metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Pryč z kolonád. Busking omezí v Karlových Varech

  13:27
Česká města regulují pouliční umění. Nejméně v oblibě jsou hlasité reproduktory.
Poprvé byl busking omezen loni, kdy vznikl seznam osmnácti míst v Praze, kde je zcela zakázán nebo částečně omezen. | | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Ještě donedávna si mohli umělci v centru západočeských Karlových Varů přivydělat nějakou korunu do klobouku hrou na hudební nástroj, zpěvem či tancem a používali k tomu zesilovač. S tím neměla karlovarská radnice problém.

Omezení umělců

Buskerům je nakloněno město Jičín, kterému se proto říká „buskerův ráj“. V současné době zde neupravuje pouliční umění žádná vyhláška a buskeři jsou vítáni. I tady ale počítají v budoucnu s mírnou regulací.

Busking má mnoho fanoušků v Brně, které je jim rovněž nakloněno. V roce 2010 se místní radnice pokusila omezit busking novelou protižebrácké vyhlášky, na nátlak obyvatel však pouliční umění z vyhlášky opět vyňala.

Pouliční umělci mohou být hudebníci, herci, žongléři, tanečníci, loutkáři, živé sochy a podobně. V minulosti pouliční umění přispělo ke zrodu takových hvězd, jako jsou například Edith Piaf, Janis Joplin, Jimi Hendrix či B. B. King. V Česku na ulici hrávala písničkářka Radůza.

Pak se ale začaly hromadit stížnosti lázeňských hostů na obtěžující hluk, a tak vedení města mění taktiku. Nová vyhláška, kterou zde podle mluvčí kanceláře starosty Heleny Kyselé chystají, má z kolonád a jejich okolí „zesílené“ umělce buďto úplně vyhnat, nebo je donutit poradit si bez ozvučovací techniky. „Území kolonád tedy bude od pro někoho obtěžujícího hluku ochráněno a bude zachován klid pro lázeňské hosty,“ řekla deníku Metro Kyselá.

Pro pouliční umělce, takzvané buskery, platí v českých městech často zcela odlišná pravidla. Nejpřísnější jsou na ně v Praze, kde mají svou vyhlášku od roku 2012. Ta se ještě zpřísnila loni v březnu. Umělci zde sice mohou v centru na určitých místech vystupovat, každou hodinu ale musejí na jiný břeh Vltavy: v lichou na levý a v sudou na pravý. Vyhláška také zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek, bubnů či vystupování se zvířaty. „Pouliční umění je samozřejmě v mnoha ohledech přínosem pro Prahu a dělá z ní živé město. Na druhé straně s ním z pochopitelných důvodů mohou mít problém místní obyvatelé,“ vysvětluje mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Praha posloužila v omezování pouličního umění jako vzor Plzni, kde mají vyhlášku od konce roku 2015. Tady dali zákazu zdánlivě o něco přátelštější formu. Místo toho, aby vydali seznam zakázaných lokalit, raději vytvořili seznam míst umělcům zaslíbených. „Jedná se o prostranství s velkým pohybem místních i návštěvníků města, kde je zároveň dostatek prostoru jak pro běžný pohyb lidí, tak i pro spočinutí a oddych,“ popsala vedoucí magistrátního odboru kultury Květuše Sokolová.

V Mariánských Lázních si pouliční umělci musejí předem pořídit povolení radnice. Benevolentní jsou vůči nim v Brně, kde platí „protižebrácká vyhláška“. Busking je z ní ovšem vyjmut. Vystupovat se tedy může kdekoliv a bez zvláštního povolení. „Samozřejmě platí, že nesmí rušit noční klid a jejich hudba nesmí přesáhnout hygienicky stanovené normy,“ doplňuje mluvčí brněnského magistrátu Kateřina Gardoňová, podle které se žádná další omezení v Brně nechystají. Hluk z umění nevadí v menších městech, žádnou zvláštní buskingovou vyhlášku nemají například v Třeboni.

Praha 5 je rájem buskingu

Indiánská show, Romové zpívající lidové písně, náboženské skupiny, mladí umělci s kytarami. Anděl v Praze 5 se stal po zpřísnění pražské buskingové vyhlášky v březnu loňského roku doslova Mekkou místních pouličních umělců. Tento jev je způsoben hlavně jeho strategickou polohou mimo centrum, díky které se odtud takzvaní buskeři nemusejí každou hodinu stěhovat na druhý břeh Vltavy. Podle místostarosty Prahy 5 Martina Slabého si zde na umělce místní ani turisté nestěžují. Ptali jsme se i občanů a ti v tom také nevidí problém. Stížnosti, které chodí na radnici, jsou v řádu jednotek ročně,“ řekl deníku Metro Slabý.

Rozdělení na levý a pravý břeh, které je ve vyhlášce města zahrnuto, mělo reagovat na stížnosti Pražanů na trvalou a jednotvárnou produkci v jednom místě. Podle Slabého ale nejde o případ páté městské části. „Na Praze 5 nemáme v současné době v plánu toto pouliční umění nějakým způsobem omezovat či zakazovat,“ dodává Slabý.

Kromě konkrétních míst a ulic je v Praze busking úplně zakázán také na dětských hřištích, u kostelů nebo jiných modliteben v době bohoslužeb, těsně před nimi a po nich, u škol (mimo sobot, nedělí, státních svátků a školních prázdnin), u zdravotnických zařízení, v prostoru nástupních ostrůvků nebo samostatných nástupišť veřejné dopravy.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek