metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 28 °C

Neděle, 27. května 2018. Svátek má Valdemar.
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
Větší foto
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS | foto: iDNES.cz

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

17. ledna 2018  16:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení.

„Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jeho pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni eRecept vystavit, nenastala krize,“ tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Pacienti se podle něho ke svým lékům dostali.Lékaři čekají

  • Zhruba sedm tisíc lékařů (nejen praktiků) stále čeká v této době na přidělení certifikátu, který jim umožňuje přihlásit se do systému na vydávání elektronických receptů.
  • Certifikát vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv. Někteří lékaři čekají na vydání certifikátu již od loňského podzimu.
  • Ke konci roku 2017 ukončilo svou činnost kvůli zavádění eReceptu bezmála padesát praktických lékařů.

Nedostatky systému však trvají – odezva z centrálního úložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta. Lidé si podle Šonky stěžují také na problémy při výdejích v lékárnách.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že spuštění systému proběhlo bez potíží. „Pokud by byl nějaký problém, pacient dostane svůj lék na listinném receptu, takže se k němu vždy dostane,“ uklidňuje. Připustil, že systém má určité zpoždění. I proto předložil zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat. Ministr Vojtěch předpokládá, že zákon bude schválen v únoru.

„Pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil přestupková řízení, veškerá by se zastavila,“ řekl ministr. Problém při výdeji zaznamenala více než polovina z pěti set oslovených praktických lékařů, vyplývá to z průzkumu jejich sdružení.

Vydávání eReceptu prodloužilo ordinační dobu u 75 procent dotazovaných praktiků. Téměř čtvrtina lékařů, kteří se průzkumu zúčastnili, pak podle svých dosavadních zkušeností strávila s pacientem kvůli elektronické novince až o tři minuty déle než v době, kdy vydávali pouze klasické recepty.Komentáře

Hlavní zprávy

Hygiena navštívila hospody i kavárny

Ilustrační snímek.
vydáno 26. května 2018  16:15

Pražská stravovací zařízení dostala pokuty za bezmála 800 tisíc korun.  celý článek

Drony už dokážou létat i v lese

Alex Novotný
vydáno 26. května 2018  13:45

Drony se šíří rychle. V některých oblastech jsou užitečné. Mezi běžnými uživateli je však velké procento těch, kteří v přísné legislativě, co je povoleno...  celý článek

V Rakousku vyjde cigareta na 100 eur

Ilustrační foto - kouření za volantem
vydáno 26. května 2018  11:11

Počet zemí, které zakazují kouření i v soukromém vozidle, když v něm veze řidič děti a mladistvé do věku 18 let, neustále přibývá. Původních „sedm...  celý článek

Sochy opět míří do ulic

Instalace jedné ze soch Jakuba Flejšara na festival Sculpture line v Praze
vydáno 26. května 2018  9:18

Od 13. června začne sochařský festival Sculpture Line.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám