metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Usedlost Šatovka.
Větší foto
Usedlost Šatovka. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Šatovka se změní, počkáme si roky

16. března 2018  9:56 Filip Jaroševský Metro.cz
Snaha squaterů, kteří začátkem února na týden demonstrativně obsadili roky nevyužívanou usedlost Šatovka v Praze 6, nepřišla nazmar. Rada hlavního města tento týden odsouhlasila změnu územního plánu, kterou se má změnit funkce budovy z čistě obytné na budovu veřejného vybavení.

Šestá městská část čeká na tuto změnu již bezmála sedm let a plánuje zde vytvořit místo pro setkávání a přednášky určené zejména seniorům. V zahradě budovy chce zbudovat menší domky, které by sloužily seniorům jako místo k bydlení. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře však musí radnice nejprve připravit projekt a získat stavební povolení. Od změny územního plánu, kterou musí potvrdit zastupitelé, do zahájení rekonstrukce uplyne podle něj tři až sedm let.



Opoziční zastupitel Prahy 6 Jakub Stárek tvrdí, že by mohlo však současné vedení radnice udělat v otázce Šatovky více. Stejného názoru je také náměstkyně primátorky a pražská radní pro územní rozvoj Petra Kolínská. Starosta Kolář podle ní neumí hospodařit se svěřeným majetkem. „Starosta v roce 2016 slíbil Pražanům, že v roce 2018 bude Šatovka opravená a budou v ní opět moci bydlet lidé. Dnes tvrdí, že s Šatovkou nemůže nic dělat. V domě přitom mohli celou dobu nepřetržitě bydlet lidé, objekt je v územním plánu veden jako plocha čistě obytná,“ řekla deníku Metro Kolínská.

Praha 6 by podle Kolínské měla vrátit všechny objekty, o které se neumí dlouhodobě postarat. Mezi ně patří například opuštěný obytný dům na adrese Dejvická 4, objekt na adrese Evropská 4 nebo zrekonstruovaný dům v Radimově 8 známý jako „břevnovský mrakodrap“.

Squateři v Šatovce

  • Skupina squaterů v únoru plánovala udělat v usedlosti prostor pro setkávání lidí.
  • Podle policie se dopustili trestného činu a devíti squaterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací.
  • Poslední obyvatelé se z budovy odstěhovali v roce 2011 a nájemci nebytových prostor roku 2015.



Komentáře

Hlavní zprávy

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článek



Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám