metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 27 °C

Středa, 18. července 2018. Svátek má Drahomíra.
Zkuste proteinovou dietu
Zkuste proteinovou dietu | foto: Profimedia.cz

Proteinová dieta: tělo „žere“ tukové buňky a kila padají dolů

26. srpna 2017  14:16 Kamila Hudečková
Každý, kdo někdy hubl, ví, že shodit větší porci kil není jednoduché.

Bez výrazného omezení energetického příjmu a přidáním pohybu se hubnutí nedaří. Existují ale i diety, se kterými se dá hubnout rychle a jednoduše, aniž by člověk hladověl.Ketonová dieta

Pro koho se hodí?

„Nízkoenergetické bílkovinné a ketogenní diety mají své opodstatnění u obézních, pro něž by pomalý úbytek kilogramů nebyl dostatečně motivující, a dále u obézních, kteří potřebují ze závažných důvodů rychle zhubnout,“ říká Iva Málková ze společnosti STOB.

Dále je mohou používat lidé s nižším stupněm obezity, unichž mají kila navíc negativní zdravotní dopad nebo klasické metody redukce hmotnosti již nepomáhají.

„V těchto případech slouží diety po určitou dobu jako náhrada celodenní stravy, podmínkou by mělo být odborné vedení, a to také v udržovací fázi, aby nedošlo k jo-jo efektu. Důležité je, aby po skončení takové diety člověk navyšoval dávky sacharidů postupně, aby došlo k následnému udržení váhy,“ dodává Málková.

Patří sem například krabičková dieta, kdy dostanete pět hotových navařených jídel denně ve formě krabiček, které pravidelně konzumujete po třech hodinách. Nebo proteinová (ketonová) dieta, jež spočívá v omezení sacharidů, a naopak přidání jídel bohatých na bílkovinu. I v tomto případě jíte pět jídel denně, rychle hubnete a přitom nehladovíte. Na jakém principu je založena?

„Proteinová dieta je již několik desítek let známý způsob redukce nadváhy a obezity, který poprvé začal aplikovat americký profesor G. L. Blackburn. Princip jejího fungování je založený na navození tělu přirozeného stavu, kterému se říká ketóza. V ketóze začne vaše tělo využívat energii z uložených tuků. Tedy přesně z těch tuků, kterých se do určité míry chcete zbavit. Dochází k ní v případě, že omezíte ve svém jídelníčku příjem sacharidů na minimum, a to jednoduchých i komplexních. Obvykle se uvádí hodnota pod 50 gramů sacharidů za den, ale lidé jsou různí, proto tohle číslo nemusí být přesné,“ vysvětluje Martina Dvořáková, hlavní výživová poradkyně společnosti KetoDiet.

Tím, že tělu „dopřejete“ jen omezený přísun sacharidů, dostane se po dvou až třech dnech do ketózy. Při ní tělo začne spalovat vlastní tuky, vy přestanete mít hlad a začnete mít „dobrou“ náladu. „Myslela jsem, že je to nesmysl, ale opravdu – po pár dnech jsem začala mít skvělou náladu, bylo mi fajn. A pořád to pokračuje,“ říká třiatřicetiletá Michaela Hrnčířová, která drží ketodietu šestý týden a zhubla zatím 12 kilo, z toho nejvíc první měsíc.

A shazuje dál, její cíl je dostat dolů ještě pět kilo, což se jí za šest týdnů, které má ještě před sebou, zřejmě podaří. „Úžasné je, že opravdu nemám hlad. Naučila jsem se jíst po třech hodinách a jsem překvapená, jak šla váha rychle dolů,“ prozrazuje. A jak je to možné? „Změny nálad způsobují vznikající ketolátky – ty určitým způsobem ovlivňují mozkovou činnost. Hlad není přítomen z důvodu vyššího příjmu bílkovin, které mají sytící efekt,“ říká Dvořáková.

Proteinovou dietu můžete držet sami tak, že výrazně omezíte jídla s obsahem sacharidů, kam patří veškeré pečivo, přílohy, brambory, sladkosti, sladké limonády, med, ale i mrkev, červená paprika nebo hrášek. A naopak zařadíte potraviny bohaté na bílkoviny: maso, vejce, sýry, bílé neslazené jogurty, tvaroh, oříšky. Nebo se zapojíte do některého z dietních programů nejrůznějších firem, které vám dodají proteinová jídla na celou dobu diety.

Obvykle se jedná o proteinové nápoje v prášku, které se rozpouštějí ve vodě, dále jsou to instantní polévky, placky, omelety, těstoviny či kaše, které kombinujete během dne podle vlastního uvážení.

Kromě těchto ketojídel můžete sníst až půl kila vybrané zeleniny za den a sáhnout můžete i po zdravých tucích. Většina těchto firem nabízí i služby výživových poradců on-line, se kterými se lze v průběhu hubnutí radit.

Zpravidla je hubnutí rozděleno na etapy. První trvá od dvou do čtyř týdnů a bývá nejpřísnější, v dalších nahrazujete ketojídla běžnými, bohatými na bílkoviny a navracíte se zpět do běžného stravovacího režimu.Komentáře

Hlavní zprávy

Pohořelec bez aut, Letná beze změn

Zlepšením dopravního řešení před „Malým Berlínem“ dojde k rozšíření chodníku a...
vydáno 18. července 2018  10:48

Veletržní ulice jako moderní bulvár plný stromů, ulice Dukelských hrdinů jako třída, za kterou se nebude muset Praha 7 stydět. Takové byly plány pražského...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Brno, piva plno

Pavel Maurer
vydáno 18. července 2018  8:42

„Pokud si někdo chce užít Brno na plné pecky, ať nehledá lokální zvláštnosti,“ píše ve svém sloupku milovník jídla.   celý článek

Slunce v bytech už svítit nemusí

Stěny v rezidenci Jeseniova se kroutí, aby byty získaly co nejvíce slunečního...
vydáno 18. července 2018  6:24

Stavební předpisy v metropoli se mění. Podle opozice ale novela vezme lidem ochranu. „Další postup budeme konzultovat s právníky,“ uvedla náměstkyně...  celý článek

„Zagorová je milá holka.“ Slavný Jakešův projev dnes slaví výročí

Miroslav Štěpán a Milouš Jakeš
vydáno 17. července 2018  14:42

Perly z úst generálního tajemníka ÚV KSČ v projevu k funkcionářům předznamenaly v létě 1989 neodvratný pád režimu. Milouš Jakeš se zapsal do historie...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám