metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -4 °C

Neděle, 25. února 2018. Svátek má Liliana.
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
Větší foto
Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS | foto: iDNES.cz

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

17. ledna 2018  16:48 Pavel Hrabica Metro.cz
Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení.

„Díky vstřícnosti nového ministra zdravotnictví a jeho pardonu těm, kteří nebudou v novém roce schopni eRecept vystavit, nenastala krize,“ tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Pacienti se podle něho ke svým lékům dostali.Lékaři čekají

  • Zhruba sedm tisíc lékařů (nejen praktiků) stále čeká v této době na přidělení certifikátu, který jim umožňuje přihlásit se do systému na vydávání elektronických receptů.
  • Certifikát vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv. Někteří lékaři čekají na vydání certifikátu již od loňského podzimu.
  • Ke konci roku 2017 ukončilo svou činnost kvůli zavádění eReceptu bezmála padesát praktických lékařů.

Nedostatky systému však trvají – odezva z centrálního úložiště není okamžitá a systém občas padá, což prodlužuje dobu ošetření pacienta. Lidé si podle Šonky stěžují také na problémy při výdejích v lékárnách.

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že spuštění systému proběhlo bez potíží. „Pokud by byl nějaký problém, pacient dostane svůj lék na listinném receptu, takže se k němu vždy dostane,“ uklidňuje. Připustil, že systém má určité zpoždění. I proto předložil zákon, který by měl roční období bez sankcí garantovat. Ministr Vojtěch předpokládá, že zákon bude schválen v únoru.

„Pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil přestupková řízení, veškerá by se zastavila,“ řekl ministr. Problém při výdeji zaznamenala více než polovina z pěti set oslovených praktických lékařů, vyplývá to z průzkumu jejich sdružení.

Vydávání eReceptu prodloužilo ordinační dobu u 75 procent dotazovaných praktiků. Téměř čtvrtina lékařů, kteří se průzkumu zúčastnili, pak podle svých dosavadních zkušeností strávila s pacientem kvůli elektronické novince až o tři minuty déle než v době, kdy vydávali pouze klasické recepty.Komentáře

Hlavní zprávy

Na výročí sta let republiky se bude volit nejlepší píseň i kniha

U vzniku Československa v roce 1918 byl jako první prezident Tomáš Garrigue...
vydáno 25. února 2018  10:59

Ke stému výročí vzniku Československa se koná i řada kulturních akcí.  celý článek

Asie vtipu českých loutek rozumí

Jakub Hora
vydáno 25. února 2018  8:30

Šéf plzeňského Divadla Alfa Jakub Hora vypráví, jak vytáhl loutky Jiřího Trnky na výlet do Japonska.  celý článek

Od erotických pomůcek k párty tramvaji

Designérka Anna Marešová
vydáno 25. února 2018  5:55

Víte, co společného mají vibrátory a pražská hromadná doprava? Svéráznou designérku Annu Marešovou, která se již během studií nebála pustit do navrhování...  celý článek

Bezruč hraje u Polívky

Norbert Lichý v inscenaci Spalovač mrtvol
vydáno 24. února 2018  16:27

Divadlo Bolka Polívky zahájilo tento týden spolupráci s ostravským Divadlem Petra Bezruče, díky čemuž se Brňané mohou těšit na úspěšné inscenace jako...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám