metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | foto: ČSSD

Rozhovor: Boj s kuřáky pro mě není priorita, říká nový ministr zdravotnictví

27. ledna 2014  9:47 Robert Oppelt
Ve středu jmenuje prezident vládu novým ministrem zdravotnictví v ní bude Svatopluk Němeček. O svých plánech hovořil s deníkem Metro.

Jaké jsou podle vás největší problémy českého zdravotnictví a jak je hodláte řešit?
Na nejzávažnější z nich upozorňuji již delší dobu. Do veřejného zdravotnictví se musí vrátit peníze, které byly použity jinde. Prvotním úkolem bude tedy zdravotnictví finančně stabilizovat. Což vyžaduje součinnost v rámci vlády jako celku. Jako příklad zbytečného, ale řešitelného problému vnímám nedostatek některých léků vinou jejich přeprodeje do zahraničí. Přitom současné zákony řešení umožňují, stačí je začít používat.Chcete zrušit poplatky v nemocnicích, jak hodláte tenhle výpadek nahradit?
Chybějící peníze nahradí zvýšení příspěvku za státní pojištěnce a úspory v lékové politice. Peníze, které stát ze zdravotnictví vzal, bude muset do něj vrátit. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU dáváme na zdravotní péči výrazně méně peněz, to se musí změnit, pokud chceme zachovat jeho kvalitu a dostupnost lidem.

Plánujete zrušit i ostatní poplatky? U praktika, specialisty, za recept? Kde chcete hledat další finance pro zdravotnictví?
Koalice se dohodla, že zruší všechny poplatky s výjimkou poplatku za pohotovostní péči.

Chystáte i nějaké změny u zdravotních pojišťoven?
Co nejdříve chci provést důkladný audit smluvních vztahů mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Stran největší pojišťovny VZP budu trvat na dostatečné kompetenci každého člena správní rady, vedení pojišťovny zdravotnictví rozumět musí. Nucené překotné snižování počtu pojišťoven nebo jiné radikální zásahy nebudou na pořadu dne.

V USA se legalizuje konopí, změní se nějak legislativa kolem měkkých drog i u nás?
Protidrogová politika by měla být záležitostí širší shody ve společnosti. Zajímají mě názory odborníků i příklady ze zahraničí. Aktuálně neplánuji žádné změny s výjimkou léčebného konopí jako doplňkové léčby některých nemocí, na zbytečné průtahy při jeho zpřístupnění i pro české pacienty jsem už několikrát upozorňoval.

Před volbami jste slíbil řešit i problémy se znečištěným ovzduším.
Slíbil jsem to po volbách v Moravskoslezském kraji a stojím si za tím. Vláda by měla mít program, který povede i ke zlepšení ovzduší, což považuji za důležité pro celkové zdraví všeho obyvatelstva.

Co kouření? Půjdete evropskou cestou a budete rozšiřovat zákaz kouření?
Řešme příčiny. Boj s kouření musíme svést na jeho začátku, tedy aby lidé nezačali kouřit. Prevence je oblast, kde stále selháváme.

Kde všude by se v budoucnu nemělo kouřit? Přibydou i odstrašující obrázky na krabičky?
Kouření škodí zdraví. Jak tuto informaci přeměnit v přesvědčivé sdělení, které přiměje lidi změnit chování, nad tím se musíme stále zamýšlet. Ne vše, co je efektní je efektivní.

Jak to bude s nadstandardy?
Nadstandardy nejsou téma. Jako problematické je označil Ústavní soud, morální aspekt je hodně diskutabilní a do zdravotnictví přinesly zanedbatelné peníze.

Na podzim jste mluvil o krizi nemocnic, jak jim chcete pomoct?
Chybné nastavení financování zdravotní péče dospělo do neúnosné fáze, některé nemocnice musely kvůli nedostatku peněz začít odkládat nákladově náročné operace a pozdržovat platby dodavatelům. Odtud už je jen malý krok k fatální redukci péče nebo přechodu lékařů k dobrovolnické práci bez nároku na mzdu. Prvním krokem k řešení je vyvážená úhradová vyhláška, nelze vzít nemocnicím peníze s tím, že si musí poradit, jak umí. Je třeba si sednout se všemi, kteří ve zdravotnictví rozhodují o spokojenosti pacientů, a najít rozumná řešení.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám