metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Roušky jsou pro mě symbolem strachu, říká Roman Češka

  14:51
V letech 1994 až 1998 řídil Fond národního majetku. Roman Češka patří k ostrým kritikům rouškových opatření a totálního zastavení chodu státu a ekonomiky během epidemie koronaviru.
Roman Češka řídil v devadesátých letech Fond národního majetku. | foto: MAFRA

Co takhle nějaký povedený vtip o rouškách?
Neznám. Roušky ale rád nemám a hovořím o nich výhradně negativně.

Vybavíte si nějaké absurdity ohledně roušek?
Jistě. Když jsem potkával osamocené sportovce v přírodě s rouškou. Nebo traktoristy v širých lánech zavřené v kabině traktoru, samozřejmě s rouškou. Také bylo zajímavé pozorovat, jak to v některých lidech vyvolávalo potřebu, mírně řečeno, hlásit porušování plošného nošení roušek a jiných zákazů. U nás ve vesnici po celou dobu hospoda fungovala, nikdo se nenakazil, nebo alespoň viditelně neonemocněl. Nikdo to ale nikde neudal. Ve vedlejší vsi si udělali hasiči posezení v hasičárně a někdo je hned nahlásil. Takže se scházeli u lesa, kam si nosili pivo.

V květnu jste řekl, že nám roušky zatemnily mozek. Trváte na tom i nyní?
Tehdy stoprocentně. Teď jsem rád, že zvítězil rozum a roušky opět společnost neovládly. Pro mě jsou symbolem strachu. Ten strach společnosti neprospívá a je naprosto neadekvátní.

Proč je neadekvátní?
Když se na to podíváte s odstupem, tak se zase nic tak strašného nestalo. Zvýšil se sice počet nakažených, ale nejedná se o dramatické číslo. Počet nakažených je stále menší než počet měst a obcí v celém Česku. Pořád je situace taková, že na to lidé neumírají. Jsem rád, že se teď už přijímají racionální opatření. Podobně jako během epidemie uzavřeli do karantény Litovel a Uničov. To bylo uzavření jedné konkrétní oblasti. Ale umrtvit kvůli tomu celou zemi?

To vás iritovalo?
Na těch všech opatřeních mi vadilo, že byla plošná. Strach pak působil tak, že lidé nakonec přestali roušky používat v prostředích a situacích, kde jejich nošení bylo adekvátní. Kdyby byla opatření i ohledně roušek selektivní, lidé by asi sami vnímali, že se nacházejí v rizikovém prostředí, a sami si ji nasadili. Takhle se jen báli.

Nosíte roušku, když jste v Praze v metru?
Zrovna před chvílí jsem si až ve vagonu uvědomil, že ji nemám. Naštěstí jsem nějakou našel v aktovce a nasadil si ji. Došlo mi přitom, jak nesmyslně se při tom chováme a že ji používáme tak, jak před tím odborníci varují. Roušku nandáme, sundáme a dáme zmuchlanou do kapsy, pak zase vyndáme, když máme pocit, že by nás někdo práskl, že ji nemáme. V mezičase tak máme u sebe neustále všechno, co by měla rouška zachytit.

Doma jste roušky nešili?
Nešili. Dokonce jsem od kamaráda dostal celou sadu, a dokonce respirátory, ale pokud si vzpomínám, použili jsme jednu nebo dvě.

Zvenčí se vždycky snadno kritizuje. Co byste udělal vy, kdybyste seděl v současné vládě?
Jsem si vědom toho, že to, co vláda přijala, to, co přijaly hygienické stanice, je pohodlné. Nevyžaduje to nijak zvlášť pracovitou vládu. Plošný zákaz je triviální a udělám to od stolu. Dát si práci sledovat, jak se to vyvíjí v jednotlivých oblastech, k tomu se dostali po mnoha měsících. Konečně zpřístupnili údaje o počtech pro jednotlivé starosty. Takhle mohli už dřív hygienici i radnice přijímat opatření pro konkrétní situace. Roušky povinné nejsou, ale v obci XY je vyšší výskyt viru, tam roušky noste. Viz zmiňovaná Litovel a Uničov.

Sám jste působil ve vysokých funkcích. Jak by tehdy epidemii řešila vláda Václava Klause?
No, tak to je otázka! Nevím. Klaus by byl obezřetnější v zavírání ekonomiky, protože je ekonom. Protože zná hodnotu peněz.

Babiš ji ale zná taky.
Ne, Babiš není ekonom. Zná hodnotu peněz ve vztahu k vlastní kapse. Veřejné peníze vydává s lehkostí, která je u podnikatele naprosto překvapivá. Slíbil, že bude jako manažer řídit republiku jako firmu. Ale nedělá to. Vlastně se zpronevěřil svému slibu. Ve vlastní firmě by nikdy neudělal to, co udělal v této zemi.

Klaus by půlbilionovou sekyru neudělal?
Myslím, že by o tom velice výrazně přemýšlel. Tak jako se nenechal zpanikařit zprávami o globálním oteplování, tak by mnohem obezřetněji přijímal informace o pandemii. Asi by se na začátku vymezil proti použití pojmu pandemie. Protože by upozorňoval na to, jaká byla čísla u nemocí, které se dříve označovaly za pandemie. Je třeba šokující, že jsme hovořili o pandemii prasečí chřipky. Celosvětově na to zemřelo dvě stě tisíc lidí. Na SARS zemřelo 770 lidí a na MERS 850. Na covid-19 dejme tomu kolem 400 tisíc, ale pořád to nevybočuje z absolutního normálu. Ročně na celé zeměkouli zemře patnáct milionů na infekční choroby. Klaus by si tyto věci uvědomoval v souvislostech. Že když měl covid na svědomí v jednu chvíli deset nebo sto tisíc obětí a začala celosvětová panika, tak by to, myslím, nechápal jako něco, co ohrožuje celou civilizaci a kvůli čemu máme civilizaci ohrozit i my.

Jenže se spustila celosvětová lavina. To bych asi Babišovi nepřipisoval.
Já mu to ani nevyčítám. Co mu vyčítám, že se k tomu přidal a mával praporem v první lajně. Byla to horečka, která běžela světem kolem dokola. Klaus by se této horečce dokázal postavit lépe. Asi by si víc uvědomil, kolik to bude stát. Protože je makroekonom a dokáže si spočítat, že když zavřu třetinu ekonomiky, projeví se to v řádech stovek miliard. Hovorům o viru se člověk nevyhne, a když se do nějakých debat dostanu, naučil jsem se pokládat lidem otázku: Co si představíte pod číslem 500 miliard? Všichni odpovídají, že si to neumějí představit. Vy víte, jaké jsou roční výdaje státu na zdravotnictví?

Vím. Jedná se o tři sta dvacet miliard korun.
A my jsme na covid reagovali způsobem, který nás stál jeden a půl ročních nákladů na veškerou zdravotní péči. To je neadekvátní a Klaus by si to, myslím, uvědomil. Hledal by cesty jak na to reagovat a byl by mnohem selektivnější.

Máte stejné názory i v rodině?
Nejsme jednotní. Například moje sestra je ráda, že ji Babiš ochránil. Mám i kamarády se stejným pohledem, že je ochránil Babiš. A nejsem schopen je přesvědčit, že je vlastně neochránil, protože jim nic extra nehrozilo. Že kdyby stát chtěl stejných půl miliardy korun systematicky věnovat na opatření, která budou prodlužovat život, prodlouží mnohem víc životů a na mnohem delší dobu. Jenže politici tak neuvažují.

Jak tedy uvažují?
Neznám žádnou kampaň, kdy by politik vystoupil: Volte mě, protože já vám prodloužím život. Budu to dávat cíleně na takovou péči, která k tomu povede. Až teď se nám zdá, že jsme ohrožení, a někdo přijde a řekne: Já vás všechny zachráním a bude to stát hrozně peněz. My si nedáme dohromady relace, kolik je nakažených, jak nakažených, kolik je mrtvých a nepromítneme si do toho výdaje, na kolik nás to při takových částkách doopravdy přijde. Lidé si to ale už začínají uvědomovat, že je to nepřiměřené. Začínají reptat. Oni reptali už v polovině března, ale až teď se z toho stal mainstream. Proto si teď už politici netroufnou udělat celoplošný zářez do politiky.

Jaké k tomu mají podle vás důvody?
Mají dva. Jednak by to lidé už neakceptovali a jednak už i Babiš ví, že si to ekonomicky nemůže dovolit. Země by už dalších pět set miliard nevstřebala.

Roušky ale zůstávají.
Jsou blbý symbol, ale já s nimi problém nemám. Nekritizuji jejich nošení, ale to, že to bylo plošné a rozkazem. Stát mohl víc vsadit na soudnost lidí. A ne že když jim to nedáme befelem, tak se budou chovat nezodpovědně. I když to bylo dané befelem, stejně se někteří chovali bezohledně. Zodpovědnost si prostě rozkazem nevynutíte. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek