metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
U studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově se vyskytuje několik mužů...
Ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

Sexuální harašení v Česku. V práci ho zažila třetina lidí

30. listopadu 2017  7:26 Filip Jaroševský Metro.cz
Sexuální skandály se netýkají jen hollywoodských herců. Oběťmi jsou stále častěji i Češi.

Ve světle celosvětové vlny vystupování obětí sexuálního obtěžování, kterou spustila řada obvinění vlivných osobností filmového průmyslu, herců či sportovců, nejsou pozadu ani Češi. Vypovídají o­tom data zaměstnaneckého portálu VímVíc.cz, se kterým se o své nepříjemné zkušenosti na pracovišti podělilo několik set dobrovolníků.

Znásilnění v Česku

20 000

V České republice je každý rok znásilněno podle různých odhadů 7500 až 20 tisíc lidí. Jen zanedbatelný počet z­nich ale čin nahlásí a ve finále soudy potrestají pouhá dvě procenta pachatelů. Vyplývá to ze zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International z roku 2015.

„Podle našich zjištění se s­určitou formou obtěžování se sexuálním podtextem, byť mohlo jít pouze o nevhodné poznámky nebo žerty, setkaly, 33 procent lidí. Více se s­tímto problémem setkávají ženy,“ řekl deníku Metro šéf portálu Michal Hardyn.

V Česku se otevírá mnohdy opomíjené téma především díky globální iniciativě na sociálních sítích. Právě zde se totiž minulý měsíc začalo hojně objevovat heslo „me too“, tedy v překladu „já také“. Pod tímto heslem se lidé na sociálních sítích se svou zkušeností se sexuálním obtěžováním nebo napadením svěřují.

Hashtag #MeToo už použily například americké herečky Angelina Jolie nebo Gwyneth Paltrow. Česká eurokomisařka pro genderovou rovnost Věra Jourová rovněž přiznala, že se ve svém životě setkala se sexuálním násilím. „Je to velmi starý příběh z­mého mládí, což už je nějakou dobu zpátky. Přestože lidé kolem přihlíželi, nikdo mi nepomohl. Pro mě je do- dnes velice nepříjemné si na to vzpomenout. Hlavně na tu pasivitu lidí a na to, že se má za to, že je to snad správně,“ uvedla Jourová bez dalších podrobností v říjnu při zasedání v Bruselu.

Sexuální obtěžování

Vlnu výpovědí „me too“ na sociálních sítích vyvolala herečka Alysse Milanová, jež vyzvala ženy, aby zveřejnily své zkušenosti.

V Česku je sexuální obtěžování zákoníkem práce definováno jako „jakákoliv forma nežádoucího ústního nebo jiného než ústního projevu sexuální povahy, jehož cílem nebo

výsledkem je narušení důstojnosti osoby, zejména když se vytváří zastrašující, nepřátelské, ponižující, pokořující nebo urážející prostředí“.

O závažnosti tématu pro evropské země svědčí statistika Agentury EU pro základní práva, podle níž se ke zkušenosti se sexuálním násilím od 15 let věku přihlásilo 51 procent žen.

Na vlnu nejen hollywoodských obvinění reagoval také režisér Jiří Adamec. Ten před několika dny na iDNES.tv v­pořadu Rozstřel řekl, že ačkoliv se se sexuálním obtěžováním u filmu osobně nikdy nesetkal, nejde o nic nového. Sám se podle svých slov také nesetkal s nabídkou sexu výměnou za roli. 

Téma sexuálního obtěžování dostal do hledáčku veřejnosti i médií americký filmový producent Harvey Weinstein. Ten údajně znásilnil Asii Argentovou a­začínající herečku Lucii Evansovou. Desítky žen (mezi nimi i Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale, Mira Sorvino a Angelina Jolie) přiznaly, že se jim dostalo nemístných návrhů i následného vyhrožování.

Reakce producentské firmy The Weinstein Company, ve které sexuální predátor působil více než 10 let, byla rychlá. Weinstein dostal padáka a zároveň byl vyloučen z řad hollywoodské komory obchodníků. Dlouhodobější volno si kvůli sexuálním obviněním vzal také režisér Toy Story a zakladatel společnosti Pixar John Lasseter, radost nemá v Hollywoodu nyní ani ten, kdo má pracovně co do činění s Kevinem Spaceym. 

Ve světle obvinění ze sexuálních obtěžování čtrnáctiletého herce Anthonyho Rappa, kterého se prý Spacey dopustil v­roce 1986, bylo pozastaveno natáčení šesté série populárního seriálu Dům z karet. Režisér amerických velkofilmů – Ridley Scott – se dokonce rozhodl dva měsíce před premiérou svého dramatu Všechny prachy světa přeobsadit Spaceyho v titulní roli hercem Christopherem Plummerem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám