metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Piaggio Medley
Větší foto
Piaggio Medley | foto: Jan Altner

Skútr je bonbon, zloděj vosa

19. srpna 2018  11:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Od doby, kdy platí, že s řidičským průkazem můžeme automaticky řídit motorky o objemu do 125 kubických centimetrů, se české silnice plní stroji, které známe především z Itálie. Češi také stále častěji nacházejí zálibu ve velkých a drahých motorkách. Tento trend je bohužel dobrou zprávou pro zloděje.

Ačkoli za posledních deset let klesl počet krádeží o polovinu – průměrně zmizí osm strojů za týden – roste průměrná cena vyčíslená na jednu krádež. Loni to bylo zhruba třináct tisíc korun. Rájem zlodějů je pochopitelně Praha.

„Například v květnu jsme zaznamenali devatenáct ukradených motorek,“ sdělila deníku Metro Ivana Nguyenová z tiskového oddělení Policie České republiky. Průměrná škodní cena poškozeného nebo ukradeného motocyklu se v Praze dostala v loňském roce na téměř pětapadesát tisíc korun. V celorepublikových statistikách však zaujímá hlavní město až páté místo. Nejvyšší škody způsobili loni nenechavci v Královéhradeckém kraji a hned v závěsu byla jižní Morava.

Ačkoli se motorkáři už naučili využívat více dostupných typů zabezpečení, stále jsou případy, kdy situaci podceňují. Potvrzuje to například Kateřina Brázdová ze společnosti zabývající se zabezpečovacími systémy. „Motorkáři už berou jako samozřejmou součást své výbavy kotoučové zámky a také odolné řetězy,“ připomíná Brázdová.

Jenže pořád zapomínají zajistit svého dvoukolového (nebo tříkolového) miláčka i v místech, kde je relativně v bezpečí – v garážích. Ty jsou pro zloděje doslova zlatým dolem – najdou v nich sezonní výbavu, jízdní kola, zahradní sekačky a samozřejmě také motorky.

Nejlepším zabezpečením přitom vždy bývá kombinace více prvků. Hodí se především uzavírací mechanismy typu xBox, které lze navrtat či navařit na strop, stěnu nebo podlahu garáže a k nimž pak lze stroj připevnit pevným zámkem odolným vůči mechanickému poškození.

Bohatí na východě Čech

  • V Královéhradeckém kraji vyčíslili policisté průměrnou škodu na jednu motorkovou krádež na 97 630 korun.
  • Na stříbrné příčce je Jihomoravský kraj – 81 720 korun. S 63 926 korunami je na třetím místě Jihočeský. Praha figuruje až na pátém místě.
  • Nejvíce motorek mizí v jižních Čechách, následují Čechy východní. Naopak nejméně jsou chmatáci úspěšní na Plzeňsku, Vysočině a na Liberecku.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám