metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče si proluka u hotelu...
(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ředitel IPR inkasoval 300 tisíc

8. září 2018  15:20
Výše finančních ohodnocení pracovníků pražských organizací halí rouška tajemství.

Odměna jako z říše snů, nebo jen adekvátní ohodnocení dobře vykonané práce? Tyto otázky mohou v člověku vyvstat ve chvíli, kdy si pročítá loňská usnesení magistrátní rady.Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč totiž podle nich v květnu a v listopadu loňského roku inkasoval od města dvakrát odměnu 150 tisíc korun. Dohromady celkem 300 tisíc dostal dle usnesení rady za splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů.

„Průměrný měsíční plat ředitele IPR činil v loňském roce 73 tisíc korun. Bez těch dvou odměn je to 56 tisíc korun měsíčně. Je to adekvátní odměna organizaci, kde pracuje přes 200 lidí a má skoro čtyři sta milionů korun rozpočet,“ řekla deníku Metro náměstkyně primátorky Petra Kolínská, která jeden z návrhů na odměnu radě předložila.

Komentář ředitele IPR Ondřeje Boháče se deníku Metro nepodařilo získat. Čtenářům ale prostřednictvím mluvčího organizace Marka Váchy vzkázal, že si přesnou výši odměn z loňského roku již nepamatuje. Aby deník Metro ověřil, zda je výše odměn v případě ředitele IPR adekvátní, oslovil prostřednictvím tiskového odboru také ředitele Pražských služeb Patrika Romana. Svozová společnost má totiž, stejně jako IPR, stovky zaměstnanců i mnohamilionový rozpočet.

Ředitel společnosti, jejíž většinový podíl vlastní hlavní město, se ale zdráhá výši svého ohodnocení sdělit. „Ptáte se na příjem měsíční, či roční? A tedy čistý příjem? Pokusím se zjistit více,“ sdělil nejprve deníku Metro mluvčí Radim Mana. Několik hodin po položení dotazu však už tak nápomocný být nemohl. „Pan ředitel vám hodlá částku sdělit, ale pod podmínkou a zárukou, že ve stejném textu bude uveřejněn plat vašeho pana ředitele, vašich nadřízených a ostatních členů redakce,“ vysvětluje postoj svého ředitele Mana.

Ani u tak velké příspěvkové organizace, jakou je v hlavním městě Technická správa komunikací, deník Metro s dotazem na výši platu ředitele neuspěl. Její mluvčí Barbora Lišková deníku Metro vysvětlila, že ohodnocení ředitele Petra Smolky ani jiných členů vedení společnosti sdělovat do médií nemůže.

O pohádkovém platu pro ředitele Institutu plánování a rozvoje se spekulovalo již před čtyřmi lety, kdy organizace vznikla. Tehdejší ředitel IPR Tomáš Ctibor na základě rozhodnutí rady inkasoval částku 200 tisíc korun. Podobně jako v případě Boháče si údajně částku zasloužil za vzorné plnění nestandardních úkolů. Kvůli rozporuplnému přijetí nově vzniklé instituce se však Ctibor setkal s podstatně odmítavější reakcí veřejnosti i opozice.

„Vznik institutu zatížil městský rozpočet částkou přesahující 400 milionů korun. Je to jen bezohledné projídání a odměna pro nového ředitele institutu už je pouze třešničkou na dortu,“ uvedl tehdejší šéf pražské ODS Filip Humplík.

Svobodný přístup k informacím

  • V Česku platí zákon číslo 106 o svobodném přístupu k informacím. Žadatel díky němu může požadovat jakékoliv informace včetně výše platů institucí bez nutnosti vysvětlovat, proč informace vyžaduje.
  • Je však mnohdy na instituci, jak s daným dotazem naloží. Dle zkušeností některých čtenářů vypadá mnohdy výsledek jako seznam funkcí a částek, které v daném období inkasovali, bez uvedení konkrétních jmen.
  • Souvisejícím konceptem zákona jsou také veřejná zasedání, ke kterým má veřejnost ze zákona přístup. Nikoliv pouze k jejich výsledkům. O výši odměn vyplacených magistrátem si tak může udělat představu opravdu každý.Komentáře

Hlavní zprávy

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám