metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Vaginální problémy trápí řadu dívek a žen.
Větší foto
Vaginální problémy trápí řadu dívek a žen. | foto: Profimedia.cz

Sezona vaginálních mykóz je tady. Jak se vyhnout svědění?

1. července 2018  9:49 Kamila Hudečková
Poševní infekce doprovázené svěděním a pálením patří mezi nejčastější potíže, které nutí ženy k návštěvě ordinací gynekologů.

Mykotické infekce jsou způsobeny kvasinkami, nejčastěji druhem Candida Albicans.Kvasinková infekce se může objevit po narušení poševního prostředí například po bazénu, vířivce, sauně, stejně jako po pohlavním styku nebo při léčbě některými antibiotiky. Existuje mnoho mýtů, které kolem mykóz panují. Jaké jsou ty nejčastější?

Svědění rovná se mykóza

Příznakem mykózy je výtok, otok či zarudnutí postiženého místa, a především nepříjemný svědivý pocit. Je úporný a asi nejvíce jej ženy pocítí v klidu a v teple. Svědění ale může ukazovat i na jiný problém a tím je bakteriální vaginóza. V lékárnách je k dispozici řada volně prodejných antimykotik, pokud se však nejedná o vaginální mykózu, pravděpodobně nepomohou.

Proto svědění rovná se mykóza nemusí být pravda, proto svůj problém konzultujte s odborníkem.

Příčinou je chabá hygiena

Mykóza nemusí být příznakem nedostatečné hygieny, ale i té přehnané. Ženy s výtoky často zkouší nejrůznější po domácku vyrobené výplachy, deodoranty, parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Všechny tyto faktory však ovlivní a zpravidla zhorší křehkou poševní rovnováhu. Za vznikem mykóz ale může být i nevhodné oblečení, jako jsou mokré plavky, neprodyšné kalhoty či punčocháče, dále dietní chyby – nadměrná konzumace cukrů, stres či poranění poševní sliznice.

Když příznaky neodezní Existuje řada moderních přípravků určených k tří-, nebo dokonce jednodenní léčbě mykózy. Tato doba však nestačí k úplnému vyléčení infekce a zhojení poševní sliznice, která byla díky mykóze poškozena, a je proto možné, že podráždění či svědivé pocity v menší míře přetrvají ještě několik dní. Jsou však i případy, kdy je lepší zvolit spíše léčbu dlouhodobou a to ve užití antibiotik jak lokálních, tak systémových.

V tomto případě je dobré před zavedením lokálního antibiotika udělat léčivý výplach, který podpoří i růst vlastních laktobacilů, které jsou pro udržení přirozeného vaginálního prostředí nezbytné.

Jak na intimní hygienu

  • Nejpříhodnější je pravidelné sprchování.
  • Deodoranty nebo parfémované toaletní pomůcky a intimní mýdla mohou zhoršit poševní rovnováhu, takže ke každodenní hygieně využijte raději čistou vodu.
  • Při menstruaci používejte vložky bez fólie a vložky i tampony často vyměňujte. Vše, co zhoršuje prodyšnost, zvyšuje možnost vzniku vlhké zapářky, která je častým důvodem pro rozvoj vaginální mykózy.
  • Když se na delší cestě nemůžete osprchovat, vezměte si s sebou vlhčené ubrousky určené pro intimní hygienu nebo k oplachu či výplachu požijte předpřipravený roztok.Komentáře

Hlavní zprávy

Posedlost přináší hlavně trable a divák už se těší na konec

Jiří Konvalinka dře ve filmu na kole velmi často.
vydáno 26. září 2018  15:45

Film Domestik, který byl v soutěži v Karlových Varech, jde zítra do kin.  celý článek

Zboží budou rozvážet tramvaje

Jakub Landovský, kandidát ČSSD na primátora   (29.8.2018)
vydáno 26. září 2018  14:31

Jakuba Landovského nominovala na funkci pražského volebního lídra a do křesla primátora ČSSD. Syn velkého českého herce působil v předchozích letech na...  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: U stánků na levný burčák

Pavel Maurer
vydáno 26. září 2018  11:11

Burčák je známý především v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie, píše Pavel Maurer ve svém sloupku.  celý článek

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám