metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Piaggio Medley
Větší foto
Piaggio Medley | foto: Jan Altner

Skútr je bonbon, zloděj vosa

19. srpna 2018  11:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Od doby, kdy platí, že s řidičským průkazem můžeme automaticky řídit motorky o objemu do 125 kubických centimetrů, se české silnice plní stroji, které známe především z Itálie. Češi také stále častěji nacházejí zálibu ve velkých a drahých motorkách. Tento trend je bohužel dobrou zprávou pro zloděje.

Ačkoli za posledních deset let klesl počet krádeží o polovinu – průměrně zmizí osm strojů za týden – roste průměrná cena vyčíslená na jednu krádež. Loni to bylo zhruba třináct tisíc korun. Rájem zlodějů je pochopitelně Praha.„Například v květnu jsme zaznamenali devatenáct ukradených motorek,“ sdělila deníku Metro Ivana Nguyenová z tiskového oddělení Policie České republiky. Průměrná škodní cena poškozeného nebo ukradeného motocyklu se v Praze dostala v loňském roce na téměř pětapadesát tisíc korun. V celorepublikových statistikách však zaujímá hlavní město až páté místo. Nejvyšší škody způsobili loni nenechavci v Královéhradeckém kraji a hned v závěsu byla jižní Morava.

Ačkoli se motorkáři už naučili využívat více dostupných typů zabezpečení, stále jsou případy, kdy situaci podceňují. Potvrzuje to například Kateřina Brázdová ze společnosti zabývající se zabezpečovacími systémy. „Motorkáři už berou jako samozřejmou součást své výbavy kotoučové zámky a také odolné řetězy,“ připomíná Brázdová.

Jenže pořád zapomínají zajistit svého dvoukolového (nebo tříkolového) miláčka i v místech, kde je relativně v bezpečí – v garážích. Ty jsou pro zloděje doslova zlatým dolem – najdou v nich sezonní výbavu, jízdní kola, zahradní sekačky a samozřejmě také motorky.

Nejlepším zabezpečením přitom vždy bývá kombinace více prvků. Hodí se především uzavírací mechanismy typu xBox, které lze navrtat či navařit na strop, stěnu nebo podlahu garáže a k nimž pak lze stroj připevnit pevným zámkem odolným vůči mechanickému poškození.

Bohatí na východě Čech

  • V Královéhradeckém kraji vyčíslili policisté průměrnou škodu na jednu motorkovou krádež na 97 630 korun.
  • Na stříbrné příčce je Jihomoravský kraj – 81 720 korun. S 63 926 korunami je na třetím místě Jihočeský. Praha figuruje až na pátém místě.
  • Nejvíce motorek mizí v jižních Čechách, následují Čechy východní. Naopak nejméně jsou chmatáci úspěšní na Plzeňsku, Vysočině a na Liberecku.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článek

„Královna soulože“ z Letné nezavírá okna a štve sousedy

Pražané si stěžují na vzdychání. Řeší to i letáky.
vydáno 25. září 2018  5:55

Milostné výkřiky se rozeznívají ve vnitroblocích nejen v Praze 7.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám