metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Protažení nebo jóga vám pomohou od únavy.
Větší foto
Protažení nebo jóga vám pomohou od únavy. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Přinášíme pět tipů, jak překonat únavu v zaměstnání

14. dubna 2018  5:59 Kamila Hudečková
Sice venku začalo jaro, měli byste mít energie na rozdávání, ale ono je to naopak.

V práci usínáte, nic vás nebaví a přinutit se k výkonu znamená velké sebezapření. Únava v práci se čas od času objeví u každého. Přece jen pracovat osm hodin denně, někdo dokonce i více, bývá vyčerpávající i v době, kdy se cítíte dobře. A co teprve, když jste malátní a bez energie a ani víkend vás nenabije.

Ranní studená sprcha

Co by vás mohlo po ránu nakopnout, je studená sprcha. Nejprve nastavte vodu vlažnou, aby nedocházelo ke zbytečné dehydrataci pokožky. Posledních pár minut se ale sprchujte minutu horkou vodou a dvacet vteřin vodou studenou. Zopakujte dvakrát nebo třikrát – povzbudíte lymfatický systém, cirkulaci krve i detoxikaci organismu.

Častější přestávky

„Únavu výrazně omezíte tím, když si budete během pracovní doby dělat krátké přestávky. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem nebo předklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar pomyslné osmičky. Tento pohyb lze přenášet na celé tělo. Zapojit můžeme rotaci krku různými směry a následně doplnit úklony do stran. Cviky by měly být pomalé a bez trhavých pohybů,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Správný sed u PC

Také lidé pracující u počítače si stěžují na únavu, často spojenu s bolestí zad. Za tím může být i nesprávné sezení na kancelářské židli. Při práci na počítači byste měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod

mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Při sezení u počítače se často objevuje také bolest šíje. „Tomu můžete zabránit tak, že budete myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i tímto můžete předcházet vzniku bolesti,“ vysvětluje Michaela Tomanová.

Dostatek tekutin

Nezapomínejte dostatečně pít, i když nemáte žízeň. Nedostatek vody umí s organismem pěkně zamávat. Avšak vypít pět šest šálků kávy během pracovní směny moc nepomůže. Přebytek kofeinu totiž, navzdory zažitým představám, utlumuje smysly.

„Optimální jsou proto dva až tři šálky denně. V opačném případě budete ztrácet rychlost a pohotovost, což se může negativně projevit na kvalitě odvedené práce. Kávu pijte spíše dopoledne, odpoledne dejte přednost například zelenému čaji, který má stimulační účinky. Dobrou službu vám udělá také maté (nápoj připravovaný z lístku cesmíny paraguayské), který je zároveň vhodnější než často užívané energetické nápoje, jež obsahují velké množství cukru,“ doporučuje Tomanová. Dobrým řešením je rovněž pití zředěného pomerančového džusu nebo vody s citronem.

Pestrá strava

Přemýšlejte také o složení stravy. Zkuste vysadit těžko stravitelná jídla. „Jídelníček obohacený o ovoce a zeleninu všech barev dodá našemu tělu všechny potřebné látky a vitaminy. Naopak vynechejte těžká smažená jídla, přeslazené pokrmy a snižte příjem masa a mléčných produktů. Tento krok vás navíc přiměje zkoušet nová zajímavá jídla a přidat na menu třeba luštěniny, které jsou výborným zdrojem bílkovin, vlákniny i minerálních látek,“ říká Věra Burešová, výživová poradkyně Naturhouse. Dopřejte si sezonní plody jara, například ředkvičky či polníček. Případně celoročně cibuli, česnek, mrkev, celer, zelí, pórek, brambory a další. V květnu a červnu jezte saláty, brokolici, rajčata, hrášek či cuketu.

Protažení nebo jóga vám pomohou od únavy. PROFIMEDIA.CZ

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám