metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Úterý, 16. října 2018. Svátek má Havel.
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
Větší foto
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS | foto: iDNES.cz

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

17. ledna 2018  16:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení.

„Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jeho pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni eRecept vystavit, nenastala krize,“ tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Pacienti se podle něho ke svým lékům dostali.Lékaři čekají

  • Zhruba sedm tisíc lékařů (nejen praktiků) stále čeká v této době na přidělení certifikátu, který jim umožňuje přihlásit se do systému na vydávání elektronických receptů.
  • Certifikát vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv. Někteří lékaři čekají na vydání certifikátu již od loňského podzimu.
  • Ke konci roku 2017 ukončilo svou činnost kvůli zavádění eReceptu bezmála padesát praktických lékařů.

Nedostatky systému však trvají – odezva z centrálního úložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta. Lidé si podle Šonky stěžují také na problémy při výdejích v lékárnách.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že spuštění systému proběhlo bez potíží. „Pokud by byl nějaký problém, pacient dostane svůj lék na listinném receptu, takže se k němu vždy dostane,“ uklidňuje. Připustil, že systém má určité zpoždění. I proto předložil zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat. Ministr Vojtěch předpokládá, že zákon bude schválen v únoru.

„Pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil přestupková řízení, veškerá by se zastavila,“ řekl ministr. Problém při výdeji zaznamenala více než polovina z pěti set oslovených praktických lékařů, vyplývá to z průzkumu jejich sdružení.

Vydávání eReceptu prodloužilo ordinační dobu u 75 procent dotazovaných praktiků. Téměř čtvrtina lékařů, kteří se průzkumu zúčastnili, pak podle svých dosavadních zkušeností strávila s pacientem kvůli elektronické novince až o tři minuty déle než v době, kdy vydávali pouze klasické recepty.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Martina Švihly: Život v mobilu

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 16. října 2018  11:11

V západní Evropě mají pro postoj člověka duchem nepřítomného, hledícího do mobilu, jméno: „smombie,“ znamená to „smartphone zombie,“ píše Martin Švihla ve...  celý článek

Modřany mají nový rybník, má tu usnadnit problémy se suchem

Kolem rybníka ještě vyrostou olše, duby, jilmy a javory.
vydáno 16. října 2018  9:31

Biotop dostal jméno Lipiny podle místního názvu z roku 1840.  celý článek

Před 50 lety dostali okupanti svolení k pobytu

Čechoslováci se cítili být zrazeni.
vydáno 16. října 2018  7:30

Necelé dva měsíce od obsazení republiky byl pod nátlakem podepsán důležitý dokument.  celý článek

Dort byl zraněn při nehodě, nepřežil

Zachránění papoušci
vydáno 16. října 2018  5:55

Pražští strážníci i hasiči řeší často kuriózní případy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám