metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Rulandské modré se v pražské Troji pěstuje již od dob panovníka Karla IV.

  16:52
Vinice sv. Kláry je usazená v srdci Trojské kotliny a patří mezi nejstarší vinice vůbec. Jak se jí daří a co plánuje na blížící se vinobraní, odpovídala deníku Metro Vladimíra Egertová, vedoucí vinice. Ta již od roku 1995 spadá pod křídla Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Další 1 fotografie v galerii
Vladimíra Egertová, vedoucí vinice | foto: BZHMP

Jak vlastně vinice získala svoje jméno?
Vinice sv. Kláry má název podle kaple sv. Kláry, která přímo na vinici stojí. Kaple je zasvěcená sv. Kláře, patronce a jmenovkyni stavebníkovy ženy Kláry Bernardiny, svobodné paní z Malzanu. O výstavbě kaple bylo rozhodnuto na konci 17. století. Protože lidé žijící v okolí Trojského zámku se kvůli častým povodním nemohli dostat na bohoslužby do Prahy, zažádal hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v létě 1691 o povolení vystavět jim zde kapli. Její interiér je velmi prostý, tvoří ho jediná místnost s cihlovou podlahou a plochým stropem. Dnešní oltář byl pořízen okolo roku 1924. Obraz nad oltářem je barokní, představuje Nejsvětější Trojici s Pannou Marií a s františkánskými světci. Krucifix pochází z poloviny 18. století.

Proč vinice vznikla zrovna zde?
Vinice sv. Kláry je tu již historicky. Byla zde zřejmě již za panování Přemysla Otakara I. – okolo roku 1228. V té době náležely klášteru sv. Jiří na Pražském hradě poplužní dvůr a dvě usedlosti v Ovenci, dnešní Bubeneč a Troja. Součástí dvora byly pole, louky, vinice, štěpnice a řeka. Nicméně první písemné zmínky o pražských vinicích se objevují z doby vlády císaře Karla IV., který 16. února 1358 vydal nařízení o zakládání vinic – a to na všech jižních svazích do tří mil okolo Prahy. S jistotou tedy víme, že vinice byla i na tomto místě. Největšího rozkvětu dosáhlo pražské vinohradnictví za vlády Rudolfa II., tehdy vinice sv. Kláry byla nedílně spojena s Trojským zámkem. Vinice zde byla nepřetržitě až do roku 1925. V tomto roce byla změněna na zahradu. Obnovena pak opět byla okolo roku 1952 a v roce 1995 přešla pod správu Pražské botanické zahrady.

Je pravda, že jednu dobu byl v Troji místo vinice třešňový sad? Měla někdy vinice namále?
Krátké období, kdy nebyla vinice udržována a kdy tu na několik let vznikl třešňový sad, bylo právě někdy mezi lety 1930 a 1950. Vinice měla namále při různých válečných konfliktech, jako byla například třicetiletá válka. Velkou katastrofou pro vinice v celé Evropě bylo zavlečení mšičky révokaza – na přelomu 19. a 20. století. Tento hmyz i vinohrad sv. Kláry de facto zlikvidoval. Následně byla vysázena nová réva a vinice byla obnovena.

V botanické zahradě v pražské Troji najdete vinotéku sv. Kláry, ve které můžete...

Jak se vinici daří dnes?
Současná vinice, která je součástí botanické zahrady, je rozdělena na dvě části – ukázkovou a produkční. Celkem se zde pěstuje 120 odrůd, většina patří mezi ukázkové odrůdy, pouze devět odrůd využívá vinice pro výrobu vína.

Převládá některá odrůda?
Dominantní jsou tu dvě odrůdy, a to Rulandské modré, které se tu právě pěstuje již od dob Karla IV., a dále ryzlink rýnský. Dalšími produkčními odrůdami jsou: Rulandské šedé, Müller Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Tramín červený a z červených ještě Modrý Portugal a Neronet. Z vinice máme radost, vína zde pěstovaná jsou velmi kvalitní – což se odráží i v samotné produkci. Plocha vinice je 3,5 hektaru a výtěžnost je 18 až 24 tun hroznů za rok.

Už se to blíží

  • Jedno pódium, dva dny živé hudby a hlavně víno a burčák. Vinobraní na vinici sv. Kláry se letos koná o víkendu 17. a 18. září.
  • Buskeři Peter Juhás a Radovan Hanko, kapely Funk Corporation a OffBeat Orchestra nebo Vínohrátky pro malé i velké. To je jen malá ochutnávka z programu. Více na botanicka.cz.

Za chvíli se koná vinobraní. Čím bude letos jiné?
Bude se jednat o tradiční vinobraní na vinici sv. Kláry, což znamená, že se vracíme k vinobraní tak, jak je návštěvníci znají. Loni jsme byli nuceni z důvodu nepříznivé situace udělat vinobraní v menším měřítku a představili jsme pouze naši vlastní produkci. Letos opět návštěvníci ochutnají kromě našeho vína i víno dalších českých a moravských vinařů a mohou se samozřejmě těšit na burčák, bílý i červený, a dobré jídlo a dobrou zábavu. Co bude v letošním roce jiné, je to, že se vinobraní bude odehrávat pouze v části vinohradu a dále v areálu Ornamentální zahrady – kde bude soustředěn i program. Náš viniční domek totiž v současné době prochází rekonstrukcí, mimo jiné tu vzniká nový degustační prostor. Těšíme se, že jej budeme moci využít již příští rok. Novinkou letošního roku, kterou mohou milovníci našeho vína ochutnat, jsou naše vlastní sekty, a to z odrůdy Rulandské modré, z níž vznikl sekt růžový, bílý, a pak sekt – rosé – z Modrého Portugalu. Během vinobraní se také zájemci mohou zúčastnit komentované prohlídky vinohradu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek