metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Dominanta Letné, vodárenská věž, je po rekonstrukci opět jako nová
Větší foto
Dominanta Letné, vodárenská věž, je po rekonstrukci opět jako nová | foto: iDNES.cz

Problémy řeší na Letné virtuálně

3. července 2018  10:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Výpadek elektřiny, prasklý plynovod, prošvihnutá duha i sex sousedů. Obyvatelé Prahy 7 řeší problémy z pohodlí domova.

„Nemá někdo doma kšandy, který nepotřebuje? Nehodlám se oběsit, jen mě otravuje si povytahovat kalhoty, obzvláště když mám obě ruce plný!“ Tak zní autentická sousedská prosba důchodkyně Evy Rodamerové z Prahy 7. Pověsila ji na zeď diskusní facebookové platformy s názvem Letenská parta, která pod vedením administrátorů Hany Třeštíkové a Pavla Vyhnálka úspěšně funguje již sedm let. Za tu dobu se tu řešilo opravdu mnohé. Oplakávání nadobro zavřených místních podniků, oslavování otevření těch nových, špatné parkování sousedů nebo ztráty věcí.

Jeden z obyvatel Letné si před několika dny postěžoval, že prošvihl duhu, která se nad jeho oblíbenou čtvrtí po krátkém dešti utvořila. Dotyčného „nešťastníka“ obratem „zachránili“ sousedé, kteří mu hned postovali množství fotografií zmíněného úkazu. Stejná situace se později odehrála také se západem slunce. Jeden ze sousedů ho neviděl, zažádal o fotky a ostatní mu je hned zaslali. Vše vygradovalo o minulém víkendu, kdy v části letenských domácností nešla elektřina. „Slyšel jsem, že na Letné nešel proud. Nefotil to někdo?“ dělal si legraci z Letenských jeden z uživatelů.

Řešení problémů jen z pohodlí domova má ale i své mouchy. Začátkem června se ze sklepů v ulici U Smaltovny hlasitě ozýval po dobu dvou dní syčivý zvuk způsobený utržením pojistného ventilu teplovodu. Na problém sousedy upozornil uživatel Tony Peachment, nešel na ně však zaklepat, ale napsal svůj postřeh na Facebook. Vzápětí se dočkal ze strany sousedů řady vtípků a glos. Někteří postovali videa či fotky různých bubáků, jiní z protějších oken natáčeli videa, na kterých byl nepříjemný zvuk slyšet. Ani po hodinách diskutování ale nikoho nenapadlo zavolat policii, hasiče, teplárny či upozornit správce budovy.

Tisíce fanoušků

22

  • Tolik tisíc členů už má skupina Letenská parta. Podle její administrátorky Třeštíkové byla původně založena v roce 2011 jako neoficiální diskusní platforma pro pár známých z Letné. Protože počet členů závratně rostl, začalo být časem potřeba diskusi moderovat.

Korunu celé situaci nasadila uživatelka Simona Stašáková, která označila za líné ignoranty nikoliv uživatele, kteří problém neoznámili, ale nájemníky. Ti však o havárii na rozdíl od diskutujících sousedů nemuseli vůbec vědět. „U nás takto syčet barák, tak volám minimálně hasiče,“ komentovala Stašáková.

Letenská parta si ale také ráda zadiskutuje o sexuálním životě svých sousedů. Konkrétně o tom, který je slyšet po celé čtvrti. Ti méně aktivní se dělí o historky s těmi, kteří si při sexu opomínají zavřít okno. Ti aktivnější čas od času vyfotí vyvěšené varování, které má sousedy některého z domů od obtěžování odradit. „S hlasitými projevy jedné královny lože se setkáváme někdy i několikrát denně. Kdyby se ten řev dal lokalizovat, tak už bych ji dávno požádala, ať si zavírá okno nebo sakra už drží hubu,“ dodává Nikola A.

Letenské party

  • Zavítáte-li do skupiny Letenský institut pro urážení Holešovic, můžete si dělat legraci nejen z Holešovických, ale i z Letenské party.
  • Institut je ve skutečnosti odnoží party. Jeho zakladatelé zde původně působili,  pak se ale trhli. „Když bylo ve skupině pár tisíc lidí, bylo to skvělé,“ říká zakladatel institutu Martin Tománek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám