metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Sklizeň jablek.
Sklizeň jablek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Sezonní práce. Jak pracovat legálně a platit menší daně

11. června 2017  11:05 Metro.cz
S příchodem teplejšího počasí roste počet nabídek k sezonním pracím.

Ve velkém počtu sezonní práce využívají studenti, dlouhodobě nezaměstnaní i lidé hledající přivýdělek k hlavnímu zaměstnání. Ne všichni se ale dokážou zorientovat v tom, jak splnit zákonné podmínky a zároveň platit co nejmenší daně. Většina brigád funguje na bázi dohod konaných mimo pracovní poměr.„Konkrétně se jedná o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti, které jsou koncipovány právě pro krátkodobá zaměstnání. Je nutné je rozlišovat, protože pracují s odlišnými podmínkami a po jejich správném splnění mohou pracovníci čerpat i řadu výhod,“ uvádí Stanislav Koukal, ředitel projektu pracovních příležitostí Robeeto.

Jak pracovat legálně a bez placení daní?

Jednou možností je dohoda o pracovní činnosti (DPČ). U příjmu z DPČ se klasicky strhává zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmů, pouze při částce do 2500 Kč ve specifických případech není třeba platit pojistné na sociální a zdravotní pojištění. I zde je však možné uplatnit slevu na poplatníka a případnou slevu na studenta. Podmínkou DPČ je práce na dobu nejdéle 52 týdnů s maximálním rozsahem 20 hodin týdně.

Výdělky nad 2500 korun

V tomto případě je vhodná takzvaná dohoda o provedení práce (DPP). Tato forma dohody nesmí překročit 300 hodin v kalendářním roce, nicméně pokud máte uzavřeno více dohod u několika zaměstnavatelů, platí tento limit pro každého zaměstnavatele zvlášť. DPP je zajímavá především pro ty pracovníky, jejichž hrubý měsíční výdělek dosahuje maximální výše 10 tisíc korun. V dané chvíli totiž zaměstnanec ani zaměstnavatel neodvádí zdravotní a sociální pojištění, platí se pouze patnáctiprocentní daň. „Každý poplatník daně z příjmů může uplatnit základní daňovou slevu, která letos dělá 24 840 korun za rok, za měsíc tedy 2070 korun. Specifickou skupinu tvoří studenti, kteří kromě slevy na poplatníka mají nárok na slevu na studenta, jež v tomto roce činí až 4020 korun ročně. V praxi tak studentům často vychází daň nulová a ve výsledku dostanou částku, kterou si skutečně vydělali,“ říká Dana Trezziová z poradenské společnosti BDO.

Více brigád v kratším čase

Máte-li každý měsíc brigádu u jiné firmy, o daně se starat nemusíte, vše za vás odvede zaměstnavatel. Ale dejte si pozor, nesmíte pracovat u více zaměstnavatelů současně. Pokud chcete, aby vám stát vrátil zaplacenou daň, podejte daňové přiznání. Podmínkou je mít podepsané růžové prohlášení neboli prohlášení poplatníka ze závislé činnosti, a pokud jste student, tak také potvrzení o studiu. Nechcete-li podávat daňové přiznání, ale zároveň byste rádi zpátky odvedenou daň a pracoval jste u jednoho nebo více zaměstnavatelů postupně, obraťte se přímo na zaměstnavatele, který vám po skončení roku při ročním zúčtování přeplatek vrátí. Nejde to ale ve chvíli, kdy jste během jednoho měsíce absolvovali brigády u několika zaměstnavatelů souběžně.

„V případě více brigád u různých zaměstnavatelů v jednom měsíci se daňové přiznání podávat musí. V dané situaci je třeba podepsat u jednoho zaměstnavatele růžové prohlášení, v rámci něhož uplatníte slevy na poplatníka a slevy na studenta. Příjem z druhého zaměstnání se vám sníží o patnáctiprocentní daň. Následně podáte daňové přiznání z obou brigád a daň, kterou za vás odvedl druhý zaměstnavatel, se vám na základě žádosti v daňovém přiznání vrátí,“ vysvětluje Dana Trezziová.

Sezonní práce v zahraničí

Pracovní podmínky zahraničních brigád se odvíjí od konkrétní země a práce, kterou tam budete vykonávat. Ve většině zemí EU můžete krátkodobě pracovat bez pracovního povolení i povolení k pobytu, což naopak v USA či Austrálii nepůjde.

„Odlišnosti panují i v oblastech pojištění a daní. Obecně platí, že při odjezdu za prací do zemí EU se musíte odhlásit ze systému českého zdravotního pojištění a po návratu se opět přihlásit,“ upozorňuje Trezziová a doplňuje: „V případě, že jedete mimo EU, avšak jen na dobu maximálně půl roku, zůstáváte českým pojištěncem.“ Rozdíly vznikají i ohledně sociálního pojištění. Výhodu mají studenti, kteří sociální pojištění neplatí a nemusí tedy ani pracovní odjezd do zahraničí složitě řešit.

V rámci EU platí evropská koordinační pravidla pro účely sociálního zabezpečení, která určují, do kterého systému sociálního zabezpečení se z příjmu bude platit pojistné. Obvykle se platí do systému toho státu, kde je práce vykonávána. Co se týče daně z příjmu, máte povinnost přiznat veškeré své příjmy, to znamená i ty zahraniční. Česko má však s řadou zemí smlouvu, která zamezuje dvojímu zdanění jednoho výdělku. Doporučuje se tedy ještě před odjezdem podívat se do seznamu těchto zemí, který lze najít na webu ministerstva financí. ̈

„Zejména u mladých lidí jsou zahraniční brigády velmi vyhledávané, protože nabízí nejen atraktivní výdělek, ale i zdokonalení se v cizím jazyce, cestování a poznávání odlišných kultur. Máte možnost naučit se novým dovednostem, seznámit se s pracovními zvyky dané lokality, což vám může v budoucnu pomoci při hledání zaměstnání. Zahraniční pracovní zkušenost totiž u potenciálních zaměstnavatelů zvyšuje vaše šance,“ hodnotí Stanislav Koukal, ředitel portálu pracovních příležitostí Robeeto.Komentáře

Hlavní zprávy

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám