metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Dalších 8 fotografií v galerii
Herečka Martha Issová | foto: Lukáš Bíba / MAFRA / Profimedia.cz

Rozhovor: Stále čekám na telefon z Hollywoodu, říká herečka Martha Issová

  7:00
Martha Issová doslova klame tělem. Kdyby se sestavoval žebříček českých hereček čistě dle fyzické výšky, skončila by spíš na jeho chvostu. Přitom patří mezi největší herecké osobnosti své generace. Z každé role, i z těch epizodních, dokáže díky nepřehlédnutelnému temperamentu učinit událost, přesvědčivě ztvárnila pestrou škálu postav. Brzy vstoupí do kin celovečerní pohádka Sedmero krkavců od Boženy Němcové, kterou natočila s Alicí Nellis.

V čem je práce na pohádkovém příběhu pro herce specifická?
Skutečnost, že se jedná o pohádku, podle mého názoru žádná specifika nepřináší. Ovšem fakt, že jde o pohádku Sedmero krkavců, už jich nese celou řadu. Například vytrhat holýma rukama lán kopřiv, válet se v jeskyni v obrovském pichlavém ptačím hnízdě nebo běhat v deseti stupních nad nulou tatranským potokem je tak specifické, že na to v životě nezapomenu.

Vaše hrdinka, dívka Bohdanka, se musí blýsknout coby švadlena, aby své bratry zachránila z prokletí. Jak si vy osobně vedete s jehlou a nití? Jste hospodyňka jak ze Starého Bělidla, abychom zůstali u Boženy Němcové?
V tomto směru by ze mě asi Babička velkou radost neměla. Nicméně dala jsem do toho všechno! Šikovný střihač si s tím, doufejme, poradí. To paní režisérka, to je jiná káva. Ta seděla u tkalcovského stavu několik hodin a mám pocit, že si o něj napsala i Ježíškovi.

Pohádka stojí také na samém začátku vaší filmografie. Jak vzpomínáte na natáčení Princezny, které nesměla na slunce?
To od vás není hezké! Snažím se na ni nevzpomínat vůbec. Když se v téhle pohádce vidím, ještě stále je to pro mě traumatizující, přestože od natáčení uběhlo už opravdu hodně času a trocha nadhledu by jistě neuškodila… Bylo mi patnáct a motala jsem se v televizních kulisách skutečně velmi prkenně. Nicméně mě do ní obsadil režisér Vladimír Drha, kterého mám upřímně ráda, jsem mu vděčná za svoje první zkušenosti před kamerou. Od začátku ve mne věřil, i když upřímně nechápu na základě čeho.

Vybavíte si, jakým vy jste byla v dětství hltačem pohádek?
Pohádky jsem, jako asi většina dětí, milovala. A nejvíc ty temné! Třeba Andersenovo Děvčátko se sirkami jsem chtěla číst pořád dokola. Myslím, že pohádka musí obsahovat i děsivé chvilky, protože katarze je pak o to silnější. Nebo si člověk alespoň intenzivněji pamatuje, jaké z ní plyne poučení.

Raději jste se na ně dívala v televizi, nebo si pamatujete více ty z podání rodičů?
Vzhledem k tomu, že mi rodiče dost dlouho existenci televize tajili, nejvíce pohádek jsem znala z knížek. Později jsem se díky kamarádům ze školky dozvěděla, že je taková kouzelná bedna, ve které jdou v neděli ráno pořady jen pro děti, ale knížky pro mě byly asi nejzásadnější. Rodiče nám hodně četli, čímž způsobili, že jsme si pak hodně četli sami, a musím říct, že znám málo lepších věcí, než je sednout si sama s knížkou a nořit se do světů, které znají jen hranice vlastní fantazie. Ale zároveň si moc dobře vzpomínám, jak jsme přijeli na prázdniny do Sýrie, kde měli babička s dědou něco naprosto nevídaného, totiž video, mně byly čtyři a koukala jsem na Disneyho Mauglího nejmíň dvakrát denně měsíc v kuse.

Z nové pohádky Sedmero krkavců
Natáčení nové pohádky Sedmero krkavců

Z natáčení nové pohádky Sedmero krkavců

Seznámila jste se tedy také s arabskými pohádkami?
Ano, jednak jsem měla oblíbenou knížku, kterou jsme si četly s mojí českou babičkou, ta se jmenovala Malý Muk, potom samozřejmě Pohádky tisíce a jedné noci a občas nám táta překládal arabské knížky, dodnes si pamatuju básničku z jedné z nich: „Hoř, hoř ohýnku, raduj se, tancuj Prďulínku.“ Nevím, jestli to byl překlad doslovný, každopádně arabské pohádky jsem měla hodně ráda.

Dneska už sama brousíte ostruhy jako vypravěčka pohádek své dvouapůlleté dceři Františce. Jak jste v tom úspěšná?
To máte pravdu, naše Fany na pohádce před spaním trvá a vzhledem k tomu, že zatím nechce, abychom je četli, ale musíme si je vymýšlet, je to někdy poměrně vysilující. Zvlášť když se mi chce často spát mnohem dřív než jí. Nicméně mám tyhle chvilky před usnutím moc ráda a vracím se díky ním do dětství. Vyprávět dětem pohádky je pro život naprosto zásadní!

Jak se pro vás změnil svět od doby, kdy se na něj díváte také očima Františky?
Takhle bych to neřekla. Já se na svět pořád dívám svýma očima, jen mi ona ten můj už poněkud zúžený pohled velmi rozšířila. Jak jsem před chvílí řekla, skrze ni se vracím zpátky k věcem, na něž jsem zapomněla, přestože mě formovaly. Díky ní jsem mnohem shovívavější a tolerantnější, fascinují mě věci, kterými mě před pár lety absolutně nenapadlo se zabývat, jsem schopna hodinu sedět v koupelně na zemi u lavoru a míchat lektvary ze šampónů, pudrů, mýdel, což je pro člověka vždycky dobré.

Ve hře Nahniličko
Ve hře Nahniličko

Ve hře Nahniličko

Potkala vás na divadle někdy zkušenost s hledištěm plným dětí?
Ano. A byl to slušný průklest! Čapkův Loupežník, deset ráno, vy hrajete zamilovanou naivku. Nepublikovatelné komentáře. Ale nakonec děti vždycky zjihly.

Jaká kdy byla vaše nejmenší role na filmovém plátně? Byla to květinářka ve filmu vašeho partnera Davida Ondříčka Ve stínu?
Květinářka byla moje nejmenší role ve filmu. A doufejme, že tomu tak i zůstane! Paradoxně jsem ji, myslím, získala, protože jsem spala s režisérem.

Patříte mezi herečky, které na nabídku role kývnou, teprve až si spočítají, kolik stránek zabírá ve scénáři?
Vzhledem k tomu, že neumím moc dobře počítat, to není můj případ.

Ve snímku Zoufalci se jeho režisérce Jitce Rudolfové stalo, že se jí scény, v nichž jste spolu s jinými hrála i vy, do filmu nakonec nevešly. Jak herec takovou zprávu přijme?
Vy jste ale informovaný! Protože mi Jitka Rudolfová tvrdila, že tu scénu rozhodně nevystřihla kvůli mně, že spíš z dramaturgického hlediska nebyla pro vyprávění příběhu hrdiny Vaška Neužila tolik podstatná, jsem tu zprávu přijala dobře. Ještě že jsem tak natvrdlá! Zřejmě mě to zachraňuje před nějakou hlubší frustrací!

Dramatizace Goethoho románu Spřízněni volbou
Dramatizace Goethoho románu Spřízněni volbou

Dramatizace Goetheho rimánu Spřízneni volbou

Vaší zatím nejvýraznější filmovou rolí je Ofka z Dětí noci, za kterou jste zcela právem získala cenu v Karlových Varech. Jak vám bylo ve společnosti téhle hrdinky, která by mohla směle kandidovat na post nejprotivnější postavy v historii českého filmu?
Ač se to zdá podivné, ve společnosti Ofky mi bylo krásně. Nejdřív jsem si myslela, že když hraju takovou temnou a nespokojenou bytost, budu muset v téhle náladě být i já. Nicméně hned během prvního natáčecího dne jsem zjistila, že u mě tenhle systém vůbec nefunguje. Že mě to naopak ruší, protože pak ztrácím lehkost a radost ze hry. Čili jsem se na to vybodla, užívala si, že můžu pracovat s lidmi, kteří mě inspirují, což v případě filmu Děti noci opravdu platilo v plné míře, a do Ofky jsem se naplno propadala jen před kamerou. Ale naprosto vaši otázku chápu, už když jsem četla scénář, měla jsem chuť jí dát pár facek! A děkuju za kompliment, to člověka vždycky potěší.

Když osud nedopřál Alici Nellis natočit Lidice, odešla jste z tohoto velkofilmu i vy. Bylo to tenkrát pro vás náročné rozhodnutí?
Bohužel pro mě musím říct, že taková frajerka nejsem. Neodešla jsem z loajality k Alici, ale z důvodu nemožnosti domluvit se s producenty. Byla to pro mě tehdy věc principu. Náročné to bylo dost, ale nelituju toho.

Přečtěte si nové číslo našeho magazínu Metro

  • Točíme suši rolky. Na přípravu japonské pochoutky musíte mít především šikovné prsty.
  • Dokážete přistát s raketoplánem? Na výstavě Gateway to Space můžete zjistit, jaké to je být kosmonautem.
  • Rychlost života se zvyšuje, lidem je z toho zle. Zkušený lékař Jan Hnízdil léči podstatu nemocí a ne jejich projevy.

Není to tak dlouho, co jste se vrátila z několikaměsíčního pobytu v L. A., kde jste i absolvovala herecký workshop. Dozvěděla jste se na něm o herectví něco nového?
Nového nic, ale znovu jsem si připomněla, proč mám tuhle profesi ráda, proč jsem ji chtěla dělat, co všechno mě na ni láká a jak je dobré na sobě pracovat. Bylo to velmi inspirativní.

Snila jste někdy sen o kariéře v zahraničí? Čekala jste ve skrytu duše na „telefon z Hollywoodu“?
Samozřejmě! Sním o ní stále a čekám!

Jaká nabídka by vám teď udělala největší radost?
Momentálně by to asi byla nabídka: „Klidně spi, my to ráno zvládnem.“.

Martha Issová

  • 22. března slaví 34. narozeniny
  • Její matka je herečka Lenka Termerová, otec kameraman Moris Issa, z jehož přízně v Marthiných žilách koluje i syrská krev. Sestřenice Klára je rovněž herečka.
  • Kvůli pracovnímu vytížení nedokončila studia herectví na Státní konzervatoři, studovala také zpěv na Ježkově konzervatoři.
  • Točí už od roku 1996, vytvořila řadu rolí v televizi, na filmovém plátně zaujala např. ve snímcích Děti noci, Tajnosti, Mamas & Papas či Líbáš jako bůh.
  • Prošla Divadlem na Fidlovačce, Bez zábradlí, v Řeznické, od roku 2005 je její domovskou scénou Dejvické divadlo. Hostuje v La Fabrice (Krasavice interkontinentální) a v Divadle Kalich (Nahniličko).
  • S režisérem a scénáristou Davidem Ondříčkem má dceru Františku.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek