metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
Větší foto
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS | foto: iDNES.cz

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

17. ledna 2018  16:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení.

„Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jeho pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni eRecept vystavit, nenastala krize,“ tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Pacienti se podle něho ke svým lékům dostali.



Lékaři čekají

  • Zhruba sedm tisíc lékařů (nejen praktiků) stále čeká v této době na přidělení certifikátu, který jim umožňuje přihlásit se do systému na vydávání elektronických receptů.
  • Certifikát vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv. Někteří lékaři čekají na vydání certifikátu již od loňského podzimu.
  • Ke konci roku 2017 ukončilo svou činnost kvůli zavádění eReceptu bezmála padesát praktických lékařů.

Nedostatky systému však trvají – odezva z centrálního úložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta. Lidé si podle Šonky stěžují také na problémy při výdejích v lékárnách.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že spuštění systému proběhlo bez potíží. „Pokud by byl nějaký problém, pacient dostane svůj lék na listinném receptu, takže se k němu vždy dostane,“ uklidňuje. Připustil, že systém má určité zpoždění. I proto předložil zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat. Ministr Vojtěch předpokládá, že zákon bude schválen v únoru.

„Pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil přestupková řízení, veškerá by se zastavila,“ řekl ministr. Problém při výdeji zaznamenala více než polovina z pěti set oslovených praktických lékařů, vyplývá to z průzkumu jejich sdružení.

Vydávání eReceptu prodloužilo ordinační dobu u 75 procent dotazovaných praktiků. Téměř čtvrtina lékařů, kteří se průzkumu zúčastnili, pak podle svých dosavadních zkušeností strávila s pacientem kvůli elektronické novince až o tři minuty déle než v době, kdy vydávali pouze klasické recepty.



Komentáře

Hlavní zprávy

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článek

„Tohle vám nikdy nezapomenu!“

Ivo Hudec ve Vinohradské ulice, 22. srpen 1968.
vydáno 21. srpna 2018  5:48

Deník Metro se setkal s pamětníkem 21. srpna 1968, který tyto dny prožil ve Vinohradské ulici.  celý článek

„Strach jsem neměla. Byla jsem spíš nas..ná,“ vzpomíná hlasatelka

Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
vydáno 20. srpna 2018  18:54

„Naklonil se ke mně plukovník, úst mu zavanul odporný vzduch a řekl mi důrazně, že mám okamžitě ukončit moderování. Samopalníci mě pak vyvedli ze studia,...  celý článek



Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám