metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 4 °C

Neděle, 18. února 2018. Svátek má Gizela.
Roman Holk šéfuje spolku i peklu.
Další 2 fotografie v galerii
Roman Holk šéfuje spolku i peklu. | foto: Luboš Marek

Rozhovor: Díky našemu spolku je Střížkov veselejší, říká jeho zakladatel Roman Holk

25. února 2015  9:00 Marek Hýř Metro.cz
Spolek za veselejší Střížkov oživuje kulturní a historické tradice, pořádá ročně několik akcí a baví lidi skvělými nápady a to již více než pět let. Před pár dny spolek uspořádal masopust. Deník Metro vyzpovídal zakladatele spolku Romana Holka a zeptal se ho, jaké lidi spolek sdružuje a proč se pouští do tak nákladných akcí.

Nejprve nám prozraďte, jak spolek vznikl.
Spolek byl založen v roce 2010 jako vyústění několikaletých kulturních aktivit spoluobčanů převážně ze Střížkova. Akce pro původně několik desítek spoluobčanů začalo navštěvovat velké množství lidí nejen ze Střížkova. Toto začalo klást mnohem větší požadavky na materiálně technické zabezpečení akcí. Tím, že jsme spolek založili, jsme se stali partnerem pro jednání s MČ Praha 9 a později i s ostatními partnery. Pomocí grantových programů i další finanční pomoci jsme mohli naše akce pozvednout na vyšší kvalitativní úroveň.Proč jste se rozhodli spolek založit?
Hlavním cílem našeho spolku a předcházejících mnohaletých aktivit spoluobčanů na Střížkově je vrátit do dnešní uspěchané doby lidský rozměr žití. Jako nejpříhodnější se nám zdálo vyjít z lidových tradic, které jsme si ovšem nepatrně pozměnili a doplnili k obrazu svému. Z počátku naše akce probíhaly formou různých obchůzek - na sv. Martina, na sv. Mikuláše, na tři krále. Při těchto obchůzkách jsme navštěvovali sousedy známé i neznámé a právě zde se k nám začali aktivně připojovat další spoluobčané. Vrcholem našich počátečních snah bylo zorganizování prvního masopustu před 13 lety. Od tohoto roku jsme také začali plánovat další akce většího rozsahu. V dnešní době pořádáme pravidelně minimálně čtyři velké akce a řadu drobnějších. Mezi největší patří masopust, pálení čarodějnic, podzimní akce ,,strašidla haló ven“ a stavění vánočního stromu.

Do akcí se zapojuje i sám předseda spolku.

Do akcí se zapojuje i sám předseda spolku.

Pořádání takových akcí asi zabere hodně času.
Času investujeme opravdu hodně, neboť kromě materiálně technického zabezpečení akcí se staráme i o programovou náplň. Naší hlavní odměnou je to, že se se věnujeme aktivitě, která nás těší a při které člověk dovede zapomenout na starosti všedního dne. Velkou satisfakcí je pro nás radost spoluobčanů všech věkových kategorií a jejich kladné ohlasy na námi pořádané akce. Finanční náročnost akcí je poměrně nízká, neboť hodně vycházíme z vlastních zdrojů.

Kdo jsou lidé ze spolku?
Spolek za veselejší Střížkov má v dnešní době více než 40 členů. Najdete zde umělce, stavaře, projektanty, obchodníky a další profese. Právě tato různorodost nám umožňuje být v řadě situací soběstačnými. Jsme schopni zajistit hudební doprovod akce, vyrobit velké masky, alegorické vozy, vlastními silami dopravit májku nebo vánoční strom. Aktivitám spolku se věnují všichni výhradně ve svém volném čase.

Roman Holk na loňském masopustu.

Roman Holk na loňském masopustu.

Co kromě masopustu pořádáte?
Řadu nejen lidových obchůzek, nebo pravidelný vánoční koncert Muziky Špalíček Praha. Pokud bych měl nějakou akci zmínit konkrétněji, uvedu akci ,,Strašidla haló ven“. Jedná se o akci podzimní. Jako téma většinou používáme motiv známé české pohádky. V uplynulém roce jsme vycházeli z pohádky ,,S čerty nejsou žerty“. V minulých letech to bylo například ,,Princové jsou na draka“, nebo ,,Golem“. Na tyto akce zpravidla nastudujeme krátkou interaktivní divadelní hru. Právě zde je velká náročnost na přípravu samotné hry, kulis, kostýmů a tak podobně. Podzimní akce je spojena i s lampionovým průvodem. I u naší největší akce ,,masopustu“ se snažíme o tematickou různorodost. Po uplynulých dvou ročnících, kdy jsme nejprve pohřbívali basu a později uspořádali největší střížkovskou svatbu, jsme se letos rozhodli pro téma cirkusu.

Na akcích máte krásné masky. Kde je sháníte?
Velké masky, kulisy a alegorické vozy většinou sami vyrábíme. Samozřejmě některé masky i postupně dokupujeme. Jedná se například o velké masopustní hlavy, kde byla obnovena jejich tradiční výroba v severních Čechách.

Co spolek chystá v nejbližší době?
Nejbližší plánovanou akcí je stavění májky a pálení čarodějnic. Tuto akci pořádáme 30. dubna v odpoledních hodinách.Komentáře

Hlavní zprávy

Dan Brown vydal publikaci Počátek

Spisovatel Dan Brown v Barceloně při uvedení knihy Počátek
vydáno 17. února 2018  15:20

Jednomu z nejprodávanějších knižních autorů současnosti vychází v češtině novinka. Jmenuje se Počátek a Dan Brown v ní hledá otázky ohledně vzniku lidstva.  celý článek

Pějme ódu na podvozek

Subaru Impreza. BiLED přední světlomety se automaticky natáčí v zatáčce.
vydáno 17. února 2018  13:12

Impreza dostala na kapotu razítko potvrzující, že dál zůstává kultem!  celý článek

Tečka Jaromíra Bosáka: Rád šlapu do kaluží

Sportovní komentátor Jaromír Bosák.
vydáno 17. února 2018  10:57

Je to taková zvláštní schizofrenie. Mám rád teplo. Čím jsem starší, tím více je mi nepříjemné, když mi mrznou prsty u nohou, teče z nosu a viry si na mých...  celý článek

Střevní záněty nás trápí dvakrát více než před 30 lety

Potíže trávicího traktu
vydáno 17. února 2018  8:55

Počty nemocných s nespecifickými střevními záněty stoupají.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám