metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Češi se stále učí říci si o navýšení mzdy.
Větší foto
Češi se stále učí říci si o navýšení mzdy. | foto: Profimedia.cz

Sháňka po lidech vrcholí, nejdravější jsou vysokoškoláci

9. září 2018  5:55 Metro.cz
Česko má nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii, ale neumí toho plně využít.

„Práci dnes najde každý, kdo o ni stojí,“ s tímto velmi rozšířeným heslem se ztotožňuje devět z deseti Čechů. Nejnižší nezaměstnanosti od založení republiky si je totiž vědomo 94 procent Čechů. I když to může znít idylicky, má tržní situace i svá negativa. Některé podniky nemohou najít pracovní sílu, což se projevuje na delších dodacích lhůtách nebo snížené otevírací době, to zaznamenalo 58 procent dotázaných v průzkumu agentury NMS Market Research.

Situace se musí využít

Časy nízké nezaměstnanosti jsou ideálním obdobím pro hledání lepšího pracovního místa nebo zažádání o zvýšení platu. Jak ale vyplývá z průzkumu, Češi této příležitosti příliš nevyužívají. Lepší pracovní uplatnění se snaží získat jen asi každý desátý respondent, dalších 29 procent o tom uvažuje, ale nic pro to aktivně nedělá.

Na druhou stranu celých 69 procent Čechů uvedlo, že aktivně sledují pracovní nabídky, i když už zaměstnání mají. I díky tomu 37 procent z nich tvrdí, že by při změně zaměstnání byli lépe finančně ohodnoceni. „Zejména ve věkové kategorii 25–34 let jsou si mladí lidé vědomi toho, že je o ně na trhu největší zájem. Zároveň stihlo už mnoho z nich nasbírat cenné zkušenosti, za které jsou v jiných firmách ochotni zaplatit, ale jejich stávající zaměstnavatelé je nechtějí dostatečně finančně ocenit,“ vysvětluje situaci Kamil Kunc z NMS Market Research. Poslední roky se česká ekonomika nachází v expanzi a to se projevuje i na výši platů. Z dotázaných, jejichž čistý příjem v domácnosti přesahuje 40 000 korun, 14 procent přiznalo výrazné zvýšení platu. „Právě v této příjmové kategorii docházelo ke zvýšení platu nejčastěji, převýšilo celkový průměr o 6 procentních bodů,“ dodává Kunc. Alespoň trochu dostalo přidáno dalších 48 procent respondentů. Zvýšení platu na vlastní vyžádání pro Čechy ale není běžná věc, o přidání si řeklo jen 21 procent zaměstnanců, úspěšně od nadřízených z kanceláře odcházelo jen devět procent z nich. Nejúspěšnější ve smlouvání byli vysokoškoláci v již zmíněné věkové kategorii 25–34 let.

Jak daleko dojíždět a o kolik si říct?

Kromě výše důchodů a daní je věčným politickým tématem i minimální mzda. Češi mají jasno, 12 200 korun je málo, měla by se zvýšit, to si myslí celých 70 procent z vnich. Průzkum také odhalil, že Češi nejsou za prací ochotni dojíždět daleko. I kdyby nové zaměstnání bylo lépe placené, jen 29 procent dotázaných by ho vzalo, 11 procent dotázaných by dokonce odmítlo pracovní pozici, která by byla dál než 15 minut od místa bydliště.

Češi zase jednou zbořili stereotyp – šéfové na zabití jsou jen mýtus. Jen jeden ze sta dotázaných nenávidí svého přímého nadřízeného, dokonce 15 procent z nás s ním má naopak skvělý vztah.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám