metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Výšková budova Sandry na Jižním Městě.
Větší foto
Výšková budova Sandry na Jižním Městě. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Sandra se změní, lahve už z oken házet nebudou

18. června 2018  10:40 Pavel Hrabica Metro.cz
Výškovou budovu tyčící se nad stanicí metra Opatov, která nepatří k chloubám Jižního Města, čeká změna.

Krátce po listopadu 1989 sloužila Sandra také jako ubytovna po poslance tehdejšího federálního československého parlamentu. Nakonec se z věžáku stal průchozí dům pro dočasně bydlící, od nás i ze zahraničí. Rušení pořádku, opilost, rvačky a další výtržnosti, i to byl a je každodenní život ubytovny. Naposledy tu hořela již poněkolikáté na parkovišti auta. Výjimkou nejsou ani prázdné lahve od alkoholu házené z oken ubytovny.

Brzy by však vše mělo být jinak. Jednu z nejrizikovějších lokalit Prahy 11 čeká výrazná proměna, kdy projde komplexní rekonstrukcí. Místo ubytování pro zahraniční dělníky v objektu nově vzniknou byty pro mladé rodiny, seniory, hasiče, lékaře nebo učitele.

„Ubytovnu Sandra jsme zdědili po minulé garnituře s pochybným nájemcem, který pokoje pronajímal osobám ještě pochybnějším,“ uvedl zastupitel magistrátu i Prahy 11 Ondřej Prokop. „Prvním logickým krokem tedy z naší strany bylo ukončení nevýhodné nájemní smlouvy a převzetí přímé kontroly nad tím, kdo v ubytovně fyzicky bydlí,“ dodává zastupitel Prokop.

Utrpení obyvatel z okolí ubytovny se sice převzetím Sandry zmírnilo, ale situace stále nebyla ideální. Proto připravila městská část projekt komplexní revitalizace objektu s cílem rozšířit bytový fond městské části o dostupné bydlení. S rekonstrukcí pomůže Praze 11 hlavní město, dotaci ve výši 200 milionů korun už schválilo pražské zastupitelstvo.

Projekt počítá především se zvýšením standardu, a proto se počet bytů sníží ze 193 na 174. Kromě stávajících garsonek přibudou i dvou-, tří- a čtyřpokojové byty. Praha 11 bude poté budovu využívat k bydlení pro specifické skupiny obyvatelstva, které jsou důležité i pro chod městské části.

Aby se v budoucím bytovém domě i v jeho okolí zvýšila bezpečnost, chce městská část Praha 11 například účinněji zasahovat do toho, kdo bude v objektu bydlet. Aby se ze současné ubytovny Sandra nestalo opět ghetto pro menšinové skupiny obyvatelstva, chce tomu městská část předejít například vhodnou skladbou nájemníků. Také se plánuje pružnost v délce trvání jednotlivých nájemních smluv.

Pražský magistrát plánuje podobně jako Sandru rekonstruovat také sousední budovu bývalého hotelu Opatov. Ten má po stavebních úpravách, podobně jako Sandra, sloužit k ubytování lidí, kteří mají sice pravidelné příjmy, ale z objektivních důvodů nižší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám