metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Čtvrtek, 18. ledna 2018. Svátek má Vladislav.
BMW 5 GT se pomalu loučí. Stále ale má co nabídnout.
Dalších 8 fotografií v galerii
BMW 5 GT se pomalu loučí. Stále ale má co nabídnout. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Šestistěžňový křižník BMW 530d xDrive Gran Turismo

10. června 2017  8:07 Petr Holeček Metro.cz
Je to hatchback, SUV, nebo kupé? Sporťák nebo limuzína? Gran Turismo je zvláštní a netradiční disciplína.

Když vytáhnete na klikaté okresky jižních Čech BMW 530d xDrive Gran Turismo, chvilku musíte přemýšlet, kde že to vlastně sedíte. Můžete v něm klidně odvézt partu vodáků na Lužnici, protože se s bagáží i pádly do této obří podivnosti pohodlně vlezou.Fotogalerie

Klid neztratíte ani na lesní cestě k tábořišti, auto je o fous vyšší než ostatní mnichovské sedany a má pohon všech kol xDrive. A pak (závodníci, prosím, nečtěte dál) i sportovní jízda s tímto zvláštním modelem dává řidiči dostatečný klid při předjíždění. Karoserie se sice kvůli své výšce o něco více naklání, ale na takové to běžné sportování v mezích zákona je v pohodě.

Oficiálně je to tedy liftback a pro vodáky asi není. Automobilka BMW se svým nápadem Gran Turismo vyrukovala už v roce 2009, facelift model prodělal v roce 2013. Bachratý design podobný jako u Porsche Panamery se ne každému zamlouvá, ale své zákazníky si našel. [16]Když to přeženeme, je to taková sedmá řada pro chudší – je stejně dlouhá, ale ve výbavě a luxusu osekanější. Například dozadu prezidenta neposadíte.

Na druhou stranu, místa nad hlavou máte jako v BMW X5 a kufr (590 litrů) se otevírá jako u Škody Superb, buď celý zadek jako u liftbacku, nebo neobvykle jen zadní čelo.[17][18] To všechno mělo primárně podpořit prodeje v USA, tam mají mixy obřích aut rádi.

Ačkoli bylo BMW 5 GT inspirací pro GT i u třetí řady, do nového s číslem 5 se BMW zrovna nehrne. Objeví se podle spekulací až v šesté řadě, přičemž se už prý nevyrábí a k dispozici jsou jen skladové vozy. Model má však stále co nabídnout. Stáří je na interiéru znát, ale ovládací prvky jsou na svých místech a perfektní jsou pohodlné sedačky a věnec volantu. Také s infotainmentem nebyl problém, byť už také nese prvky stáří.

Zatímco na zmíněných okreskách je dynamická jízda limitována dvoutunovou vahou, trochu nekomunikativním řízením a vyšší stavbou karoserie, na dlouhé dálniční přejezdy je BMW 5 GT přímo zrozené.

Pod kapotou testovaného auta byl šestiválcový naftový motor s označením 30d spolupracující s osmistupňovou automatickou převodovkou. Výkon 258 koní a točivý moment 560 Nm. Zrychlení: stovka za 6,2 sekundy.

Auto má tedy síly na rozdávání, od čehož se také odvíjí spotřeba. Při dvě stě dvaceti sice točí krásných 2600 otáček, ale spotřebu má pak průměrně 10,5 litru nafty. S klidnou jízdou se dostanete na osm litrů. Cena modelu už v této době bude zřejmě na domluvě s prodejcem, startuje se však na 1,5 milionu, námi testovaný model vyjde ještě o další milion dráž.Komentáře

Hlavní zprávy

Jaroslav Dušek a Čtyři dohody jdou proti překupníkům lístků

Jaroslav Dušek - ČTYŘI DOHODY
vydáno 18. ledna 2018  16:22

Nový úder proti nepoctivcům přeprodávajícím lístky na kšeft je dobročinná dražba.  celý článek

Pravidla osobního bankrotu se změní

(Ilustrační snímek)
vydáno 18. ledna 2018  15:16

Oddlužení bude snazší. Ale jen pro ty, kteří o to opravdu stojí.  celý článek

103. narozeniny s úsměvem na rtech? Ano. Ve Vršovicích

Jubilantce Vlastě Svobodové blahopřeje starosta Prahy 10 Vladimír Novák i pes...
vydáno 18. ledna 2018  14:21

Toužíte tu být do sta a více let? Pak milujte lidi, pochutnávejte si na meruňkových knedlících, hrajte šachy, dovádějte se psy. Jako Vlasta Svobodová z...  celý článek

Sloupek Vlastimila Vondrušky: Quo usque tandem, Jourová?

Vlastimil Vondruška
vydáno 18. ledna 2018  13:13

Tyhle pitomosti se prý dělají kvůli nám, spotřebitelům. Ptám se, kudy chodím.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám