metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pro sliznice není dobré přetopení

25. listopadu 2017  5:01 Kamila Hudečková
Rýma, kašel, bolest hlavy – typické projevy nachlazení, které nás začíná trápit s příchodem sychravého počasí. Není to chřipka, přestože se tak laicky označuje.

Opravdová chřipka přichází až v zimních měsících a mívá mnohem rychlejší a horší průběh.

Přesto dokáže být i obyčejné nachlazení pěkně nepříjemné. „Nejdůležitějším činitelem, který určuje, jestli onemocníme, nebo ne, jsme ve finále my sami, či spíše kvalita fungování našeho těla. Za dvě stěžejní příčiny opakovaných infekcí jsou považovány oslabený imunitní systém a dále nadměrná toxická zátěž těla, které pak tu poslední kapku ve formě nějakého viru nezvládá. Na nedostatečné funkci imunitního systému se podepisuje nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitaminů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu,“ vysvětluje lékař Jaroslav Čupera.

Imunita a homeopatie

  • Homeopatie v boji proti projevům nemoci využívá princip podobnosti.
  • Je potřeba nemocnému podat homeopaticky naředěnou látku, která by ve vážitelném množství (tj. ne v homeopatickém) vyvolala podobné příznaky, jakými nemocný trpí. Jeho tělo se na boj připraví samo. V homeopatii lze tento princip používat i preventivně. Je zde možná i samoléčba po konzultaci s lékárníkem. 
  • Více informací na Svethomeopatie.cz.

Při rýmě či kašli zpravidla sáhneme po klasických lécích typu paralen nebo ibalgin a po kapkách či sprejích do nosu. Ale tím se zbavíme jen akutních potíží. Homeopatie se na problém dívá trochu jinak. „Mnoho lidí prevenci neřeší a následný příchod nemoci řeší radikálně, ideálně jedním lékem na vše, a tím organismus jen zatíží. Na problém zejména opakovaných onemocnění horních cest dýchacích je třeba se podívat z homeopatického nadhledu, a nikoliv se snažit najít kouzelnou ‚stříbrnou střelu‘, která porazí všechny bacily,“ podotýká Čupera.

Nejčastěji se ordinace lékaře plní lidmi, kteří mají potíže s horními cestami dýchacími. Vinou počasí se lidé pohybují v přetopených místnostech se suchým vzduchem a mnohdy v nich i spí. To je velká zátěž na sliznice, které jsou pak náchylné k virům. „Nejenže se preventivně musíme starat o naše prostředí, kde je potřeba udržovat správnou vlhkost, ale je nutné věnovat péči i sliznicím. Doporučuji používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i pracujeme. Sliznici můžeme proplachovat třeba solným roztokem – dobré zkušenosti mám s nosní konvičkou u lidí, kteří trpí opakovaně na infekty horních cest dýchacích,“ radí Magdalena Záchová, praktická lékařka, která v rámci praxe využívá i možnosti homeopatie.

Pro posílení imunity je potřeba si pohlídat i příjem vitaminů, především vitaminu D, který tělo čerpá ze slunečního záření. „V posledních letech je to problematické i v letních měsících vzhledem k vysokým faktorům opalovacích krémů. Jedna dovolená u moře nepokryje příjem vitaminu D na celý rok a dětem pak chybí,“ říká Záchová.

A jaká je nejlepší prevence nachlazení? I když je zima, je to přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu. „S příchodem zimy mají všichni tendenci zavírat sebe i děti doma a omezovat tak pohyb na čerstvém vzduchu, aby nenastydly. A to je chyba. Právě pohyb venku vede k podpoře imunity a k prevenci, pomáhá organismu zvykat si v rámci přirozeného prostředí na nové období změn klimatu,“ uzavírá Záchová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám