metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 6 °C

Čtvrtek, 22. března 2018. Svátek má Leona.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pro sliznice není dobré přetopení

25. listopadu 2017  5:01 Kamila Hudečková
Rýma, kašel, bolest hlavy – typické projevy nachlazení, které nás začíná trápit s příchodem sychravého počasí. Není to chřipka, přestože se tak laicky označuje.

Opravdová chřipka přichází až v zimních měsících a mívá mnohem rychlejší a horší průběh.



Přesto dokáže být i obyčejné nachlazení pěkně nepříjemné. „Nejdůležitějším činitelem, který určuje, jestli onemocníme, nebo ne, jsme ve finále my sami, či spíše kvalita fungování našeho těla. Za dvě stěžejní příčiny opakovaných infekcí jsou považovány oslabený imunitní systém a dále nadměrná toxická zátěž těla, které pak tu poslední kapku ve formě nějakého viru nezvládá. Na nedostatečné funkci imunitního systému se podepisuje nezdravý životní styl, nedostatek důležitých živin, minerálů a vitaminů v potravě a v neposlední řadě i vysoká úroveň psychického stresu,“ vysvětluje lékař Jaroslav Čupera.

Imunita a homeopatie

  • Homeopatie v boji proti projevům nemoci využívá princip podobnosti.
  • Je potřeba nemocnému podat homeopaticky naředěnou látku, která by ve vážitelném množství (tj. ne v homeopatickém) vyvolala podobné příznaky, jakými nemocný trpí. Jeho tělo se na boj připraví samo. V homeopatii lze tento princip používat i preventivně. Je zde možná i samoléčba po konzultaci s lékárníkem. 
  • Více informací na Svethomeopatie.cz.

Při rýmě či kašli zpravidla sáhneme po klasických lécích typu paralen nebo ibalgin a po kapkách či sprejích do nosu. Ale tím se zbavíme jen akutních potíží. Homeopatie se na problém dívá trochu jinak. „Mnoho lidí prevenci neřeší a následný příchod nemoci řeší radikálně, ideálně jedním lékem na vše, a tím organismus jen zatíží. Na problém zejména opakovaných onemocnění horních cest dýchacích je třeba se podívat z homeopatického nadhledu, a nikoliv se snažit najít kouzelnou ‚stříbrnou střelu‘, která porazí všechny bacily,“ podotýká Čupera.

Nejčastěji se ordinace lékaře plní lidmi, kteří mají potíže s horními cestami dýchacími. Vinou počasí se lidé pohybují v přetopených místnostech se suchým vzduchem a mnohdy v nich i spí. To je velká zátěž na sliznice, které jsou pak náchylné k virům. „Nejenže se preventivně musíme starat o naše prostředí, kde je potřeba udržovat správnou vlhkost, ale je nutné věnovat péči i sliznicím. Doporučuji používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i pracujeme. Sliznici můžeme proplachovat třeba solným roztokem – dobré zkušenosti mám s nosní konvičkou u lidí, kteří trpí opakovaně na infekty horních cest dýchacích,“ radí Magdalena Záchová, praktická lékařka, která v rámci praxe využívá i možnosti homeopatie.

Pro posílení imunity je potřeba si pohlídat i příjem vitaminů, především vitaminu D, který tělo čerpá ze slunečního záření. „V posledních letech je to problematické i v letních měsících vzhledem k vysokým faktorům opalovacích krémů. Jedna dovolená u moře nepokryje příjem vitaminu D na celý rok a dětem pak chybí,“ říká Záchová.

A jaká je nejlepší prevence nachlazení? I když je zima, je to přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu. „S příchodem zimy mají všichni tendenci zavírat sebe i děti doma a omezovat tak pohyb na čerstvém vzduchu, aby nenastydly. A to je chyba. Právě pohyb venku vede k podpoře imunity a k prevenci, pomáhá organismu zvykat si v rámci přirozeného prostředí na nové období změn klimatu,“ uzavírá Záchová. 



Komentáře

Hlavní zprávy

Cestu z Dejvic na Smíchov tunelem otestují figuranti

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....
vydáno 21. března 2018  15:51

Ve Strahovském tunelu se bude o některém z následujících víkendů za plného provozu evakuovat autobus plný cestujících. Půjde o společnou akci magistrátu a...  celý článek

Sloupek Martina Daneše: Dítě štěstěny

Martin Daneš, bývalý recepční
vydáno 21. března 2018  13:13

Už jsme měli jaro a pak se k nám vrátila zima. Počasí si dělá, co chce. A kdyby jen počasí! Například takoví Rusové mají v životě mnohem víc jistot než...  celý článek

Zapomeňme na své vůdce, je tady Kočka v oregánu

Radek Holub a Barbora Hrzánová
vydáno 21. března 2018  11:52

O sousedech, kteří k sobě složitě hledají cestu, vypráví britský komediální hit Torbena Bettse Kočka v oregánu. Barbora Hrzánová je jednou z tváří nové...  celý článek

Pojištění v moderní době. Už možná brzy proti stresu v práci

Oblíbené jsou drony s kamerami ve vysokém rozlišení v ceně kolem 40 tisíc korun.
vydáno 21. března 2018  9:50

S novými profesemi a technologiemi si musejí poradit nejen výrobci, ale třeba i pojišťovny. Společnosti pečlivě sledují nové trendy a podle toho se...  celý článek



Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám