metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Případ dvou horolezců. Pojistit horská dobrodružství? Musíte umět číst

  5:44
Neštěstí chodí po lidech i po horách, ne že ne. Případ dvou českých horolezců a jejich záchrany v Pákistánu je toho nejlepším důkazem.
Cesta na vrchol pákistánské hory Rakapoši | foto: Jamil Nagri

Drama na svazích nejvyšší pákistánské hory Rakapoši zaujalo veřejnost nejen kvůli boji o lidské životy. Lidé si nemohli nepovšimnout skutečnosti, že vedle nákladů na expedici si oba horští dobrodruzi minimálně cestu vrtulníkem zpět zpod vrcholu do nížiny zaplatí ze svého.

Omezení nadmořskou výškou
V Česku se totiž v podstatě na podobnou akci pojistit nelze. Pojišťovny obecně jsou velice opatrné k zajišťování aktivit, které, jak se říká, „smrdí krchovem“. Není problém s turistikou, byť vysokohorskou. Ale pojišťovny to přesně specifikují, „Pojistíme na turistiku do 3000 m n. m. Pokud si rozšíříte pojištění o připojištění Aktivní sport, pojistíme vás až do 5000 m n. m. a na via ferraty do obtížnosti C. Aby pojištění platilo, choďte ale po značených cestách,“ zdůrazňují podmínky v případě Kooperativy. Připomeňme, že v Pákistánu si naši horolezci vyšlápli do více než sedmikilometrové výšky.

„Co se týká cestovního pojištění, tak obdobná expedice jako ta v Pákistánu se u nás běžně pojistit nedá,“ upozorňuje mluvčí ČSOB pojišťovny Petr Milata. Hodnotit podrobněji událost nehodlá, nezná další detaily.

Respektujte místní pravidla
Nebezpečné činnosti si hlídají i v Allianz pojišťovně. „Extrémní sporty pojišťujeme výjimečně a individuálně,“ říká pro deník Metro Libuše Krčmářová, produktová specialistka Allianz. V takovém případě si pojišťovna zjišťuje všechny důležité okolnosti. „Pokud chcete podnikat rizikové aktivity, například horolezectví, nebo se chystáte do extrémních podmínek, jako je polární oblast, dobře si pročtěte pojistné podmínky,“ zdůrazňuje.

To možná opomněli oba horolezci. Sice měli pojistku (viz box) uzavřenou u nás, ale zřejmě nedodrželi podepsané podmínky. Pohybovali se v oblasti, kterou naše ministerstvo zahraničí nedoporučuje, a pravděpodobně i porušili místní pravidla. „Tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění,“ říká k události Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny, jež s nimi uzavřela smlouvu. Pojišťovna uhradila pákistánské straně první záchranný let vrtulníku, částku bude ale od obou sportovců požadovat.

Akce za půl mega
Na nerespektování místních podmínek, které mohou za krácení pojistného nebo nevyplacení jakékoli částky, upozorňuje i Česká asociace pojišťoven (ČAP). „Doporučujeme poptat se předem u více pojišťoven a pozorně číst podmínky, kde se hovoří o výjimkách, které mohou opravňovat ke krácení pojistného plnění v případě, že škodní událost vznikla třeba porušením místních zákazů,“ varuje Veronika Nová, mluvčí ČAP.

Pákistánská strana požadovala po českých zachráněných zhruba půl milionu korun za akci a starty celkově tří vrtulníků. Podle posledních informací se spokojili Pákistánci se zhruba sto tisíci korunami.

Adrenalin v cizině je o život, nervy i o dost peněz

  • V zahraničí se o vás může postarat naše ambasáda (pokud tam máme zastoupení). Nenahrazuje však pojišťovnu.
  • Nedostatek financí například pro uhrazení dluhu ze záchranné akce ale není důvodem, aby se čeští diplomaté v záležitosti angažovali.
  • Horolezci v Pákistánu byli pojištěni cestovním pojištěním u Českého horolezeckého svazu (ČHS), který zajišťuje speciální pojistnou ochranu UNIQA pro své členy.
  • Cestovní pojištění přes ČHS se liší tím, že neomezuje nadmořskou výšku pobytu klienta a také kryje extrémní klimatické podmínky, které ve vysokých nadmořských výškách panují. ČHS je ve smlouvě pojistníkem, klientem může být výhradně člen horolezeckého svazu.
  • Dva čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek uvízli v 6900 metrech nad mořem při sestupu z pákistánské hory Rakapoši  (vrchol  je ve výšce 7788 metrů nad mořem). Celá akce vycházela podle prvních odhadů pákistánských záchranářů na tři až čtyři miliony rupií, v přepočtu od 386 tisíc do více než půl milionu českých korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek