jako varianta obrázková. Postřeh:Pravidla se naučíte do minuty, ale věřte, že se zapotíte.
  • Dixit – párty hra: Velice populární vyprávěcí hra s překrásnými až snovými kartami. Pracuje hlavně abstraktními představami a asociacemi. Analytické mozky zde spíše ztrácí, a proto může přinést svěží vítr do zavedených herních skupin. Postřeh: Za úspěchem této hry stojí především fantastické ilustrace.
  • Země/Fauna – vědomostní hra: Vědomostní hry zpravidla končí na klasickém modelu: otázka/odpověď. A moc hravé to většinou není. Země nebo fauna pracuje s mapou světa a odhadem. Všichni tipují stejnou otázku a lze zde i trochu taktizovat. Postřeh:Konečně vědomostní hra, která umí být i zábavná.
  • Blood rage – velká strategická hra: Je to novinka a jasná odpověď na požadavek: Chci velkou hru s krásnýma figurka, skvělým tématem, ale zase to nechceme celou sobotu vysvětlovat a neděli hrát. Vikingové spolu bojují za slávu a možnost se dostat do Valhally. Postřeh:Jedny z nejkrásnějších figurek v plně počeštěné hře!
  • Zima mrtvých – zombie kooperativní hra: Trochu složitější hra, která ale už píše příběhy. Všichni musíte táhnout za jeden provaz, abyste přežili zombie apokalypsu, ale přeci každý musí ve finále sledovat své tajné cíle. Takže důvěřovat si můžete jen omezeně. Postřeh:V této kooperativní hře se vám nestane, že by vám někdo diktoval vaše tahy. Nikomu nevěřte!
  • Machi koro – rychlá budovatelská karetní hra: Jeden z nejčastějších požadavků je na hru pro dva ale i pro víc lidí. Navíc s jednoduchými pravidly. Tahle navíc vzdáleně připomíná oblíbené Osadníky z Katanu, až na to, že se zde neobchoduje s jinými hráči. Postřeh:Rychlá, jednoduchá, zábavná a levná hra pro dva i pro víc. Co dodat?
  • Patchwork – jednoduchá hra pro dva: Když jednoduchou dvojkovku pro někoho, kdo toho moc ještě nezahrál, tak patchwork je vynikající volba. Tři jednoduchá pravidla a přitom velmi chytrá hra. Postřeh:Zajímavá kombinace holčičího tématu a matematických mechanismů.
  • Takenoko – rodinná hra od 8 let s Pandou! Tahle hra splňuje všechno, aby se časem stala takovým mainstreamem jako jsou osadníci, či carcassonne. Jednoduchá pravidla, co zvládne školák. Přitom už nabízí zajímavé strategické možnosti a napětí. Naprosto luxusní provedení, která je korunované dvěma barevnými figurkami. Postřeh:Takenoko je jednoznačně jednou z nejkrásněji zpracovaných her.
  • Leo musí ke kadeřníkovi – kooperativní hra pro děti 6+: Tahle chytrá kooperativní hra pracuje hlavně s pamětí. Hráči se snaží dostat upovídaného lvíčka ke kadeřníkovi dříve, než mu zavře. Krásná hra, co baví i dospělé. Postřeh:Leo je důkaz, že si můžete zahrát krásnou hru, a přitom všichni vyhrát.
  • Příšerky ze skříně – koopertivní hra pro děti 3+: Jednoduchá paměťová hra pro nejmenší děti s nádhernými ilustracemi příšerek. Je vhodná například pro sourozence s věkovým rozdílem, protože hrají spolu a odpadá tak problém, že jeden vždy prohrává. Postřeh:Ideální hra, kterou zahrajete jako rodinný rituál před spaním.

Hlavní zprávy

Mariánské Lázně, to je pohoda v koupelích, ale i na lyžích

Zpívající fontána v Mariánských Lázních zahajuje každoročně provoz 30. dubna.
vydáno 20. února 2017  18:13

Vody ze západních Čech léčí už stovky let. Užívali si tu slavní lidé, teď můžete i vy.  celý článek

Pomocí SMS starosta upozorní na ohrožení i na guláš

Ilustrační snímek.
vydáno 20. února 2017  14:11

Starostové využívají mobilní rozhlas. Má ho už třetina českých obcí.  celý článek

Villa Pellé ukrývá nejen obří feťácký prsten

Instalace umělce a zpěváka kapely Tata Bojs Milan Caise ve Ville Pellé.
vydáno 20. února 2017  12:29

Frontman z Tata Bojs Milan Cajs provedl výstavou v dejvické vile.  celý článek

Nosiči kufrů zmizí. Hurá, pojedou tu schody

Nosič kufrů ve stanici Nádraží Veleslavín
vydáno 20. února 2017  7:30

Pražská ostuda v metru při cestě na letiště se stane minulostí.  celý článek

Diskuse

(žádné příspěvky)

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám