metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Čtvrtek, 18. ledna 2018. Svátek má Vladislav.
Seriál První republika se odehrává v Praze po rozpadu rakousko-uherského
Ján Koleník v seriálu První republika

Rozhovor: Rapovat bych v češtině nemohl, říká herec Koleník z První republiky

14. dubna 2014  11:42 Martina Procházková, Metro.cz
Sedíme v kavárně kousek od Stavovského divadla, kde Ján Koleník denně zkouší hru 1914 s Robertem Wilsonem. Přítomné dámy si neodpustí možnost se s ním pozdravit. Takovéhle úsměvy se v Praze jen tak nevidí. Každý pátek ho diváci České televize mohou vidět v seriálu První republika v roli Vladimíra Valenty. Slovenský herec Ján Koleník si i kvůli seriálu stále zdokonaluje češtinu, třeba v restauraci či na pumpě.

Omlouvám se, ale jak se s tímhle dá žít?
Domnívám se, že v tom má asi prsty Vladimír Valenta. (směje se) Takže chodíte v přestrojení?
Proč bych to dělal? Ani to není nutné. Čechy jsou větší než Slovensko, takže tady se ta přízeň určitě rozdělí mezi víc herců. 

To jste hodný, že jim dopřejete! Vážně, máte nějakou zkušenost s neodbytnými fanynkami?
Tady zatím ne, ale na Slovensku jsem se s tím už setkal. Jistá dáma si na mne sehnala číslo. Nejdřív to bylo docela roztomilé, ale pak to přešlo do agresivnějších a omezujících projevů. Nakonec se to vyřešilo. Nic nikomu nezazlívám, snažím se lidi chápat. 

Jak se vám žije v české metropoli?
To víte, jsem tak trochu přesazený. Můj život je teď naruby. Před nějakou dobou jsem si v Bratislavě koupil byt, nestihl se zabydlet a do toho přišla nutnost devět měsíců cestování kvůli Republice. Jsem tady pořád jako na služební cestě. Mám hodně práce, takže teprve teď jsem měl první volný víkend, šel na procházku se známými a konečně byl na Petříně! Krásné místo. 

Tak to vypadá, že První republika vám změnila život. Někteří o ní dokonce říkají, že je to takové české Panství Downton...
Downton Abbey je hezká inspirace, ale je z ní cítit i velkorysý rozpočet. První republika je každopádně alternativa vůči tomu, co jsem dosud dělal. Vážím si toho, že jsem dostal příležitost stát se součástí takového projektu. Je to melodrama, trochu sladké, trochu idealizované, ale hlavní věc je, že si našlo svého diváka. 

 Vaše čeština je výtečná, opravdu klobouk dolů. Prý se lidé dokonce sází o to, jestli je vaše postava nadabovaná?
Děkuji. Když se bavím s Čechy, tak automaticky ze slovenštiny přecházím na češtinu. Důležité bylo pro mne najít knoflík, kterým budu ovládat přepínání mezi jazyky, aby se navzájem neovlivňovaly. Zkouším si to na pumpě, v obchodě, v restauraci. Ale improvizovat v divadle ani rapovat bych v češtině určitě nemohl. 

Můžete nám prozradit něco o připravovaném projektu 1914?
Jde o koprodukční projekt Národních divadel. Zkoušíme denně už měsíc od devíti od rána do desíti do večera. Styl práce režiséra Roberta Wilsona mne neskutečně baví. Pro něj je text zajímavý jen zvukově, ne významově. Herci musí být k dispozici nalíčení a v kostýmech a Robert třeba celý den řeší filtry na světla. Stojíme tam i šest hodin, někdy beze slova, ale stát tam stojí za to. Tam jinak plyne čas, člověk je v jiném vesmíru, kam nepatří nic, co by nás vyrušovalo v našem nadšení z práce. 

Jak jste na tom s příkladně kladným Vladimírem? Máte ho rád?
Je pro mě vlastně novinkou to, že hraji takhle kladnou postavu. Na Slovensku mě v seriálech zaškatulkovali jako drsného macho muže. Bude to nejspíš tím, ze mám dva metry a hranaté rysy. Ale víc jsme si podobní s Vladimírem Valentou, taky jsem někdy až moc hodný a podobný ťunťa!

Ján Koleník

  • Slovenský herec se narodil v Banské Bystrici 11. listopadu 1979.
  • Vystudoval VŠMU v ročníku Emila Horvátha. 
  • Od roku 2004 je členem činohry Slovenského národního divadla.
  • Mezi jeho nejvýznamnější divadelní postavy patří: Valene (Osiřelý západ), král František (Král se baví), Oront (Misantrop), Jago (Othello), Bassanio (Kupec benátský), Antonius (Antonius a Kleopatra). Známý v Čechách je díky Letním shakespearovským slavnostem. 
  • Účinkoval v seriálech Mezi námi, Panelák, Nikdy neříkej nikdy, Zlomek vteřiny. Momentálně ho můžete vidět v seriálu ČT První republika, kde hraje postavu Vladimíra Valenty. Na konci dubna bude mít premiéru v pražském Národním divadle v inscenaci 1914.


Komentáře

Hlavní zprávy

Jaroslav Dušek a Čtyři dohody jdou proti překupníkům lístků

Jaroslav Dušek - ČTYŘI DOHODY
vydáno 17. ledna 2018  18:59

Nový úder proti nepoctivcům přeprodávajícím lístky na kšeft je dobročinná dražba.  celý článek

Na vyhození? Ne, do druhého kola

Typický pohled na sběrný dvůr
vydáno 17. ledna 2018  18:20

Praha otevře v Holešovicích centrum odložených věcí. Zásobovat ho budou také sběrné dvory. Otřískané, staré, ale přitom stále funkční věci nevyhazovat....  celý článek

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
vydáno 17. ledna 2018  16:48

Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc...  celý článek

Opatrní Češi. Uzavřeli nejvíc smluv o majetku

Svatební veletrh v hotelu Diplomat 2011
vydáno 17. ledna 2018  15:56

Než zaznějí svatební zvony, míříme stále častěji k notáři kvůli riziku. Podle odhadů statistik se loni uzavřelo v Česku kolem padesáti tisíc manželství....  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám