metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 13 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Psycholog Jeroným Klimeš
Větší foto
Psycholog Jeroným Klimeš | foto: ArchivMetro.cz

Rodiny jen na papíře. Lidé na sebe nemají čas

9. května 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z loňska, která zkoumala rodiny ve střední fázi, uvedlo až 30 procent žen, že se nevěnují žádným aktivitám se svými partnery. A mezinárodní srovnání ukazuje, že matky v České republice, které mají děti ve věku od šesti do čtrnácti let, pracují mnohem více než matky ve většině zemí OECD. Jediná země, kde jsou na tom mámy hůř, je podle studie Mexiko.

„Svým pracovním vytížením matky v Česku o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko i Velkou Británii,“ uvádí Marie Oujezdská, místopředsedkyně Rodinného svazu České republiky.Oujezdská může vytížení českých matek ilustrovat na svém vlastním příběhu. S manželem mají čtyři děti, ona sama však vyrostla jako jedináček. „Maminka působila jako sólistka opery a kvůli svému povolání na mě neměla tolik času,“ upozorňuje Oujezdská. Ke konci matčina života už spolu obě trávily víc času, ale deficit z mládí ukázal, že se obě vlastně moc neznají.

Psychologové upozorňují, že být s dítětem „intenzivně“ jen jednu hodinu denně a pak jej nevidět nestačí. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnášejí stigma osamocení, je spousta,“ varuje psycholog Jeroným Klimeš.

„Lidé se sice doma potkají, ale každý se věnuje svým zájmům, hodně se hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích,“ říká Klimeš. Dodává, že večer by se lidé měli věnovat rodině. „Tento čas by měl být pro ně posvátný,“ myslí si psycholog.

Vliv na atomizaci rodiny má i stále malý počet zkrácených úvazků v českých firmách, který by především matkám umožnil trávit více času se svými dětmi. Situace se však v řadě firem zlepšuje. Například Česká spořitelna poskytuje možnost kratší pracovní doby nebo rodičovské dovolené pro otce zhruba několika stovkám svých zaměstnanců.

„Zkrácené úvazky jsme začali zavádět asi před pěti lety,“ říká zase Olga Zápecová, manažerka výtahářské firmy OTIS. Podle Oujezdské z Rodinného svazu ČR je však takových firem v naší zemi stále jako šafránu.

Sítě kradou náš čas

  • Bez mobilu nedáme ani ránu.
  • Podle výzkumu firmy Apple stráví Američané na Facebooku v průměru 899 minut měsíčně.
  • Češi jsou týdně v práci přes 40 hodin. Britům zabere práce 42 hodin týdně.
  • V roce 2025 bude k mobilnímu internetu připojeno více než šedesát procent světové populace.Komentáře

Hlavní zprávy

Děti z děcáku mají šanci na normální život

Gabriela Křivánková
vydáno 23. září 2018  14:34

Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala...  celý článek

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám